c

Zawsze bez barier - spółka mieszkaniowa Skanska wprowadza na rynek nowy standard

Press release 06.06.2019 10:00 CET

Spółka mieszkaniowa Skanska ogłosiła, że od tej pory wszystkie nowe inwestycje będą spełniały wymogi Fundacji Integracja jeżeli chodzi o znoszenie barier architektonicznych i tworzenie przyjaznych przestrzeni dla wszystkich użytkowników bez względu na ich wiek i stan zdrowia. Certyfikat z końcem maja otrzymało także główne biuro sprzedaży mieszkań Skanska - Home Center. Wcześniej deweloper jako pierwszy na rynku uzyskał certyfikat „Obiekt bez barier” dla osiedla mieszkaniowego - oddanego do użytku pod koniec 2018 r. Holm House w Warszawie. 

Holm House_Obiekt bez Barier: wywiad z Bartoszem Kalinowskim, dyrektorem zarządzającym Skanska RD Poland

- Budując miasta, dzielnice czy domy nie można tworzyć podziałów. Osiedle Holm House jest przykładem budynku, który niweluje bariery i tworzy nową jakość jeżeli chodzi o kompleksowe rozwiązania poprawiające komfort życia mieszkańców. Na etapie projektowania postaraliśmy się usunąć wszelkie możliwe bariery architektoniczne w częściach wspólnych i mieszkaniach, a budując go korzystaliśmy wyłącznie z ekologicznych materiałów - mówi Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający w spółce mieszkaniowej Skanska. - Dzięki naszemu podejściu do dostępnego budowania wszyscy mieszkańcy tego domu mogą w pełni korzystać ze wszelkich wprowadzonych tu funkcji - dodaje Bartosz Kalinowski.

W projektowaniu miejsc użyteczności publicznej oraz budownictwie biurowym adaptacja przestrzeni do różnych stopni sprawności fizycznej jest już standardem. Dziś rynek mieszkaniowy rozwija się także w tym zakresie. Każdy z nas, bez względu na wiek i stopień aktywności, potrzebuje wygodnego miejsca do życia spełniającego konkretne potrzeby. A zakup mieszkania to dla większości długoterminowa inwestycja, która ma dawać poczucie bezpieczeństwa i braku konieczności ciągłych zmian.

W praktyce budownictwo dostępne oznacza zastosowanie szeregu rozwiązań znoszących bariery w swobodnym poruszaniu się wewnątrz budynku i po terenie wokół. Aby sprostać potrzebom różnych grup osób, deweloperzy muszą wyjść poza wymogi prawa. Dlatego Skanska, która już wcześniej na swoich osiedlach stosowała elementy dostępnej architektury, do współpracy przy projekcie Holm House od początku zaprosiła Fundację Integracja. Kompleksowe podejście do dostępności oraz innych przydatnych funkcji budynku sprawia, że na osiedlu dobrze czuć będą się zarówno rodzice małych dzieci, single, osoby starsze czy z niepełnosprawnościami.

- Ponad 40% mieszkań z możliwością do indywidualnego zastosowania dla osób ze specjalnymi potrzebami. Bezprogowe wyjście na balkon, co jest naprawdę jeszcze ewenementem. Bezprogowe wejście do budynku, antypoślizgowa nawierzchnia, włączniki na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach, bardzo dobre kontrasty dla osób, które mają problem z widzeniem, otwarta przestrzeń, trakt komunikacyjny bez przeszkód - to wyróżniki osiedla Holm House, wpisujące się w nasze pojmowanie dostępności - mówi Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja.

Po raz kolejny spółka mieszkaniowa Skanska przeciera szlaki w zakresie certyfikacji. Wcześniej, deweloper jako pierwszy w Polsce w 2015 r. wprowadził do budownictwa mieszkaniowego certyfikację BREEAM, gwarantującą poszanowanie środowiska naturalnego i tworzenie przyjaznych przestrzeni do życia. Dziś ten certyfikat jest standardem przy inwestycjach Skanska i zyskuje coraz wiekszą popularność na rynku.

- Nie oglądamy się na konkurencję, tylko tworzymy domy, fragmenty tkanki miejskiej według własnego przekonania i własnej definicji odpowiedzialności społecznej biznesu. Skupiamy się zarówno na aspektach zrównoważonego, prośrodowiskowego budownictwa jak i na komforcie i zdrowiu ludzi. Podczas realizacji projektu Holm House zebraliśmy doświadczenia z pionierskiego wdrożenia wymogów dostępności. I widząc świetne efekty, podjęliśmy decyzję, że wszystkie budynki mieszkalne Skanska będziemy certyfikować już nie tylko w systemie BREEAM, ale też jako „Obiekt bez barier” - mówi Bartosz Kalinowski.