c

Mieszkanie podwójnie EKO – ekologiczne i ekonomiczne

Press release 02.07.2020 12:00 CET

Jak ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i jednocześnie obniżyć domowe rachunki? Kontrolując zużycie energii w mieszkaniu. Zdaniem ekspertów spółki mieszkaniowej Skanska zrównoważone zarządzanie energią cieplną i elektryczną pozwala ograniczyć jej zużycie nawet o 30 proc. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi Appartme by Skanska – najnowsze rozwiązanie typu smart, które przy użyciu jednego przycisku pozwala przełączyć dom w tryb eko. Jako pierwsi z takiego rozwiązania będą mogli korzystać mieszkańcy nowopowstającego, trzeciego etapu osiedla Jaśminowy Mokotów. To w ich rękach pozostanie kwestia tego, czy będą chcieli żyć ekologicznie i ekonomicznie.

Appartme by Skanska

Rozwiązania smart home cieszą się wśród osób poszukujących mieszkania coraz większą popularnością. Klienci cenią sobie komfort i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje im zdalne zarządzanie swoim mieszkaniem, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdują. Jednak nowoczesne systemy automatyki mieszkaniowej to już nie tylko modny gadżet gwarantujący nam wygodę użytkowania. To także narzędzie, które ułatwia korzystanie z energii w sposób racjonalny i zrównoważony, a tym samym pozwala nam zadbać o środowisko oraz zmniejszyć wysokość domowych rachunków. Ekologia i energooszczędność są na wyciągnięcie ręki.

Włącz tryb eko i oszczędzaj podwójnie

Coraz więcej osób ma świadomość, że nawet drobne, codzienne działania mogą wpływać na środowisko naturalne. Kontrolując zużycie energii w mieszkaniu, możemy także zadbać o naszą planetę. Im mniej energii wykorzystujemy, tym mniejszy ślad węglowy pozostawiamy po sobie. Różnice odczują też nasze portfele – mniejsze zużycie prądu i ciepła to niższe rachunki. Zysk jest więc podwójny.

Jak możemy ograniczyć zużycie prądu? To proste. Wystarczy, że wychodząc z mieszkania, wyłączymy urządzenia, które niepotrzebnie konsumują energię – nie tylko bezpośrednio podczas użytkowania, ale także w trybie czuwania – takie jak radio, telewizor czy ładowarki do smartfonów, zgasimy wszystkie światła czy zmniejszymy ogrzewanie. To największe pożeracze energii. Jednak wychodząc w pośpiechu, bardzo łatwo zapomnieć o tych czynnościach. I tu z pomocą przychodzą nam inteligentne systemy automatyki mieszkaniowej, które umożliwiają połączenie urządzeń domowych w jedno rozwiązanie. Za pomocą aplikacji mobilnej, zainstalowanej w naszych smartfonach, pozwalają z dowolnego miejsca, w prosty i szybki sposób włączyć tryb eko w naszych mieszkaniach.

Tak właśnie działa nowoczesny system Appartme by Skanska, który deweloper, we współpracy z firmą S-Labs – twórcą systemu, wdraża na warszawskim osiedlu Jaśminowy Mokotów. Wszystkie mieszkania, które powstają w ramach budowy trzeciego etapu osiedla, będą wyposażone w ten inteligentny system w standardzie.

Płać mniej za energię przez cały rok

Zastosowanie systemu Appartme by Skanska umożliwi mieszkańcom zaoszczędzenie około 12% dziennego zużycia energii elektrycznej oraz pozwoli na dzienną oszczędność energii cieplnej w wysokości do 23,5%. Tak wynika z badań przeprowadzonych wspólnie przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz ekspertów z firmy S-Labs – producenta nowoczesnego systemu automatyki mieszkaniowej. Te oszczędności w konsumpcji energii, realizowane na co dzień, przez okrągły rok, oznaczają wymierne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W Skanska dbamy o środowisko na każdym etapie naszych inwestycji. Nie tylko podczas opracowywania projektu czy budowy, ale bierzemy pod uwagę również okres użytkowania realizowanych przez nas osiedli. Nasi klienci przy wyborze mieszkania coraz częściej rozpatrują kryteria środowiskowe, w tym zrównoważonego wykorzystania energii. Dlatego z myślą o potrzebach mieszkańców postanowiliśmy wdrożyć na osiedlu Jaśminowy Mokotów III system Appartme by Skanska. To rozwiązanie pozwoli lokatorom na przejęcie pełnej kontroli nad ich mieszkaniami, jest przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii na rzecz ekologii, ale i komfortu – podkreśla Łukasz Witek, menadżer projektu Jaśminowy Mokotów w spółce mieszkaniowej Skanska.

Wyłącz mieszkanie jednym przyciskiem

Nowoczesny system Appartme by Skanska to inteligentne rozwiązanie, które pozwala na niezwykle łatwe i sprawne zarządzanie mieszkaniem. To smart home dla każdego.

– Mieszkańcy osiedla jednym przyciskiem będą mogli zmniejszyć ogrzewanie oraz wyłączyć urządzenia, które niepotrzebnie zużywają energię elektryczną podczas ich nieobecności. Każde mieszkanie będzie wyposażone w pakiet, który umożliwia wyłączenie oświetlenia, gniazdek i ogrzewania. Nie oznacza to jednak, że wszystkie sprzęty domowe przestaną działać. Ze sterowania zostaną naturalnie wyłączone gniazda RTV oraz te, do których będą podłączone lodówki – dodaje Łukasz Witek.

Częścią systemu jest także prosta i intuicyjna aplikacja Appartme, która umożliwi bieżące monitorowanie parametrów zużycia energii w mieszkaniu. Aplikacja pozwoli użytkownikom na zdalne kontrolowanie systemu Appartme. Włączenie ogrzewania w mieszkaniu po wyjściu z biura, zgaszenie włączonego światła czy wyłączenie zostawionego żelazka – to wszystko stanie się możliwe z dowolnego miejsca na ziemi, w którym jest internet. Zależy nam na tym, żeby Appartme stało się nowym standardem w budownictwie i bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy z takim partnerem jak Skanska podkreśla Robert Orlewski, wiceprezes firmy S-Labs.

Dopasuj smart home do swoich potrzeb

System Appartme by Skanska jest w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Poza standardowym pakietem, który będzie dostępny we wszystkich mieszkaniach Jaśminowego Mokotowa III, mieszkańcy będą mogli we własnym zakresie dobrać dodatkowe funkcjonalności – jeszcze w trakcie urządzania swojego nowego M. – Istnieje możliwość dokupienia dodatkowych czujników i urządzeń, informujących chociażby o otwarciu drzwi wejściowych lub okien czy pozwalających na sterowanie temperaturą w poszczególnych pokojach. Pozwoli to na uzyskanie pełnej kontroli nad mieszkaniem oraz tym, co się w nim dzieje, z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu mieszkańcy zyskają większy komfort oraz bezpieczeństwo – dodaje Robert Orlewski.

Trzeci etap osiedla Jaśminowy Mokotów będzie gotowy w III kwartale przyszłego roku. Mieszkania wyposażone w system Appartme by Skanska są już w sprzedaży.