c

Brama Miasta otwiera nowe możliwości dla biznesu

Press release 11.09.2018 12:00 CET

Skanska tworzy w Łodzi bramę w wymiarze symbolicznym, zapraszając nowy biznes i pracowników. Inwestycja jednocześnie uzupełni Nowe Centrum Łodzi oryginalną architekturą, wkomponowaną w pofabryczny charakter miasta. Inwestor zakończył właśnie prace żelbetowe na najwyższej kondygnacji biurowej pierwszego budynku Bramy Miasta i symbolicznie wmurował kamień węgielny pod cały projekt.

Brama Miasta, Łódź, Skanska

- Brama Miasta osiągnęła już docelową liczbę kondygnacji biurowych i góruje nad Nowym Centrum Łodzi. W najbliższym czasie będziemy pokrywać pierwszy biurowiec wyjątkową kortenowo-szklaną elewacją. Już w połowie 2019 roku będziemy gotowi by oddać ok. 27 800 mkw nowoczesnej powierzchni biurowej - mówi Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

Otwarta brama zapraszająca do miasta

Elewacja obu budynków pokryta będzie kortenem, w Łodzi jeszcze niespotykanym w takiej skali, czyli rdzawym materiałem nawiązującym do fabrycznego klimatu miasta. Niebawem Skanska zamontuje fragment kortenowej fasady, aby można było obserwować, jak ten materiał zmienia swój kolor i strukturę. Ściany obu budynków od strony wspólnego dziedzińca będą przeszklone. W efekcie powstanie wrażenie, że Brama Miasta to jeden przecięty na pół budynek, otwierający przyjezdnym wejście do centrum Łodzi. 

Projekt Skanska stworzy w Nowym Centrum Łodzi nowe miejsce spotkań. Do dyspozycji pracowników i mieszkańców oddany zostanie otwarty plac z małą architekturą, miejskie kawiarnie, otoczone zielenią. Przestrzeń między budynkami i wokół zaprojektowano tak, by mogły się tam odbywać wydarzenia kulturalne i inicjatywy, takie jak kino letnie, które znakomicie sprawdziło się przy poprzedniej inwestycji Skanska w Łodzi – Nowej Fabrycznej. 

Brama Miasta będzie pierwszym w Łodzi biurowcem z innowacyjnym systemem operacyjnym Connected by Skanska integrującym w aplikacji mobilnej i poprzez platformę www zarządzanie różnymi funkcjami budynku. Z łatwością będzie można m.in. poruszać się po budynku za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie do budynku dla gościa, a także zarezerwować mu miejsce parkingowe. Biurowiec będzie wyposażony w tzw. activity based parking rozpoznający tablice rejestracyjne i przydzielający dostępne miejsca parkingowe. Najemcy będą mieli też możliwość dostosowania na życzenie tzw. Connected Fit-out, obejmującego m.in. rezerwację sal spotkań, sterowanie temperaturą i oświetleniem w pomieszczeniach za pomocą aplikacji mobilnej. 

Łódź na drodze rozwoju 

Dzięki swojemu położeniu w centrum Polski i rozwijającej się infrastrukturze, Łódź wciąż zyskuje na atrakcyjności.

- Miasto to wielki plac budowy. Inwestorzy ramię w ramię z miastem odnawiają historyczne obszary i budują nowe dzielnice. Z jednej strony mamy niespotykany w takiej skali program rewitalizacji, a z drugiej wysyp nowych projektów z Nowym Centrum Łodzi na czele. To nowatorski projekt, którego jeszcze nikt nie realizował. Nabiera kształtów w dużej mierze dzięki prywatnym inwestycjom, każdego roku coraz bardziej zapełniając się życiem, nowymi mieszkańcami i użytkownikami. Mamy już nowoczesny dworzec i interaktywne Centrum Nauki i Techniki EC1, są najwyższej klasy biurowce, inwestycje deweloperskie, a niebawem będzie także pierwszy hotel i rynek. Dzisiaj nad nową dzielnicą dominuje pierwsza bryła Bramy Miasta, nowej wizytówki Łodzi, która wita podróżnych wychodzących z nowoczesnego, podziemnego dworca Fabrycznego - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. 

Za sprawą znaczącego rozwoju sektora usług, Łódź staje się też coraz atrakcyjniejsza dla nowych pracowników. Wg najnowszych danych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych (BPO, SSC, IT i R&D) zatrudnionych jest już w Łodzi ok. 20,5 tys. osób.[1] - co oznacza wzrost w ciągu 2 lat o niemal 5,5 tys. 

Nowe Centrum Łodzi oferuje nowoczesne powierzchnie biurowe, które przyciągają najlepszych pracodawców. Szczególnie firmy z sektora shared service, dla których ważna jest zarówno dobra lokalizacja w danym mieście, jak i sprawna komunikacja z innymi ośrodkami, znajdują tu dogodne miejsce dla rozwijania biznesu. Brama Miasta otwierająca Nowe Centrum Łodzi stanie się w naturalny sposób charakterystycznym punktem na mapie miasta, do którego trafi każdy bez konieczności podawania dokładnego adresu. 

Duopolis w praktyce 

- Od lat mówi się o możliwości synergii Warszawy i Łodzi dla lepszego wykorzystania ich potencjału. Dziś, dzięki odpowiedniemu rozwojowi infrastruktury m.in. kolejowej, ta idea nabiera realnego kształtu. Jako Skanska już dawno uwierzyliśmy w Łódź realizując biurowce Green Horizon i Nowa Fabryczna. Nowe Centrum Łodzi zapewnia świetną lokalizację w centrum Polski, co stanowi alternatywę dla firm, które właśnie tutaj mogą znaleźć zarówno wysokiej klasy powierzchnię biurową i przyszłych pracowników. Zaledwie ok. 1,5 h dzieli oba biznesowe centra Warszawy i Łodzi - podkreśla Krzysztof Wilczek. 

Coraz więcej firm rozwijając się dynamicznie poszukuje pracowników z różnych obszarów w miastach poza Warszawą, nie rezygnując z prowadzenia biznesu w stolicy. Skanska, inwestując w Warszawie i na 6 rynkach lokalnych, w tym w Łodzi, tworzy nowoczesne przestrzenie biurowe dla najemców szukających możliwości relokacji części biznesu. Brama Miasta powstaje tuż przy dworcu kolejowym, co ułatwi szybką komunikację pomiędzy Łodzią a innymi dużymi miastami w Polsce. 

Brama Miasta - kluczowe fakty:

  • Planowane oddanie do użytku I budynku: II kwartał 2019 r.
  • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 41 400 mkw GLA.
  • Powierzchnia najmu I etapu: ok. 27 800 mkw GLA.
  • Cały kompleks dostarczy 231 miejsc parkingowych.
  • Budynek I etapu w najwyższym miejscu: 15 kondygnacji naziemnych.
  • Certyfikacja: LEED Gold, „Obiekt bez barier”.
  • Dodatkowe benefity dla najemców: Connected by Skanska.
  • Generalny wykonawca: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego: medusa group.

[1] BUSINESS SERVICES SECTOR IN POLAND 2018, ABSL