c

Łódzka Brama Miasta z nagrodą Property Design Awards 2020

Press release 07.02.2020 09:30 CET

Brama Miasta, realizowana przez Skanska w Nowym Centrum Łodzi, decyzją Jury oraz Czytelników portali Propertydesign.pl i Propertynews.pl otrzymała nagrodę Property Design Awards 2020 w kategorii Bryła: Biurowiec. Głosujący docenili wyjątkową architekturę oraz unikalny charakter elewacji łódzkiej inwestycji, która jest pokryta kortenem i nawiązuje do industrialnej historii miasta.

Brama Miasta, Skanska, Łódź, fot. Rafał Tomczyk

Konkurs Property Design Awards 2020 odbywa się w tym roku po raz piąty. Jest on organizowany w ramach 4 Design Days – największego w tej części Europy wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Plebiscyt ma na celu wyłonienie najlepszych projektów komercyjnych i publicznych otwartych/ukończonych w Polsce do końca 2019 roku. Brama Miasta konkurowała z warszawskimi i wrocławskimi biurowcami.

- Nominacja Bramy Miasta do nagrody Property Design Awards 2020 to potwierdzenie najwyższej jakości architektury oraz unikalnego charakteru naszej inwestycji. Elewacja pokryta jest kortenem, materiałem, który z czasem zmienia swój kolor i strukturę, co jest z pewnością ogromnym wyróżnikiem tego biurowca. – mówi Marta Krymarys, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska. –Inwestycja stała się już symbolem Nowego Centrum Łodzi i mamy nadzieję, że stanie się kolejnym miejscem w Polsce, które będzie kojarzone z inwestycjami biurowymi Skanska – dodaje Marta Krymarys.

Brama Miasta to projekt nawiązujący do industrialnej historii Łodzi. Korten, którym pokryta jest elewacja biurowca, po raz pierwszy został użyty w Łodzi na tak dużą skalę. W projekcie holi windowych zostały wykorzystane komiksowe motywy, pokazujące Łódź z najciekawszej strony, których autorem jest Tomasz Kaczkowski z grupy projektowej Kolektyf. Ponadto, w witrynach na parterze budynku, można podziwiać wystawę komiksową, która powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców „Contur”.

- Oryginalna architektura, rdzawy materiał elewacji oraz ceglane patio Bramy Miasta, zostały zaprojektowane tak, aby estetyką wkomponowywały się w pofabryczny charakter i tradycje miasta. Dwa przecięte na pół budynki tworzą symboliczną bramę łączącą nową, rozwijającą się część Łodzi, z tą historyczną. Dzięki Bramie Miasta przenikają się one w naturalny, autentyczny dla mieszkańców sposób – podkreślił Przemo Łukasik, pracownia medusa group.

Brama Miasta to także dowód na to, że projekty Skanska tworzone są dla ludzi. W biurowcu znajduje się przestrzeń coworkingowa, na zewnątrz zaprojektowane zostało zielone patio, amfiteatr i mała architektura, które posłużą nie tylko pracownikom, ale i mieszkańcom Łodzi, tworząc naturalne miejsce spotkań. Dzięki świetnej lokalizacji inwestycji, bezpośredniemu dostępowi do nowej stacji kolejowej, autobusów oraz tramwajów, pracownicy Bramy Miasta sprawnie dotrą do biurowca. Ponadto, biurowiec zrealizowany jest zgodnie z wytycznymi certyfikatu LEED Gold i Obiekt bez barier, który oznacza, że obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością, ludzi starszych, a także rodziców z małymi dziećmi i osób niepolskojęzycznych.

Skanska – kluczowe fakty i liczby:

 • Powierzchnia najmu I etapu: 29 400 mkw. GLA.
 • Oddanie do użytku I etapu – Q2 2019
 • Powierzchnia najmu II etapu: 14 400 mkw. GLA.
 • Zakończenie budowy II etapu: Q2 2020
 • Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 43 800 mkw. GLA.
 • 15 kondygnacji naziemnych
 • 230 miejsc parkingowych dla samochodów i 205 dla rowerów
 • Certyfikacja: LEED Gold, Obiekt bez Barier
 • Generalny wykonawca: Skanska S.A.
 • Autor projektu architektonicznego: medusa group.
 • Najemcy: BFF, Deloitte, Olimp (City Break)