c

Zostań super bohaterem planety Ziemia

Press release 13.11.2017 08:00 CET

Jeśli nie wprowadzimy globalnych zmian związanych z większą dbałością o środowisko już za 33 lata 1/3 roślin lądowych i gatunków zwierząt może wyginąć ze względu na zmianę klimatu. Za 100 lat cała Wenecja znajdzie się pod wodą. W wyniku globalnego ocieplenia o metr wzrośnie wtedy poziom oceanów. Przyszłością świata są dzieci, które już wkrótce będą kontynuować i rozwijać długofalową politykę zrównoważonego rozwoju, wdrażaną obecnie przez strategie państw i dużych firm. Już teraz mogą pogłębiać swoją wiedzę, biorąc udział w edukacyjnym konkursie „Bambini Litera. Dzieci Piszą” na najciekawszą eko bajkę. Nagrodą jest marzenie niemal każdego pisarza – publikacja w drukowanej książce. 

fot. Skanska

Egzotyczne owoce i warzywa wyrastające w ciągu paru dni z pestek roślin. Przydrożne skrzynie do łapania promieni słonecznych, zasilające w energię pobliskie domy. Samochody przetwarzające spaliny w jod… Bajka? W tej rzeczywistości – owszem, ale kto wie, jak będzie wyglądał świat w przyszłości… Wtedy też najmłodsi staną się zarządcami planety. – Dzieci są naszą przyszłością. To one za kilkanaście, kilkadziesiąt lat będą podejmować kluczowe dla Ziemi decyzje, a ich nabyta wiedza, wyobraźnia i rozmach są nadzieją na lepszą rzeczywistość. Aktualnie wdrażane rozwiązania, mające na celu ochronę środowiska, zaczną mieć wymierne korzyści w długofalowej perspektywie. Dlatego tak ważna jest nauka świadomości już od najmłodszych lat – opowiada Anna Strożek, koordynatorka konkursu „Bambini Litera. Dzieci piszą”, organizowanego przez Skanska Residential Development Poland.

Eko bajki. Dzieci uczą dzieci
Konkurs ma charakter edukacyjny. Ma bawić, ale przede wszystkim uczyć odpowiedzialnego myślenia o świecie, rozwijać umiejętności twórcze oraz pasje. W konkursie mogą wziąć udział dzieci do 12 roku życia. – Tworząc własne historie, snując opowieść, dziecko uczy się łączyć znane sobie fakty w nowej konfiguracji. Szuka najlepszych połączeń i najciekawszych ścieżek. Angażuje przy tym i ćwiczy wiele procesów poznawczych, które stanowią podstawę ludzkiej inteligencji. Ludzie potrafiący myśleć dywergencyjnie, to znaczy potrafiący odnaleźć wiele dróg dojścia do rozwiązania, umiejący tworzyć nowe z elementów starego, charakteryzują się dużą elastycznością w myśleniu, są oryginalni, potrafią dojrzeć sedno badanego problemu, by później opracować rozwiązanie. By rozwijać ten typ myślenia, należy rozwijać ciekawość świata, uczyć obalania schematów myślowych i wychodzenia poza myślowe bariery – tłumaczy Paulina Zawadzka, psycholożka, dyplomowany nauczyciel Montessori.

Arktyka bez lodu. Wenecja pod wodą
Konkurs „Litera Bambini” to znakomity trening dla dziecięcych umysłów, jak i również nadzieja na lepszą przyszłość planety. W naszej rzeczywistości produkcja litrowej butelki wody wymaga zużycia 5 litrów wody, zaś jednego jajka … 200 litrów. Światowa emisja CO2 jest tak duża, że jeśli jej nie ograniczymy to w 2030 r. Arktyka zimą zostanie pozbawiona lodu. W wyniku globalnego ocieplenia za 100 lat, wzrośnie o metr poziom oceanów. Wówczas cała Wenecja znajdzie się pod wodą.  – W Skanska wdrażamy zielone rozwiązania w budownictwie, etyce, bezpieczeństwie i zdrowiu. Nie mamy wątpliwości, że ekologiczna postawa będzie coraz ważniejsza, dlatego podjęliśmy ten temat w konkursie – mówi Anna Strożek.

Konkurs ma za zadanie sprowokować dzieci do myślenia o świecie, w jakim chciałyby mieszkać w przyszłości. Być może w głowie młodego człowieka powstanie genialny pomysł, który kiedyś zrealizuje? A może będzie on inspiracją dla stworzenia innowacyjnego rozwiązania przez dorosłych? - Kreatywność to tworzenie, na bazie tego, co już jest nam znane, rzeczy całkowicie nowych i innowacyjnych, a także odnajdywanie zupełnie nowych rozwiązań, często bardziej ekonomicznych bądź efektywnych niż dotychczasowe – dodaje Paulina Zawadzka.

Dzieci to super bohaterowie przyszłości
Dzieci mają za zadanie opowiedzieć o zielonym świecie, w którym nowoczesne, mądre, praktyczne, a nawet niestworzone rozwiązania wpływają pozytywnie na życie ludzi, zwierząt i roślin. Najmłodszych będzie ograniczać jedynie wyobraźnia oraz liczba znaków. Dozwolona jest każda forma literacka: opowiadania, bajki, wiersze, a nawet komiksy. Im barwniejszą i zaskakującą historię napiszą - tym mają większą szansę na wygraną. Warto zachęcać również najmłodszych do odręcznego tworzenia eko bajek. Dlaczego to ważne? Po pierwsze – praca będzie się wyróżniała wśród innych autorską oprawą. Po drugie - pisanie ręczne ma dobroczynny wpływ na pamięć i rozwój umiejętności manualnych dziecka. - Najpiękniejsze, najmądrzejsze i najbardziej pomysłowe historie wydrukujemy w książce. Papierowa publikacja to marzenie większości pisarzy na całym świecie. Nie mamy wątpliwości, że będzie ona równie ważną i wyjątkową nagrodą dla początkujących literatów. Taka nagroda to pamiątka na całe życie oraz zachęta do dalszego rozwoju twórczych pasji – mówi Anna Strożek.

- Najlepsze historie wyselekcjonuje doświadczone jury, składające się z osób zajmujących na co dzień zagadnieniami tematyki dziecięcej, ekologicznej, wdrażania innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań. W kwestiach technicznych – korekty błędów gramatycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych i wszystkich aspektów, dzięki którym praca zostanie zakwalifikowana do konkursu, zachęcamy członków rodzin lub nauczycieli – dodaje Anna Strożek.

Zgłoszenia do I edycji konkursu „Bambini Litera. Dzieci piszą” można nadsyłać do 7 stycznia. Szczegóły konkursu: www.bambinilitera.pl.