c

Design na światowym poziomie i architektura znosząca bariery łączą się w Holm House na Mokotowie

Press release 21.12.2018 09:00 CET

Zięta, Pawłowski i Hermanowicz – wyjątkowi ludzie z pasją przyczynili się do powstania unikalnego miejsca na warszawskim Mokotowie. Skanska właśnie oddała do użytku pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier”. Skandynawski charakter dający mieszkańcom poczucie komfortu został wzbogacony o design na najwyższym światowym poziomie.

fot. 1_Holm House - etap 1

We współpracy z uznanymi autorytetami, Skanska stworzyła miejsce przyjazne do życia zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań architektonicznych, jak i wyjątkowej estetyki.

 – Realizując osiedle Holm House, myśleliśmy o długoterminowej użyteczności dla jego mieszkańców. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby mieszkanie miało wysoką wartość w momencie oddania go do użytku, lecz służyło ludziom niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia. Dzięki możliwości dokonania przewidzianych w projekcie modyfikacji, Holm House dostosowuje się do zmieniających się potrzeb jego użytkowników – mówi Agnieszka Karwala, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska. – Dodatkowym atutem tego projektu jest połączenie skandynawskiej filozofii tworzenia funkcjonalnych, przyjaznych ludziom i środowisku przestrzeni z projektami Oskara Zi��ty. Osiedle właśnie otrzymało prawomocne pozwolenie na użytkowanie – dodaje Agnieszka Karwala.

Bez barier na każdym etapie życia
Skanska, bazując na doświadczeniach z rynku komercyjnego oraz bliskiej współpracy z Fundacją Integracja, wprowadziła na rynek pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier”. Przeszedł on pozytywny audyt Fundacji Inegracja. Dzięki lepszemu zrozumieniu potrzeb ludzi, empatii i porozumieniu już na poziomie projektowania, deweloper stworzył osiedle do mieszkania na lata. Budowanie bez barier dotyczy w tym przypadku bowiem nie tylko osób z niepełnosprawnościami. Holm House zapewnia komfortowe środowisko do życia też dla rodzin z dziećmi, seniorów oraz aktywnych, młodych ludzi.

Przyjazna wyspa w sercu Mokotowa
Projekt Holm House powstał w renomowanej pracowni HRA Architekci.

- Koncepcja Holm House łączyła w sobie ambitne cele. Nie tylko wysoką jakość architektury, dostarczaną przez HRA Architekci, z którą tu, dodatkowo, dialog nawiązała twórczość Oskara Zięty. Niemniej ważne były rozwiązania łagodzące wpływ inwestycji na środowisko oraz likwidacja barier dla użytkowników starszych i niepełnosprawnych. Rozwiązania te zostały wprowadzone w ramach certyfikacji BREEAM oraz „Obiekt bez barier” prowadzonej przez Fundację Integracja, co jest ich dodatkowym potwierdzeniem.

Wiele rozwiązań tj. duże okna i drzwi balkonowe bez progu, poprzez zapewnienie dużej ilości światła dziennego, możliwość naturalnego i efektywnego przewietrzania oraz brak bariery pomiędzy loggią i mieszkaniem, odpowiada na potrzeby wszystkich stron współtworzących projekt. A na końcu skorzysta z tego użytkownik.

To była niełatwa podróż lecz dziś, gdy budynek jest już zrealizowany, czujemy satysfakcję i jesteśmy zadowoleni z efektu. Ufam, że to wrażenie podzielą teraz mieszkańcy - mówi Michał Badowski z HRA Architekci.

Unikalny design na co dzień
Dzięki współpracy Skanska z Oskarem Ziętą, mieszkańcy mają możliwość obcowania ze sztuką na co dzień. Unikalny rodzaj wzornictwa, naturalne materiały i wykonanie w ekologicznej technologii FiDU wpisują się w poczucie piękna i estetyki Skanska, a także tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca.

– Ten projekt był eksperymentem z przestrzenią półpubliczną i publiczną zarazem. Chodziło nam o to, żeby płynnym ruchem wyjść z budynku Holm House na zewnątrz. Nasze lustra „reflection” znajdują się w środku w holu, natomiast projektem lamp chcieliśmy zaznaczyć obecność poza budynkiem – trochę „zaświecić na zewnątrz”. Zresztą nazwaliśmy te lampy roboczo „świetlikami” i to mocno oddaje ich charakter –  mówi Oskar Zięta.

Pierwszy etap osiedla Holm House jest już prawie całkowicie wyprzedany. W sprzedaży są natomiast jeszcze dostępne mieszkania z etapu drugiego, którego ukończenie planowane jest na III kw. 2020 r.

 

O Holm House:

Liczba budynków: 1

Liczba mieszkań: 147

Dostępne metraże: od 32 do 114 m²

Liczba kondygnacji: zróżnicowana bryła budynku - 7 i 8 pięter nadziemnych, dwukondygnacyjny garaż z komórkami i boksami rowerowymi

Reprezentacyjny dwukondygnacyjny hol z wykorzystaniem wzornictwa projektu Oskara Zięty

Projekt architektoniczny: HRA Architekci

Generalny wykonawca: Skanska S.A.

certyfikaty: BREEAM i Obiekt bez barier

 

Na blogu Green Living dostępny jest przeprowadzony w maju br. wywiad z założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Piotrem Pawłowskim, poświęcony przestrzeniom dostępnym dla wszystkich.