c

Pracownicy Skanska ponownie łączą siły podczas wolontariatu

Press release 08.10.2019 08:00 CET

Nowe zielone boisko do siatkówki, wypielęgnowane krzewy, piękne rośliny, ekoogródek, odnowiona rowerownia, odmalowane ogrodzenia – tak teraz wygląda teren wokół Domu Dziecka nr 2 im. dr Janusza Korczaka przy ul. Jaktorowskiej 6 na warszawskiej Woli. Dzięki inicjatywie wolontariuszy ze spółki mieszkaniowej Skanska skwer wokół placówki zyskał nowe życie. Wrześniowemu spotkaniu towarzyszyły warsztaty „Kokedama” oraz tworzenie budek lęgowych dla ptaków i domków dla owadów.

fot. Skanska_dzień z wolontariatem

Prace na rzecz wychowanków placówki to pomysł spółki mieszkaniowej Skanska, dewelopera budującego osiedla mieszkaniowe w Warszawie. Ponad 40 wolontariuszy oraz wychowankowie i nauczyciele placówki wspólnie przeprowadzili prace ogrodnicze, upiększyli tereny zielone oraz dokonali wielu nasadzeń. Dzięki zaangażowaniu trawnik zmienił się nie do poznania i jest teraz miejscem do gry w siatkówkę. Powstały też nowe rabaty i ekoogródki wypełnione ziołami i roślinami owocodajnymi, które są piękną ozdobą i symbolem integracji lokalnego społeczeństwa. Całość została zabezpieczona przez chwastami, udekorowana korą. Wolontariusze odnowili również bramę wjazdową i furtkę, drewniane stoły i ławki oraz wybrane pomieszczenia wewnątrz budynku.

 

- Coroczny Dzień z wolontariatem, poza faktycznym efektem, którym tym razem było podniesie walorów estetycznych terenu wokół Domu Dziecka, uruchamia drzemiący w pracownikach ogromny potencjał do pomocy innym i bezinteresownych działań na rzecz lokalnej społeczności. To była świetna lekcja ogrodnictwa i majsterkowania, ale przede wszystkim wyjątkowa okazja do wspólnego działania. Końcowy efekt w postaci odnowionego skweru i rowerowni dał nam wszystkim ogromną satysfakcję – komentuje Anna Strożek, koordynator ds. komunikacji w spółce mieszkaniowej Skanska.

 

Ekosystem w słoiku i „Kokedama”

Z myślą o najmłodszych przeprowadzono również ciekawe warsztaty. Dzieci mogły samodzielnie wykonać ekosystem leśny. Do jego utworzenia wykorzystano słoiki z recyklingu. Taki las to swoiste domowe obserwatorium, w którym można przyjrzeć się wzrostowi roślin, czy kwitnieniu mchu. Miniaturowy las nie wymaga codziennej pielęgnacji, tworzy własny ekosystem. Warsztat był też doskonałą okazją do podjęcia dyskusji na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego oraz przyjaźni między roślinami we wspólnym środowisku.

Starsi uczestnicy warsztatów zajęli się natomiast wykonaniem zielonych dekoracji do Domu Dziecka. „Kokedama”, to nowoczesna sztuka japońskiej uprawy roślin i kwiatów w domu. Wolontariusze uformowali kule ze specjalnego rodzaju podłoża, okleili nim korzenie młodych sadzonek, okryli mchem i owinęli sznurkiem. Tak przygotowane kompozycje roślinne ozdobiły wnętrze placówki.

Wspólnie zbudowano też domki lęgowe dla ptaków oraz hotele dla pożytecznych owadów wykorzystując drewno pozyskane z recyklingu oraz niepotrzebne już materiały budowlane i resztki roślin. Owady przywabione do tak pięknie zaaranżowanego ogrodu tępią szkodniki i zapylają kwiaty. To bardzo prosty przykład pozwalający dzieciom zrozumieć zależności występujące w przyrodzie. Takie domki to także miejsce zimowania owadów.

Aby ugasić pragnienie w trakcie wolontariatu każdy mógł spróbować swoich sił w cocktail bike i „wykręcić” sobie pyszny zdrowy koktajl na kolorowych rowerach.