c

Skanska zmodernizuje linię kolejową nr 62

Press release 31.07.2018 10:00 CET

Skanska podpisała z PKP PLK umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót na odcinku Charsznica – Wolbrom - Jaroszowiec Olkuski w ramach zadania: „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Płd.”. Wartość umowy to 132,2 mln zł netto. Budowa rozpocznie się we wrześniu br., a zakończy w listopadzie 2020 r.

Podpisanie umowy na LK62 - fot. PKP PLK

W ramach kontraktu Skanska wykona przebudowę 24 km linii kolejowej, 7 obiektów mostowych, 9 peronów i 24 km linii trakcyjnej oraz renowację 14 przepustów. Powstanie także nowe przejście podziemne. Na stacji Wolbrom podróżni zyskają nowe przejście pod torami wraz z windą i pochylnią. Obiekt zastąpi dotychczasową kładkę i ułatwi komunikację. Na stacji wymienione zostaną również tory i rozjazdy. Zmodernizowane będą urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Zmienią się również przystanki: Gajówka, Jeżówka, Zarzecze i Chrząstowice Olkuskie. Perony zostaną podwyższone do 76 cm, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Na komfort podróżowania wpłynie również nowe oznakowanie. Wszystkie przystanki zostaną przystosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Prace poprawią dostępność pasażerów do kolei na stacjach i przystankach i zwiększą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Modernizowane tory ułatwią podróże i zwiększą możliwości przewozu towarów. Po zakończeniu kontraktu pociągi osobowe na tym odcinku będą mogły zwiększyć prędkość z 40 do 120 km /h. Sprawniej pojadą także pociągi towarowe.