c

Katowicki kompleks „tiramisu” symbolem przemian w Katowicach

Press release 24.09.2019 13:00 CET

Spółka biurowa Skanska w Polsce podsumowała budowę kompleksu Silesia Business Park w Katowicach. Realizacja pierwszego z czterech budynków rozpoczęła się w 2013 roku. Teraz, na terenie dawnej huty Baildon, stoją 4 budynki, które są symbolem transformacji Katowic w ważny w Polsce ośrodek usług dla biznesu, konsultingu czy usług IT. Silesia Business Park wybrały m.in. PwC, Capgemini, TUV Rheinland oraz Accenture.

Silesia Business Park, Katowice, Skanska

– Czwartym kawałkiem tiramisu zakończyliśmy prace nad kompleksem Silesia Business Park. Od momentu wbicia pierwszej łopaty minęło ponad 6 lat i z perspektywy czasu możemy powiedzieć o dużym sukcesie - nasz projekt stał się rozpoznawalnym punktem na mapie Katowic. Każdy z budynków został zasiedlony przez firmy, które będą się tutaj rozwijać i zatrudniać. Wszystkie budynki zostały z sukcesem sprzedane. Silesia Business Park to dla nas bardzo ważna inwestycja – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny w spółce biurowej Skanska w Polsce.

Silesia Business Park, nazywany potocznie tiramisu, stał się jedną z wizytówek Katowic i wyróżniającym się punktem na mapie biurowej tego miasta. Kompleks znajduje się w centrum aglomeracji śląskiej, przy ulicy Chorzowskiej – głównej arterii miasta. Lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do komunikacji miejskiej i pobliskiego centrum handlowo-usługowego. Każdy budynek ma 12 kondygnacji naziemnych, a cały kompleks oferuje w sumie 48 000 mkw. powierzchni biurowej oraz 600 miejsc postojowych – naziemnych oraz w dwupoziomowym garażu podziemnym. Budynki A i B kompleksu zostały sprzedane w 2015 r. szwedzkiemu inwestorowi Niam, natomiast budynki C i D kupił w 2018 r. filipiński inwestor ISOC Group.

Silesia Business Park – kluczowe fakty i liczby:

  • Kompleks składa się z czterech bliźniaczych budynków biurowych.
  • Powierzchnia najmu każdego z nich wynosi ok 12 tys. mkw.
  • Wysokość każdego z budynków od poziomu garaży to 52 m.
  • Każdy budynek kompleksu uzyskał certyfikację w systemie LEED na poziomie Gold.
  • Projekt architektoniczny kompleksu powstał w pracowni medusa group.
  • Generalnym wykonawcą budynku jest Skanska S.A.