c

O co ten zgiełk?

Press release 04.07.2016 13:45 CET

...czyli kilka słów o cichych rozwiązaniach w budownictwie.
W domu, w pracy czy w podróży, każdego dnia ludzie stykają się z wieloma głośnymi i nierzadko przykrymi dźwiękami towarzyszącymi naszej cywilizacji. Nie dziwi więc fakt, że priorytetem dla nowoczesnych firm budowlano-deweloperskich stało się wypracowanie rozwiązań poprawiających komfort akustyczny życia czy pracy. Nowoczesne nawierzchnie dróg, odpowiednie panele, dźwiękoszczelne szyby – to przykłady rozwiązań stosowanych przez firmę Skanska w ramach ich inwestycji. Jakie jeszcze metody można wprowadzić w życie, by zmniejszyć hałas?

ekrany akustyczne

W ciszy lepiej

Jak wynika z badań, zwiększenie komfortu akustycznego może pomóc w walce z uczuciem zmęczenia, zmniejszyć prawdopodobieństwo zawału serca, a nawet opóźnić procesy starzenia się organizmu. Pomaga także w utrzymaniu pozytywnych relacji z innymi. Dodatkowo, odpowiednie wyciszenie w miejscu pracy pozwala zarówno na poprawę samopoczucia pracowników, jak i – dzięki lepszej koncentracji – zwiększa również ich produktywność nawet o 75%.

Infrastruktura, która lubi ciszę

Wzrost natężenia otaczającego nas szumu spowodowany jest głównie rozwojem gospodarczym, a co za tym idzie, zwiększeniem się ruchu transportowego. To właśnie hałas związany z transportem należy do najbardziej uciążliwych, oddziałując szczególnie na mieszkańców miast, którzy obecnie stanowią 75% populacji w Europie. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, około 40% mieszkańców Unii Europejskiej jest narażonych na hałas związany z ruchem drogowym na poziomie około 55 dB. Na równie wysokie nasilenie dźwięków w nocy narażona jest ponad jedna trzecia społeczeństwa EU.

- W Skanska jesteśmy świadomi tego, jak bardzo ważne jest utrzymanie niskiego poziomu hałasu, dlatego oferujemy szereg rozwiązań w tym zakresie- między innymi nowoczesne ekrany akustyczne pochłaniające oraz ciche nawierzchnie powstające w mieszanek mineralno-asfaltowych, które znacznie zmniejszają natężenie dźwięku generowanego przez koła samochodów. Pozwala to na ograniczenie hałasu, a co za tym idzie zwiększenie komfortu życia ludzi – mówi Bartosz Zimek, Kierownik Projektów Skanska S.A.

Ciszej! Tutaj się pracuje!

Zapewnienie odpowiednich warunków do pracy decyduje nie tylko o wydajności, ale również o samopoczuciu pracowników. Obecnie najpopularniejszym rodzajem zaaranżowania przestrzeni w biurze jest tzw. open space. Pomimo że jest to rozwiązanie, które sprzyja interakcji między pracownikami i zwiększa efektywność przepływu informacji, nie chroni przed biurowym zgiełkiem, który niektórych może dekoncentrować i wręcz obniżać produktywność. Dlatego w biurach Skanska stosowane są rozwiązania mające na celu zniwelowanie wpływu niekorzystnego szumu na pracowników.

– Efektywnemu wykonywaniu obowiązków niewątpliwie sprzyja odpowiednio zaplanowana akustyka biura. Dlatego w fazie projektowania wnętrza warto zidentyfikować obszary szczególnie narażone na hałas i odpowiednio dostosować do nich bariery dźwiękowe. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu roślinności, nowoczesnych mebli absorbujących hałas, możemy sprawić, że biuro będzie przyjazne dla wszystkich korzystających z niego osób – zarówno tych preferujących pracę w ciszy, jak i tych nastawionych na interakcję z innymi. Kluczowe jest również zastosowanie i właściwe rozmieszczenie materiałów akustycznych pochłaniających dźwięki. Bardzo ważnym aspektem podczas projektowania nowoczesnej powierzchni biurowej jest świadome zaplanowanie stref o różnym przeznaczeniu np. strefa pracy cichej, kreatywnej, open space, strefa z salami spotkań lub strefa dla gości. Takie z pozoru proste rozwiązania mogą zwiększyć satysfakcję z wykonywanych zadań, niwelując przy tym niepotrzebne źródła hałasu do minimum – mówi Cezary Grzebalski, menedżer ds. jakości technicznej w Skanska Commercial Development Europe.

Ciche rozwiązania w Twoim domu

Niezwykle ważne jest, aby także w domu, który jest najbardziej prywatną przestrzenią, zapewnić odpowiednią ochronę przed uciążliwymi dźwiękami. Dlatego też spółka mieszkaniowa grupy Skanska w swoich inwestycjach wykorzystuje rozwiązania i produkty sprzyjające komfortowi przyszłych mieszkańców.

- Skanska budując swoje osiedla zawsze myśli o potrzebach ich przyszłych mieszkańców. To właśnie dostosowanie się do potrzeb klientów i nierzadko wychodzenie ponad nie gwarantuje, że oferowane przez nas mieszkania są wysokiej jakości i zapewniają najwyższy komfort. Jednym z czynników, które brane są pod uwagę już na etapie projektowania jest również hałas i sposoby na zminimalizowanie jego wpływu na mieszkańców. Dlatego osiedla Skanska dysponują szeregiem nowoczesnych rozwiązań, które istotnie wpływają na ciszę w mieszkaniach klientów. Dzięki zastosowaniu cichobieżnych wind oraz okien z potrójnymi taflami szkła udało się ograniczyć zarówno hałas wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Pozwala to tworzyć przyjazne przestrzenie, do których chce się wracać i w których można odpocząć po intensywnym dniu – mówi Aleksandra Goller, menadżer projektu Skanska Residential Development Poland.