c

Spark – pierwszy biurowiec zintegrowany z aplikacją gotowy. Wprowadziła się do niego grupa Skanska

Press release 05.07.2018 14:25 CET

Spark to pierwszy biurowiec, który otrzyma certyfikat WELL i jednocześnie pierwszy budynek w regionie CEE w tak zaawansowany sposób zintegrowany z aplikacją mobilną. W kompleksie Spark działa już siedziba główna grupy Skanska w Polsce.

Spark, Skanska, Warszawa

Dzięki przenosinom do Spark Skanska tworzy pierwszą wspólną siedzibę główną wszystkich jednostek biznesowych w Polsce. Spółki: budowlana, biurowa i mieszkaniowa Skanska zajęły już ok. 7 400 mkw. powierzchni na 5 piętrach pierwszego biurowca w kompleksie Spark. 

– Siłą wyróżniającą Skanska na tle konkurencji jest współdziałanie i unikalny model biznesowy. Nasze inwestycje deweloperskie finansowane są ze środków własnych. Naturalną konsekwencją przyjętej przez nas strategii bliskiej współpracy jest wspólna lokalizacja siedziby spółek Skanska - mówi Magnus Persson, prezes spółki budowlanej Skanska. - Jako spółka budowlana nie jesteśmy jedynie generalnym wykonawcą projektów biurowych i mieszkaniowych Skanska, mocno angażujemy się w realizowane inwestycje budowlane już na wczesnym etapie projektowym. Taki model pracy przenosimy także na współpracę z klientami zewnętrznymi. Chcemy być dla klientów partnerem w realizacji całej inwestycji, a nie jedynie etapu budowy – dodaje Magnus Persson. 

Innowacje dla ludzi 

Skanska wykorzystuje i testuje w nowym biurze autorskie rozwiązania proptechowe ułatwiające korzystanie z budynku przez pracowników i zarządzanie nim przez zespół administracyjny. 

- Spark, to pierwszy tak wypełniony innowacjami biurowiec w Polsce! Dzięki systemowi Connected by Skanska stworzyliśmy inteligentny budynek, w którym z łatwością można m.in. poruszać się bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu. Możemy z poziomu aplikacji rezerwować sale spotkań w całym budynku, a także indywidualnie sterować temperaturą i oświetleniem, umawiać się na wspólne przejazdy carsharingowe. Dzięki integracji aplikacji z parkingiem możemy zapraszać naszych gości i zarządzać miejscami parkingowymi za pośrednictwem tej samej aplikacji. Cały czas będziemy pracować nad kolejnymi innowacjami, które zwiększają komfort pracy na co dzień. Rozwiązania przetestowane w naszym biurze będziemy mogli proponować najemcom i partnerom biznesowym. Docelowo Connected by Skanska znajdzie się we wszystkich realizowanych przez nas inwestycjach, również poza Polską - mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska. 

Biurowiec Spark został wybrany do testowania paneli solarnych opartych o perowskity. Skanska jest pierwszą na świecie firmą, która będzie pokrywała biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki ich użyciu fasada budynku stanie się źródłem energii elektrycznej wytwarzanej ze słońca, nawet przy rozproszonym świetle. 

Skanska stworzyła także dwa Experience Labs, czyli sale dedykowane innowacjom, w których korzystając z technologii Holo Lens i rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz projekcji 3D można m.in. zaprezentować projekty biurowe potencjalnym najemcom oraz historię grupy Skanska. 

Budownictwo zrównoważone 

Biuro w Spark odzwierciedla filozofię Skanska. Łączy w sobie szczególną dbałość o środowisko naturalne z projektowaniem odpowiadającym na potrzeby człowieka. 

- Spark będzie pierwszym projektem biurowym w Polsce, który jeszcze w tym roku otrzyma certyfikat WELL. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka. Aplikujemy o certyfikat w dwóch obszarach: dla budynku (Shell and Core) i dla przestrzeni biurowej (Interior). Po raz kolejny wytaczamy zrównoważony trend na rynku biurowym, który podnosi jakość przestrzeni do pracy w Polsce - mówi Arkadiusz Rudzki. 

W budynkach biurowych spędzamy aż do 90% swojego czasu. WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). WELL W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy. 

Jednocześnie Spark jako pierwszy budynek biurowy w Polsce został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i w pełni odpowiada wymogom certyfikatu „Obiekt bez barier”. Aby zapewnić dobre samopoczucie osobom, które na co dzień będą korzystać z przestrzeni Spark, do współpracy przy projektowaniu zostały zaproszone fundacje specjalizujące się w planowaniu przyjaznej przestrzeni miejskiej – Fundacja na Miejscu i Project for Public Spaces. Dzięki temu w ramach budowanego kompleksu powstaje amfiteatr, z którego korzystać będą mogli pracownicy biurowców oraz okoliczni mieszkańcy. Pomiędzy budynkami znajdziemy też przestrzeń do pracy na zewnątrz oraz wygodne przejścia dla mieszkańców, bez barier architektonicznych, między ul. Wolską a al. „Solidarności”. 

Skanska realizując swoje inwestycje biurowe zawsze wspiera korzystanie z rowerów. W Spark zaplanowano specjalną zewnętrzną windę dla rowerzystów, dzięki której mogą wygodnie korzystać z parkingów rowerowych w podziemiu oraz stacji napraw i szatni z prysznicami. 

Ponadto Spark, jak wszystkie inwestycje komercyjne Skanska, zbudowany został zgodnie z wytycznymi odpowiadającymi certyfikacji LEED, na najwyższym poziomie Platinum. 

Przestrzeń, w której aż chce się zostać! 

Dzięki współpracy Skanska i Kuryłowicz&Associates powstała przestrzeń pozwalająca zarówno na komfortową pracę i relaks. Pracownicy mają do dyspozycji przestronne kuchnie, wiele salek i miejsc spotkań oraz stanowisk pozwalających na wybór najlepszej formy pracy każdego dnia. 

Za koncepcję architektoniczną powierzchni biurowej odpowiada In Design – Zbigniew Kostrzewa oraz Kaim i Bursche Architekci. Unikalnego charakteru wnętrzu biur Skanska nadają artystyczne akcenty, jak np. murale zaprojektowane przez Olkę Osadzińską i designerskie detale przygotowane przez grupę Kolektyf. Każda z sal konferencyjnych jest nazwana od projektu Skanska i nawiązuje barwnym muralem lub elementami wystroju do charakteru inwestycji. Na zewnętrznej ścianie biurowca można już podziwiać mural autorstwa znanego akwarelisty i architekta - Tytusa Brzozowskiego. Mural przedstawia historię okolic narożnika ulic Okopowej oraz Wolskiej pokazując nieistniejące już budynki dawniej nadające charakter tej okolicy. 

Spark to nie tylko główna siedziba Grupy Skanska w Polsce. Na parterze budynku powstała również nowa strefa klienta, której gospodarzem jest spółka mieszkaniowa Skanska. 

- 2 lipca otworzyliśmy Home Center. To zaprojektowane w nowoczesnym skandynawskim stylu 300 m kw. powierzchni, z antresolą i blisko 60 m kw. przeszklonych ścian. Dostępny na miejscu stół multimedialny umożliwia wizualizację wszystkich naszych inwestycji mieszkaniowych, które obecnie realizujemy w Warszawie. Wyodrębnione przestrzenie to komfort spotkań i rozmów z konsultantami, a przede wszystkim możliwość poznania pełnej oferty naszych inwestycji oraz możliwości finansowania zakupu - mówi Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający spółki mieszkaniowej Skanska.  

Spark - kluczowe fakty i liczby:

  • Spark docelowo będzie składał się z 3 etapów i dostarczy ok. 70 000 mkw. powierzchni do pracy
  • Powierzchnia I etapu: ok. 12 000 mkw.
  • Powierzchnia zajmowana przez Grupę Skanska: 7 400 mkw.
  • Liczba pracowników Grupy Skanska w biurowcu: ok. 460 osób
  • Certyfikaty: WELL - Core & Shell i WELL Commercial Interior (pierwsze w Polsce), Obiekt bez Barier (pierwszy biurowiec zaprojektowany zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja), LEED Platinum
  • W I etapie znajdują się także: Home Center spółki mieszkaniowej Skanska, Costa Coffee, Żabka, Paczkomat InPost
  • W pierwszym etapie projektu utworzono 86 miejsc parkingowych. 
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego: pracownia Kuryłowicz&Associates.