c

Zielone mieszkania coraz dostępniejsze

Press release 10.05.2019 15:00 CET

Rynek mieszkaniowy w Polsce odnotował 133%* roczny przyrost certyfikowanych budynków. Taki wzrost wskazuje kierunek zmiany. Zdaniem ekspertów spółki mieszkaniowej Skanska za dekadę powinniśmy osiągnąć punkt rozwoju, w którym system BREEAM i jemu podobne będą jednymi z kluczowych czynników decydujących o wyborze osiedla.

Zielone_osiedla_Skanska_Park Skandynawia

Polska jest liderem w rejonie CEE pod względem liczby zielonych budynków. Według najnowszego raportu PLGBC „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2019” znajduje się tu 51% wszystkich certyfikowanych obiektów regionu. Udział segmentu mieszkaniowego w polskim rynku ekonieruchomości wynosi obecnie 4,3%. W ubiegłym roku w skali kraju przybyło 16 budynków spełniających restrykcyjne normy systemów certyfikacji w zakresie jakości, zdrowia, bezpieczeństwa oraz środowiska.

– Choć branża mieszkaniowa pod względem wdrożenia certyfikacji jest 15-20 lat za biurową, to zainteresowanie zarówno klientów jak i deweloperów zrównoważonym budownictwem wciąż rośnie. Wynika to m.in. z ciągłego wzrostu restrykcyjności unijnych dyrektyw i krajowych norm dotyczących gospodarki niskoemisyjnej oraz pozytywnej mody na ekologię. W efekcie w Polsce zaczynamy myśleć o osiedlach mieszkalnych przez pryzmat ich długiego cyklu życia i wpływu na przyszłe pokolenia – wyjaśnia Artur Łeszczyński, koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w spółce mieszkaniowej Skanska.

BREEAM w wersji 2016

Spółka mieszkaniowa Skanska jest pionierem zielonej certyfikacji w Polsce. Jako pierwsza uzyskała także certyfikat BREEAM w najnowszej wersji International 2016 New Construction dla I etapu osiedla Jaśminowy Mokotów, wybudowanego na warszawskim Mokotowie. W ramach inwestycji powstało 6 budynków, które zdobyły certyfikat na poziomie projektowym. Na Jaśminowym Mokotowie deweloper zainstalował m.in. windy z systemem odzysku energii oraz przestronne okna zapewniające wydłużony czas dopływu światła dziennego.

– Naszym celem są osiedla o neutralnym wpływie na otoczenie, a certyfikacja budynków pozwala generować bezpośredni efekt środowiskowy. Od tego roku na wszystkich naszych projektowanych osiedlach będziemy uwzględniać  nawiewniki okienne z filtrami przeciwpyłowymi w standardzie. Nie ograniczamy się jednak tylko do technologii antysmogowych. Obserwując globalną sytuację hydrologiczną i zmiany klimatyczne, dążymy do jeszcze rozsądniejszego gospodarowania wodą i energią. Dlatego też dachy budynków kolejnych etapów osiedla Holm House chcemy wykorzystać na potrzeby instalacji paneli fotowoltaicznych, a trawniki na osiedlach Jaśminowy Mokotów i Holm House będą podlewane wodą pozyskaną z opadów – dodaje Artur Łeszczyński.

Moda na zielone

Jak wskazują badania, 35%** Polaków byłoby skłonnych zapłacić więcej za dom lub mieszkanie wykonane z ekologicznych materiałów, a 40% klientów Skanska pyta o certyfikacje środowiskowe. W perspektywie kilku lat jakość użytych materiałów oraz ich pochodzenie będą stawać się coraz ważniejszym czynnikiem zakupowym.

Według prognoz w 2019 roku w całej Polsce deweloperzy wybudują blisko 69 tys. mkw. powierzchni użytkowej zielonych budynków mieszkalnych. To wzrost o ponad 14 tys. mkw. rok do roku.

O certyfikacji BREEAM

System certyfikacji BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został wprowadzony Wielkiej Brytanii w 1990 r. przez BRE Global. Jest stosowany już w 77 krajach. W Polsce to najczęściej używany system środowiskowy wyznaczający nowe standardy w budownictwie. W ramach procesu certyfikacji wskazywany jest konsultant-asesor BREEAM, upoważniony do prowadzenia oraz weryfikacji dokumentacji projektowej. Asesor wydaje wstępny raport, w którym inwestor zobowiązuje się do zastosowania w budynku oraz w procesie prowadzenia budowy rozwiązań zgodnych z wymaganiami BREEAM. W toku prac gromadzone są niezbędne dokumenty potwierdzające zgodność projektu założeniami raportu. Są to m.in.: dokumentacja projektowa, pisma urzędowe, modele oraz raporty. Wymagają wykorzystania programów liczących natężenie światła, hałasu, energii. Końcowy wynik stanowi wytyczną dla projektantów, jak stworzyć budynek odpowiadający wymogom zrównoważonego rozwoju i tworzący przyjazne środowisko dla użytkowników.

- Po uzyskaniu certyfikatu warto kontynuować coroczne audyty, z czego pierwszy leży w gestii dewelopera, a kolejne już zależą od decyzji wspólnoty mieszkaniowej. W każdym budynku działa wiele systemów, których działanie można i trzeba regulować. Wyniki audytu dostarczają cennych informacji, jak mieszkańcy korzystają z budynku i jak ten odpowiada na ich potrzeby. W efekcie można odpowiednio dostosować budynkowe systemy, takich jak oświetlenie części wspólnych, działanie wind, wentylację, ciepłą wodę czy ogrzewanie części wspólnych - dodaje Artur Łeszczyński.

*na podstawie raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2019” PLGBC.

** Badanie zrealizowane na zlecenie On Board Think Kong w dniach 2-4.10.2018 r. przez agencję SW RESEARCH. W badaniu wzięło udział 1154 Polaków będących powyżej 18 roku życia.