c

Drugie osiedle Skanska z certyfikatem BREEAM

Press release 03.04.2018 15:00 CET

Warszawskie Osiedle Mickiewicza jest jedyną inwestycją w Polsce z certyfikatem BREEAM Final. Skanska konsekwentnie realizuje idee budowania ekologicznych osiedli w kraju. Kolejny projekt dewelopera – Jaśminowy Mokotów - otrzymał potwierdzenie o spełnieniu wymogów BREEAM na etapie projektowym.

fot. Skanska

Zielony znaczek przyszłością budownictwa
Certyfikacja budynków mieszkaniowych cieszy się coraz większą popularnością. Deweloperzy zaczynają obserwować rosnącą świadomość klientów, którzy chcą mieszkać w miejscach przyjaznych środowisku i generujących oszczędności.

– Deweloperzy mieszkaniowi coraz częściej decydują się na certyfikację środowiskową budynków, co w przypadku inwestycji komercyjnych jest już standardem. Do chwili obecnej na świecie wydano ponad pół miliona certyfikatów BREEAM, a kolejne 2 miliony inwestycji jest w trakcie ich uzyskiwania. W Polsce zostało przyznanych już prawie dwieście certyfikatów BREEAM, głównie dla budynków komercyjnych. Certyfikaty dla obiektów mieszkaniowych wciąż należą do rzadkości i do tej pory otrzymało je zaledwie kilka inwestycji – opowiada Piotr Mokrzański, senior project manager w Go4Energy, asesor BREEAM.

- Dodatkowo unijne standardy wymuszają na deweloperach minimalizację emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia nieodnawialnych surowców. Ubieganie się o certyfikat BREEAM nie jest obligatoryjne, ale świadczy o świadomości ekologicznej firmy oraz chęci wdrożenia rozwiązań projektowych przewyższających standardy obecnie panujące na rynku – dodaje Piotr Mokrzański.

Certyfikat to rozwiązania przyjazne środowisku
- Certyfikacja BREEAM wymaga świadomego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Już podczas prac nad koncepcją, a później przy opracowaniu projektu wykonawczego analizujemy różne rozwiązania i wybieramy te, które pozwolą prowadzić prace i następnie użytkować budynki przy jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. To ważne dla coraz większej liczby klientów, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą. Wybierając mieszkanie biorą pod uwagę nie tylko cenę, ale też aspekty środowiskowe i ekologię. W Skanska takie podejście wynika wprost z naszych wartości i strategii firmy. Niezależnie od wymagań certyfikacji BREEAM, prowadząc nasze inwestycje chcemy minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne i otoczenie naszych budów – oszczędzamy energię, staramy się ograniczyć emisję hałasu, segregujemy odpady, ale też stale monitorujemy stan środowiska na terenach przyległych do budowy – mówi Łukasz Witek, menadżer projektu w Skanska Residential Development Poland.

Proces certyfikacji inwestycji Jaśminowy Mokotów przeprowadzili eksperci Go4Energy, audytorzy z 10-letnim doświadczeniem w doradztwie, mającym na celu powstawanie ekologicznych inwestycji. - W ramach certyfikacji oceniamy kilkadziesiąt parametrów mających wpływ na projekt. Między innymi jest komfort dla mieszkańców, izolacyjność termiczna czy jakość zastosowanych materiałów budowlanych – wyjaśnia Piotr Mokrzański.  

Pionierskie rozwiązania w Skanska
Jaśminowy Mokotów jest pierwszą budową w Warszawie zasilaną wyłącznie energią wiatrową. Dzięki świadomemu ograniczeniu korzystania z energii elektrycznej np. dzięki zastosowaniu oświetlenia LED, Skanska redukuje niekorzystny wpływ na środowisko już na etapie realizacji inwestycji – wykorzystanie zielonej energii nie powoduje emisji szkodliwych gazów ani ciepła. Powierzchnia biologicznie czynna stanowi tu 55-60 % obszaru – to m.in. park z jeziorkiem.

Jaśminowy Mokotów otrzymał właśnie potwierdzenie spełnienia norm środowiskowych w systemie BREEAM o statusie Interim (etap projektowy). Planowany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2018 r. Oprócz Jaśminowego Mokotowa, Skanska realizuje w Warszawie jeszcze trzy projekty – Holm House, Osiedle Mickiewicza (II etap) i Park Skandynawia. Wszystkie planuje certyfikować środowiskowo w BREEAM. Pierwszy etap Osiedla Mickiewicza, oddany do użytku w 2016 roku, jest do tej pory jedyną w Polsce inwestycją z certyfikatem BREEAM o statusie Final (etap wykonawczy), ważnym bezterminowo.

Pobierz