c

Deszcz nagród. Zrównoważone budownictwo znów zwycięża

Press release 22.06.2018 14:20 CET

Partner w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, Lider Dostępności i Twórca Przestrzeni – spółka Skanska Residential Development Poland zbiera kolejne nagrody w branży budowlanej i realizuje coraz to odważniejsze, zielone projekty mieszkaniowe.

Listki CSR Polityki - Jaśminowy Mokotów

W samej Warszawie w realizacji są obecnie cztery inwestycje mieszkaniowe Skanska. Co je wyróżnia? Idea zrównoważonego rozwoju. Spółka jest pionierem certyfikacji osiedli oraz budownictwa dostępnego w Polsce. I etap warszawskiego Osiedla Mickiewicza jest pierwszą i do tej pory jedyną w kraju inwestycją z certyfikatem BREEAM o statusie Final (etap wykonawczy). Trend ekologiczny zainicjowany przez Skanska zdaje się oddziaływać na całą branżę. Roczny przyrost certyfikowanych budynków mieszkaniowych osiągnął w minionym roku poziom 140%.[1]

Budownictwo dobrze przemyślane
To właśnie filozofię zdrowego budownictwa, uwzględniającego potrzeby społeczne, doceniła kapituła tegorocznej edycji konkursu „Twórcy Przestrzeni 2018” organizowanego przez Rzeczpospolitą. Za osiedle Jaśminowy Mokotów Skanska otrzymała I nagrodę w kategorii projekty mieszkaniowe w trakcie realizacji. 

Jaśminowy Mokotów to pierwsza budowa w kraju zasilana wyłącznie energią wiatrową. Co więcej, ponad połowa powierzchni inwestycji jest biologicznie czynna – to m.in. park z jeziorkiem o powierzchni 8,5 tys. mkw., który docelowo zostanie przekazany władzom miasta. Dodatkowo osiedle otrzymało w tym roku certyfikat BREEAM Interim, potwierdzający zachowanie najwyższych norm środowiskowych na etapie projektowym.

Eko budowę Jaśminowy Mokotów doceniło także jury konkursu „Listki CSR Polityki”, wyróżniając inwestycję za działania wspierające realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jak zaznaczają organizatorzy konkursu, dyplomy przyznawane są firmom, które chcą i potrafią działać odpowiedzialnie.

– Jako deweloper wciąż poszukujemy nowych, lepszych rozwiązań. Nasza praca polega nie tylko na projektowaniu mieszkań, ale i obserwacji społeczeństwa – zmieniającego się poziomu życia i mentalności – wyjaśnia Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji Skanska Residential Development Poland –  Budujemy zielone osiedla dostępne dla wszystkich, respektując plany zagospodarowania przestrzennego i różnorodny charakter Warszawy. Przyznane nam w ostatnich tygodniach nagrody potwierdzają, że nie są to jedynie nasze aspiracje, a realne praktyki.

Lider dostępności 
Według danych GUS dobra passa branży mieszkaniowej trwa w najlepsze. W pierwszych pięciu miesiącach 2018 roku deweloperzy oddali do użytku 40227 mieszkań, tj. o 10,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.[2] Czym zatem kierować się wybierając mieszkanie z tak bogatej oferty? Między innymi dostępnością osiedli. Mowa tu o udogodnieniach architektonicznych dla osób w różnym wieku, o różnym poziomie sprawności ruchowej, a także rodzin z dziećmi i rowerzystów.

Skanska jest prekursorem znoszenia barier w obiektach mieszkaniowych. Mokotowski Holm House jest pionierskim projektem, budowanym zgodnie z normami certyfikacji „Obiekt bez barier”.

Szanując starania Skanska, Fundacja Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznali spółce mieszkaniowej nagrodę „Lider Dostępności” za całokształt działań w podejściu do projektowania i budowania dostępnego. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

Swoim know-how spółka chce dzielić się z innymi. Skanska we współpracy z ekspertami Fundacji Integracja przygotowała kompendium wiedzy dla architektów na temat budowania dostępnego. Projektant Kamil Kowalski, w 10 rozdziałach publikacji „Włącznik” przeprowadza czytelnika przez proces projektowania uniwersalnego.

Chce się mieszkać, chce się pracować
Dobre praktyki realizowane przez Skanska przekładają się także na postrzeganie spółki, jako pracodawcy. W 8. edycji rankingu Najbardziej pożądanych pracodawców 2017 r. w opinii specjalistów i menedżerów, opracowanego przez firmę rekrutacyjną Antal, spółka pozostaje liderem w kategorii Nieruchomości i branża budowlana.[3]

Wyniki te pokazują, że świadomość Polaków związana z zielonym budownictwem wciąż rośnie. Co drugi klient spółki mieszkaniowej Skanska, który odwiedza biura sprzedaży firmy, jest zainteresowany, czy osiedle, na którym chce kupić mieszkanie, wybudowano wedle standardów eko.

 

[1] Certyfikacja zielonych budynków w liczbach – raport 2018, PLGBC.

[2] Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – maj 2018 roku, GUS.

[3] Ranking Najbardziej pożądanych pracodawców, Antal, 2018.