c

Osiedle z dobrą energią rośnie w Warszawie

Press release 05.07.2019 10:00 CET

Oszczędność energii na poziomie 20-30 proc. - to wynik badania budynków mieszkalnych na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Spółka mieszkaniowa Skanska stawia na rozwiązania obniżające zapotrzebowanie na energię i kontroluje wpływ swoich inwestycji na środowisko w całym cyklu ich życia, zaczynając już od momentu produkcji materiałów budowlanych.

Fot. Skanska (Osiedle Mickiewicza - etap I)

Na zlecenie spółki mieszkaniowej Skanska, firma Go4Energy przeprowadziła analizy zapotrzebowania na energię budynków 3. etapu Osiedla Mickiewicza. W tym celu specjaliści z Go4Energy stworzyli modele numeryczne 3 budynków mieszkalnych budowanych w ramach tej inwestycji. W celu dokonania analiz porównawczych przygotowali również modele budynków referencyjnych, posiadające parametry wymagane przez prawo w Warunkach Technicznych. Dzięki temu oszacowali oszczędności zużycia energii pierwotnej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania CWU (ciepłej wody użytkowej) oraz oświetlenia wewnętrznego w budynkach rzeczywistych, względem budynków referencyjnych.

- Analiza wykazała, że zastosowane przez nas energooszczędne rozwiązania, idące znacznie dalej, niż obowiązujące normy, pozwolą na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej na poziomie od 22,7 do 27,9 proc. w badanych budynkach na Osiedlu Mickiewicza - mówi Aleksandra Sokołowska, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska. - Jednocześnie Go4Energy przeprowadziło dla jednego z budynków na tym osiedlu analizę oceny cyklu życia (LCA) skoncentrowaną na badaniu poziomu emisji CO2 w perspektywie 10, 30 i 60 lat. Dzięki temu możemy skontrolować wpływ inwestycji na środowisko na każdym etapie jej istnienia - od produkcji materiałów budowlanych, przez użytkowanie budynku, aż po jego utylizację. Stale dążymy do minimalizacji tego wpływu wprowadzając kolejne innowacje i poszukując nowych rozwiązań dla wszystkich naszych inwestycji. Należy pamiętać, że głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim CO2, jest produkcja energii. Tym samym im bardziej energooszczędny projekt realizujemy i oddajemy klientom w użytkowanie, tym mniejsze długookresowe emisje dwutlenku węgla on generuje - dodaje Aleksandra Sokołowska.

Bardzo dobre wyniki analizy energooszczędności Osiedla Mickiewicza odzwierciedlają konsekwentne podejście spółki mieszkaniowej Skanska do zrównoważonego budownictwa. Prowadząc kolejne inwestycje deweloper koncentruje się na zdrowiu i komforcie przyszłych mieszkańców, a także dbałości o środowisko naturalne.

Osiedle Mickiewicza: zielone, innowacyjne, w dobrym sąsiedztwie

Inwestycja jest pionierskim projektem mieszkaniowym w Polsce, certyfikowanym środowiskowo w BREEAM. Osiedle jako pierwsze w naszym kraju uzyskało też ten certyfikat o statusie Final (etap wykonawczy). Projekt charakteryzuje się nowoczesnymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. Obudowa budynku posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Jednocześnie dzięki dużym powierzchniom przeszkleń pomieszczenia mieszkalne są dobrze doświetlone. Mieszkania są wentylowane naturalnie z dodatkowymi wentylatorami wywiewnymi w kuchniach i łazienkach. Mechaniczne systemy obiegu powietrza zostały zaprojektowane w garażu, klatkach schodowych i pomieszczeniach technicznych. Ogrzewanie jest realizowane przez wodny system ogrzewania zasilany z węzła cieplnego miejskiej sieci ciepłowniczej z grzejnikami konwekcyjnymi jako urządzeniami końcowymi. Dodatkowo, w niektórych systemach wentylacji nawiewnej deweloper przewidział kanałowe nagrzewnice elektryczne. Ponadto w budynku zaprojektowano energooszczędne oświetlenie LED, z zastosowaniem zegara astronomicznego i czujników ruchu.

Osiedle Mickiewicza przyciąga świetną lokalizacją na styku Żoliborza i Bielan w Warszawie. Jest dobrze połączone z innymi dzielnicami siecią dróg rowerowych. Do centrum można dotrzeć w 10 minut także komunikacją miejską. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody – Lasek Bielański, zwany również zielonymi płucami Warszawy. Osiedle jest przyjemnie wkomponowane w stary drzewostan, co daje poczucie odizolowania od miejskiego zgiełku. Okolica jest znakomitym terenem dla biegaczy, rowerzystów, spacerowiczów i rodzin z dziećmi, spędzających wspólnie czas.

W sprzedaży dostępne są mieszkania z III etapu bestsellerowej inwestycji mieszkaniowej Skanska.

O metodologii badania

Symulacje numeryczne zostały przeprowadzone przez Go4Energy przy wykorzystaniu oprogramowania EnergyPlus v. 8.9 opartego na metodzie dynamicznych symulacji energetycznych. Jest to jeden z najszerzej wykorzystywanych i najbardziej zaawansowanych programów do analizy energetycznej budynków. Program wykorzystuje równania bilansowe ciepła i masy powiązane z modelami systemów budynkowych, aby stworzyć jeden zintegrowany model obiektu i znajdujących się w nim urządzeń. Model numeryczny budynku jest tworzony dla określonej strefy klimatycznej wraz z uwzględnieniem szczegółowych danych pogodowych w oparciu o dane dotyczące projektowanego lub istniejącego budynku. Do programu wprowadzona zostaje geometria budynku wraz z parametrami ją charakteryzującymi. Ponadto, model jest uzupełniany o dane dotyczące poszczególnych stref budynku wraz z podaniem parametrów określających warunki środowiska wewnętrznego oraz systemów je obsługujących. Stworzenie tak szczegółowego modelu budynku pozwala na obliczenie symulacyjnego zużycia energii oraz identyfikację obszarów zużycia energii.