c

10 rzeczy, o których nie miałeś pojęcia, że wpływają na środowisko

Press release 21.05.2020 14:00 CET

Czy rozmiar okien lub strona świata, w jaką jest zwrócone nasze mieszkanie mogą mieć wpływ na środowisko? A lokalizacja osiedla na mapie miasta, kolor dachu czy rodzaj rośliny, którą posadzimy w ogrodzie? Okazuje się, że tak, i to całkiem spory. Oto 10 rzeczy, o których mało kto wie, że również wpływają na środowisko.

10 rzeczy, o których nie miałeś pojęcia, że wpływają na środowisko

Położenie pomieszczeń względem stron świata

Im dłużej w ciągu dnia będziemy cieszyć się naturalnym światłem słonecznym, tym później zapalimy światła, a co za tym idzie – zużyjemy mniej energii. Wpływ na to, w jakim stopniu możemy skorzystać z naturalnego światła, ma ułożenie pomieszczeń względem stron świata. Ważne jest, aby pokoje, w których spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, były skierowane na południe, południowy wschód lub południowy zachód. W ten sposób nawet w pochmurne dni będziemy mogli otrzymać odpowiednią dawkę światła, nie włączając przy tym żarówek.

Wielkość okien

Elementem, który należy brać pod uwagę, jest rozmiar okien. Warto pamiętać, że im większe okna, tym więcej światła dostanie się do pomieszczenia. - Takie rozwiązania możemy znaleźć na przykład na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Większość okien znajduje się po stronie południowej, a panoramiczne, wysokie okna w części dziennej pozwalają na naturalne doświetlenie mieszkania przez maksymalnie długi czas w trakcie dnia komentuje Izabela Kucharska, manager ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Wykorzystaj mądrze smart home

Coraz popularniejsze na rynku mieszkaniowym systemy smart home to nie tylko technologie podnoszące komfort życia i zapewniające większe bezpieczeństwo użytkownikom. Smart home to przede wszystkim doskonały sposób na podniesienie efektywności budynku. Inteligentne systemy ułatwiają korzystanie z energii elektrycznej i cieplnej w sposób racjonalny oraz zrównoważony. Umożliwiają zdalne regulowanie temperatury w mieszkaniu i kontrolę zużycia prądu. - Rekomendowany przez nas system Danfoss Smart Heating pozwala efektywnie zarządzać ogrzewaniem mieszkania. Podczas odbiorów klienci wybranych osiedli otrzymują od nas m.in. inteligentny termostat, który stanowi zachętę do zbudowania własnej sieci, dbającej o zrównoważony komfort cieplny mieszkańców. To pozwala na dostosowanie do indywidualnych potrzeb lokatorów odpowiedniej temperatury - w całym mieszkaniu, a nawet w poszczególnych jego pomieszczeniach. Kontrolujemy zużycie energii, a jednocześnie pozostawiamy po sobie mniejszy ślad węglowy i przy okazji zyskujemy na tym również finansowo dodaje Izabela Kucharska.

Izolacyjność cieplna budynku

Nawet najnowocześniejsze technologie nie będą jednak w pełni skuteczne, jeśli budynek, w którym mieszkamy, nie jest odpowiednio ocieplony. Skuteczna izolacja termiczna nie tylko sprawia, że budynek jest cieplejszy zimą, ale też wolniej nagrzewa się podczas upalnych dni. Oszczędzamy więc nie tylko na ogrzewaniu, ale i klimatyzacji. A tym samym ograniczamy zużycie energii przez cały rok.

Jakość materiałów

Jakość wykorzystywanych do budowy materiałów ma bez wątpienia ogromny wpływ na środowisko. Dlatego ważne jest stosowanie materiałów budowlanych wysokiej jakości – nietoksycznych, o ograniczonej zawartości lotnych związków organicznych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Również takich, które mogą być poddane recyklingowi. - Klientom trudno na własną rękę zweryfikować jakość budynku, dlatego z pomocą przychodzą tu certyfikaty środowiskowe. To właśnie one są potwierdzeniem deklaracji dewelopera, że budynki spełniają wysokie kryteria dotyczące nie tylko efektywności energetycznej, ale też wysokiej jakości materiałów wykorzystanych do ich wybudowania podkreśla Artur Łeszczyński, manager ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska. Osiedla mieszkaniowe Skanska są certyfikowane w systemie BREEAM, który stanowi gwarancję spełnienia najwyższych standardów zrównoważonego budownictwa. Z badań przeprowadzonych przez Skanska wynika również, że już ponad 40% klientów zwraca uwagę na to, czy osiedle posiada certyfikat środowiskowy.

Kolor dachu ma znaczenie

Mało kto wie, że pozytywny wpływ na środowisko może mieć też kolor dachu. Białe dachy pozwalają na oszczędność energii latem, podczas upalnych dni. Promienie słoneczne odbijają się od jasnego koloru, dzięki czemu budynek znacznie mniej się nagrzewa. Dla mieszkańców oznacza to zmniejszenie wydatków energetycznych na klimatyzację.

Lokalizacja, w której mieszkamy

Łatwy dostęp do środków komunikacji miejskiej czy ścieżek rowerowych zwiększa szanse na wybór środków transportu alternatywnych dla samochodu, a co za tym idzie – redukcję smogu i hałasu w mieście. Park Skandynawia czy Osiedle Mickiewicza znajdują się tylko kilka minut od przystanków komunikacji miejskiej. Z kolei Osiedle Holm House znajduje się tuż przy biznesowym centrum Warszawy na Mokotowie, co znacząco ułatwia codziennie życie mieszkańców i przynosi korzyści środowisku naturalnemu. Spółka Skanska angażuje się też w aranżację terenów zielonych, jak na przykład nowo powstałe parki przy Osiedlu Mickiewicza i Jaśminowy Mokotów, czy drogi dla cyklistów, które deweloper zbudował przy tych dwóch osiedlach.

Zbieranie deszczówki

W czasach, kiedy zasoby wodne na całym świecie stale się kurczą, zbieranie deszczówki wydaje się już nie tylko rozsądne, ale wręcz konieczne. Oprócz podlewania ziemi, wody opadowe są już coraz powszechniej wykorzystywane również do celów przemysłowych. Na osiedlach zebraną deszczówkę możemy wykorzystać do podlewania ogrodów, jak na Jaśminowym Mokotowie czy osiedlu Holm House, ale są też inne możliwości jej użycia. Na Osiedlu Mickiewicza mieszkańcy mogą ją wykorzystać do mycia rowerów – w tym celu znajduje się tam specjalna stacja mycia pojazdów, zasilana retencjonowaną wodą deszczową.

Tworzenie budek i poidełek dla ptaków i owadów

Instalowanie budek lęgowych i poidełek dla ptaków, a także budek dla owadów to działania, które pozwalają odbudować lokalny ekosystem wielu miejsc, w których obecnie znajdują się osiedla. - Przy każdym projekcie ściśle współpracujemy nie tylko z ekologami, ale też ornitologami, a nawet dendrologami. Szukamy wspólnie rozwiązań umożliwiających migrację małych zwierząt i owadów, nie narażając ich przy tym na niebezpieczeństwo – zaznacza Artur Łeszczyński.

Budowa osiedla to zawsze ingerencja w zastany ekosystem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nie tylko zadbać, ale wręcz wzbogacić bezpośrednie otoczenie o pożyteczne owady i małe zwierzęta. - Jak można to robić na swoim osiedlu? Z myślą o ptakach i owadach tworzymy schronienia, wieszamy budki lęgowe i poidła. Aby ułatwić małym zwierzętom bezkolizyjne poruszanie się, na naszych osiedlach instalujemy płotki naprowadzające, przejścia pod drogami oraz trasy migracyjne biegnące wzdłuż żywopłotów – opisuje Artur Łeszczyński.

Odpowiedni dobór roślin

O środowisko naturalne można również dbać poprzez odpowiedni dobór roślin rosnących na terenie osiedla. Prawidłowo dobrana roślinność sprzyja zwiększeniu różnorodności biologicznej, a nawet może pomóc w walce ze smogiem. – Warto zadbać o staranny wybór roślin żywicielskich, owocujących krzewów lub bogatych w nasiona traw i bylin, by w ten sposób przyciągnąć w dane miejsce coraz rzadziej spotykane w miastach ptaki, takie jak wróble, pokrzewki czarnołbiste, kopciuszki i piegże. Tak szerokie spojrzenie na cały ekosystem sprawia, że nawet w środku dużego miasta możliwe jest życie w spokoju i zgodzie z naturą – podsumowuje Łeszczyński.