c

Skanska wmurowała kamień węgielny pod Centrum Południe

Press release 17.04.2019 14:30 CET

Skanska wmurowała kamień węgielny pod inwestycję biurową Centrum Południe powstającą przy ul. Powstańców Śląskich. To siódmy projekt biurowy Skanska w stolicy Dolnego Śląska i pierwszy w regionie, który otrzyma wymagający certyfikat WELL potwierdzający wysoką jakość środowiska pracy.

Cornerstone ceremony, Centrum Południe, Skanska

Centrum Południe powstanie u zbiegu ul. Powstańców Śląskich oraz ul. Szczęśliwej. Cały kompleks docelowo będzie składał się z pięciu budynków o łącznej powierzchni ok. 85 tys. mkw. W ramach pierwszego etapu, który rozpoczął się w III kw. 2018 r., powstaną dwa biurowce, które zaoferują najemcom ponad 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. Za koncepcję architektoniczną pierwszego etapu odpowiada pracownia APA Wojciechowski.

Kompleks będzie usytuowany wzdłuż jednego z głównych szlaków komunikacyjnych w mieście i jednej z najdłuższych w Polsce alei lipowych. Centrum Południe znajduje się zaledwie 20 minut spacerem od wrocławskiego Rynku, 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego i głównego dworca autobusowego.

W ramach inwestycji symbolicznie zostanie upamiętniona ul. Lwowska, która przed laty stanowiła jedną z wizytówek Wrocławia. Przy Centrum Południe Skanska postawi pamiątkową tablicę oraz stworzy ogólnodostępną przestrzeń z małą architekturą, zielenią i fontanną.

– Dotychczas dostarczyliśmy we Wrocławiu ok. 130 tys. mkw. powierzchni biurowej, czyli co ósmy metr kwadratowy biur w tym mieście został zbudowany przez Skanska. To pokazuje, jak ważnym rynkiem jest dla nas Wrocław. Projektem Centrum Południe chcemy też wyznaczyć nowy standard środowiska do pracy jakie może oferować budynek biurowy i jego otoczenie. Mamy nadzieję, że ta nasza największa wieloetapowa inwestycja w tym mieście, ustawi wysoko poprzeczkę dla kolejnych – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska.

WELL po raz pierwszy w regionie

Centrum Południe, jako pierwsza inwestycja Skanska w południowej Polsce, realizowany jest zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL. Jego uzyskanie potwierdzi, że przebywanie w Centrum Południe jest optymalne dla zdrowia i samopoczucia pracowników. WELL ocenia przestrzeń do pracy w siedmiu kategoriach: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie branych jest pod uwagę ponad 100 cech każdego budynku i miejsca do pracy. Certyfikat przyznawany jest przez International WELL Building Institute (IWBI).

Znacznie więcej niż nowoczesne biurowce

Jak w przypadku wszystkich swoich inwestycji, przy projekcie Centrum Południe, Skanska uwzględniła potrzeby lokalnej społeczności. Jeszcze przed startem pierwszego etapu inwestor przeprowadził konsultacje z mieszkańcami żeby wziąć pod uwagę ich wskazówki przy projektowaniu otoczenia inwestycji. Pierwszy raz we Wrocławiu konsultacje dotyczące inwestycji deweloperskiej odbyły się na tak wczesnym etapie realizacji projektu.

– Docelowo około 25% powierzchni działki zostanie zaprojektowane jako przestrzeń wspólna do relaksu i rekreacji. Mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z nowej fontanny, kawiarni, uroków małej architektury oraz terenów zielonych – wylicza Mariusz Krzak.

Innowacyjne rozwiązania podczas budowy i pracy w biurowcu

Centrum Południe to połączenie innowacji wykorzystanych zarówno podczas budowy, jak i później, podczas eksploatacji budynku. Przykładem jest zastosowany w biurowcu system operacyjny – Connected by Skanska – integrujący w aplikacji mobilnej zarządzanie różnymi funkcjami budynku. Z łatwością będzie można m.in. poruszać się po budynku za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie do budynku dla gościa, a także zarezerwować mu miejsce na parkingu wyposażonym w system rozpoznający tablice rejestracyjne i optymalnie przydzielający wspomniane miejsca parkingowe. Dodatkowo najemcy i zarządcy będą mieli dostęp do portalu webowego, dzięki któremu będą mieli wgląd do danych dotyczących funkcjonowania budynku.

Z kolei podczas budowy pierwszego etapu kompleksu zastosowano technikę tzw. ślizgu przy wykonywaniu trzonu biurowca. Dzięki specjalnej mieszance betonowej i platformie, która wznosiła się razem z obiektem, budowa toczyła się w tempie ok 11 centymetrów na godzinę, przez całą dobę. W ten sposób 14 pięter trzonu biurowca powstało w zaledwie 3 tygodnie.

Centrum Południe – kluczowe fakty i liczby:  

  • Projekt będzie się składał z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 85 000 mkw. GLA
  • Budowa pierwszego etapu kompleksu Centrum Południe rozpoczęła się w Q3 2018 roku. Jej zakończenie zaplanowane jest na Q3 2020 roku
  • Dwa budynki powstające w ramach pierwszego etapu zaoferują najemcom ok. 26 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
  • Generalnym wykonawcą kompleksu jest firma Skanska S.A.
  • Za projekt architektoniczny pierwszego i drugiego etapu kompleksu odpowiedzialna jest pracownia APA Wojciechowski.