c

Nowy Targ już z kamieniem węgielnym. Skanska po raz szósty we Wrocławiu

Press release 22.03.2018 13:20 CET

21 marca w Muzeum Architektury Wrocławia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod najnowszą inwestycję biurową Skanska – Nowy Targ. Do tuby, która znajdzie się w fundamentach biurowca, oprócz aktu erekcyjnego dołączono karteczki z imionami uczestników. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa wrocławskiego fotografa Macieja Lulko, poświęcona lokalnym zakątkom i architekturze miasta.

 

Cornerstone Ceremony, Nowy Targ, Wrocław

Skanska wmurowała kamień węgielny pod swój szósty projekt biurowy we Wrocławiu. Nowy Targ, położony przy ul. Św. Katarzyny w samym sercu Wrocławia, zostanie oddany do użytku w III kwartale 2019 roku.

- We Wrocławiu jesteśmy najdłużej spośród wszystkich miast regionalnych. To tutaj w ciągu dekady oddaliśmy do użytku pięć ważnych lokalizacji biurowych na mapie miasta, o łącznej powierzchni najmu ponad 120 000 mkw. Nowy Targ jest naszym szóstym projektem i jednym z najlepiej położonych w mieście, w sąsiedztwie Placu Dominikańskiego i Starego Miasta, 400 m w linii prostej od Ratusza Miejskiego – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający spółki biurowej Skanska w Polsce

- Z uwagi na wyjątkową lokalizację w obrębie Starego Miasta, staraliśmy się zaprojektować budynek ponadczasowy o unikalnej fasadzie betonowo aluminiowej, jednocześnie pełen innowacji wewnątrz. Komfort użytkownika jest dla nas niezwykle istotny, dlatego po raz pierwszy w mieście regionalnym zastosujemy system belek chłodzących. Pracownicy i goście najemców otrzymają dostęp do aplikacji mobilnej, a do budynku i na parking dostaną się bez konieczności używania tradycyjnej karty, za pomocą kodu QR. Chcemy również wykorzystać autorskie oprogramowanie dla najemców Connected by Skanska, które integruje w smartfonie innowacje ułatwiające korzystanie z budynku i powierzchni biurowej – tłumaczy Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w biurowej spółce Skanska w Polsce

Nowy Targ dostarczy blisko 22 000 mkw. powierzchni biurowej, gdzie docelowo może pracować nawet 2,5 tys. specjalistów. Na parterze powstaną otwarte na miasto kawiarnie i butikowe, różnorodne lokale usługowe, a także charakterystyczna dwukondygnacyjna restauracja z antresolą oraz trzy wewnętrzne, zielone patia. Na ostatnich piętrach siedmiokondygnacyjnego budynku znajdą się tarasy z widokiem na panoramę miasta. Projekt będzie certyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Specjalne belki chłodzące zapewnią komfort termiczny i akustyczny, a dzięki odpowiedniemu systemowi wentylacyjnemu w budynku będzie o 25% więcej świeżego powietrza, niż przewidują normy. Budynek będzie również ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”. Oznacza to, że będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów czy osób nieposługujących się językiem polskim. Najemcy będą mogli skorzystać również z funkcji concierge.

Nowy Targ kluczowe fakty i liczby: 

  • Całkowita powierzchnia najmu budynku: ok. 22 000 mkw.
  • Projekt będzie miał 7 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne
  • Budynek dostarczy 195 miejsc parkingowych
  • Zakończenie budowy: III kwartał 2019
  • Projekt otrzyma certyfikat LEED Platinum oraz certyfikat dostępności: „Obiekt bez Barier”
  • Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A.
  • Autorem projektu architektonicznego jest Maćków Pracownia Projektowa