c

Biurowa Skanska bije rekordy i nie zwalnia tempa

Press release 02.02.2018 10:20 CET

Ponad 100 tys. mkw. wynajętej powierzchni, 7 wystartowanych inwestycji oraz 5 budynków sprzedanych za ok. 1,2 miliarda złotych – tak lider rynku biurowego podsumowuje 2017 rok. Skanska Property Poland nie zwalnia tempa. Obecnie spółka buduje ok. 170 tys. mkw. biur w najlepszych lokalizacjach w Polsce i ma w planach kolejne inwestycje. Rok 2018 będzie przełomowy we wdrażaniu innowacji – Skanska rozpocznie testy paneli solarnych opartych o perowskity, uzyska pierwszy certyfikat WELL i wprowadzi standard budynku pełnego innowacji – Connected by Skanska.

Generation Park X, Skanska Property Poland

- Bardzo się cieszę, że nasza strategia przyjęta kilka lat temu przynosi tak znakomite efekty. Kupiliśmy najlepsze działki, przygotowujemy fantastyczne projekty we współpracy z najlepszymi polskimi biurami projektowymi, pracujemy w oparciu o przejrzysty, unikatowy na rynku model biznesowy. To wszystko przekłada się na bardzo duże zainteresowanie naszymi budynkami ze strony najemców i inwestorów. A co najważniejsze, nasi partnerzy biznesowi bardzo chętnie do nas wracają - mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska. - Aktualnie budujemy aż 10 budynków i mamy w planach kolejne starty na rynkach regionalnych i w Warszawie. Jako jedyni na rynku korzystamy z wewnętrznego finansowania i czerpiemy z wiedzy całej grupy Skanska. To zapewnia naszym najemcom oraz inwestorom bezpieczeństwo i realizowanie projektów na czas. Dzięki długofalowej strategii mamy zabezpieczone portfolio najlepszych gruntów. Pozwala to nam planować kolejne inwestycje w najbliższych 5-7 latach praktycznie na wszystkich rynkach, na których dziś jesteśmy obecni. Dzięki temu możemy skupić się na dostarczaniu projektów najwyższej klasy, wzmacniając pozycję lidera w zakresie bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i innowacji. Budujemy najlepsze projekty w Polsce – podsumowuje Arkadiusz Rudzki.

2017 r. był najlepszym rokiem leasingowym w historii polskiej spółki biurowej Skanska. Łącznie spółka wynajęła liczbę metrów kwadratowych niemal równą powierzchni użytkowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. Skanska oddała do użytku również 3 nowe budynki – Nową Fabryczną w Łodzi, Green2Day we Wrocławiu i pierwszy budynek kompleksu Generation Park w Warszawie. Swoje nowe powierzchnie wynoszące w sumie ok. 68 tys. mkw. odebrało aż 31 najemców.

- Rynek jest rozgrzany do czerwoności. Nie mamy już do czynienia z typowym rynkiem najemcy. Konkurencja o dobrze zlokalizowaną powierzchnię biurową jest tak duża, że często o te same piętra w biurowcu stara się kilka firm jednocześnie. Dodatkowo, coraz częściej duzi najemcy konkurują ze sobą już na wczesnym etapie budowy, żeby zabezpieczyć dla siebie odpowiedni metraż do przeprowadzki i dalszego rozwoju. W wielu przypadkach firmy konsolidują swoje biura i operacje w jednym miejscu – wyjaśnia Ewelina Kałużna, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków biurowych w Skanska. – Dziś firmy rozwijają się na tyle dynamicznie, że z dużym wyprzedzeniem i precyzją planują przyszłe rekrutacje, co przekłada się na konieczność zaplanowania dodatkowej powierzchni do pracy. Najemcy chcą mieć pewność, że w przypadku powiększenia zespołu, pracownicy pozostaną w jednej lokalizacji – dodaje Ewelina Kałużna.

W 2017 r. Skanska nawiązała partnerstwo z największą siecią biur na wynajem – Business Link. W 2017 otworzona została pierwsza wspólna lokalizacja w Poznaniu, a kolejne powstaną w Krakowie i Wrocławiu, W najbliższych latach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w biurowcach Skanska Business Link otworzy w sumie ok. 10 placówek, w tym większość w Polsce. To najbardziej kompleksowa oferta biur co-workingowych w tej części świata.

W 2018 r. Skanska wystartuje z kolejnymi projektami biurowymi, m.in. z pierwszym w Trójmieście. Planuje też zakup kolejnych strategicznych gruntów we wszystkich miastach, gdzie realizuje projekty. Aby nadążyć za zapotrzebowaniem rynku w kolejnych latach spółka dostosowała strukturę regionów projektowych i zespołu wynajmu, wyznaczając dwa regiony strategiczne – północny (Warszawa, Łódź, Trójmiasto) oraz południowy (Wrocław, Kraków, Katowice, Poznań).

2018 r. pod znakiem innowacji

Skanska inwestuje w innowacyjne technologie. Wspólnie z Saule Technologies chce pokrywać fasady budynków perowskitami - wynalezionymi przez polską badaczkę Olgę Malinkiewicz elastycznymi ogniwami fotowoltaicznymi, dzięki którym budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Skanska testuje na budowie Generation Park Inteligentny Kask, rejestrujący i alarmujący nadzór budowy na temat wszystkich potencjalnych zdarzeń wypadkowych u pracowników. W tym roku startuje z pilotażowym projektem, który ma szansę zrewolucjonizować bezpieczeństwo na budowach w Polsce. Obydwa rozwiązania są przełomowe w skali globalnej.

W ramach nowego standardu Connected by Skanska wszystkie nowe budynki Skanska w Europie Środkowo Wschodniej będą wyposażone w pakiet innowacji zintegrowanych w aplikacji mobilnej. Autorskie udogodnienia takie jak Activity Based Parking czy wirtualna recepcja będą ułatwiać najemcom i ich gościom korzystanie z przestrzeni wspólnych oraz usprawniać dostęp do budynku i parkingu. Najemcy będą mogli wybrać również specjalnie stworzony pakiet Connected Fit-out, oparty o rozwiązania poprawiające korzystanie i zarządzanie powierzchnią biura. Pierwszym projektem, który zostanie wyposażony zgodnie ze standardem Connected by Skanska będzie warszawski Spark.

- Pracownicy chcą chwalić się w jakim budynku i na jakiej powierzchni biurowej pracują. Dzięki naszej skali możemy razem z najlepszymi partnerami na rynku – dużym korporacjami i start-upami - tworzyć, testować i wdrażać zupełnie nowe rozwiązania poprawiające user experience w naszych biurowcach. Chcemy, żeby miejsca pracy naszych najemców były jeszcze bardziej bezpieczne i innowacyjne – podkreśla Arkadiusz Rudzki.

Biurowa spółka Skanska działa nie tylko w Polsce, ale też w 3 innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej – w Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Spółka w całym regionie odnotowała rekordy, wynajmując niemal 145 tys. mkw. powierzchni biurowej na 10 rynkach w regionie CEE. To o 10% więcej w porównaniu do 2016 r. W CEE Skanska sprzedała 7 budynków za łączną kwotę ok. 1,5 mld zł, z czego aż pięć w Polsce – Poznaniu, Krakowie i Warszawie. To dowód silnej pozycji CEE i rosnącej atrakcyjności tego rynku w oczach inwestorów, gdzie Polska jest kluczową lokalizacją.

Skanska Property Poland w 2017 r. w liczbach:

  • 100 tys. mkw. wynajętej powierzchni biurowej – rekord w historii spółki
  • Prawie 68 tys. mkw. powierzchni biurowej przekazanej najemcom – do biur Skanska wprowadziło się 31 najemców. Rekord w historii spółki.
  • 3 budynki oddane do użytku o łącznej powierzchni ok. 60 tys. mkw.
  • 5 budynków sprzedanych za 1,2 miliarda PLN zagranicznym funduszom inwestycyjnym.
  • 7 wystartowanych inwestycji w 6 miastach.
  • Aktualnie w budowie znajduje się 10 budynków o łącznej powierzchni najmu 168 tys. mkw. (styczeń 2018)
  • 3 nowe lokalizacje Business Link w projektach Skanska – otwarte biuro w Poznaniu (Maraton), w przygotowaniu krakowski High5ive i wrocławski Green2Day.
  • 50 Inteligentnych Kasków – pilotażowy projekt we współpracy z Intel i Cybercom wdrożony na budowie Generation Park.