c

Osiedle Mickiewicza laureatem konkursu Green Building Awards 2020

Press release 15.10.2020 08:00 CET

Drugi i trzeci etap Osiedla Mickiewicza to projekt spółki mieszkaniowej Skanska nagrodzony w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Green Building Awards. Jury wyróżniło inwestycje w kategorii „najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna” m.in. za kameralną zabudowę dobrze wpisaną w charakter uliczek Żoliborza i Bielan oraz rodzime starodrzewie, elegancką i oszczędną w środkach architekturę oraz dostępność osiedla dla osób z różnymi potrzebami.

fot. 2. Green Building Awards 2020 - statuetka

Ideą Green Building Awards jest promocja nowoczesnych rozwiązań w projektach realizowanych w duchu zrównoważonego budownictwa. Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. To jedyna tego typu inicjatywa w kraju.

Najbardziej ekologiczna zabudowa mieszkaniowa

Osiedle Mickiewicza zostało docenione za przemyślane rozwiązania prośrodowiskowe oraz elegancką, wkomponowaną w charakter dzielnicy architekturę. Projekt uwzględniał zachowanie starodrzewia, a otoczenie zostało uzupełnione o naturalnie występujące na terenie budowy różnorodne gatunki roślin.

Zależało nam, aby projekt stanowił spójną całość z zastałym ekosystemem i zieloną infrastrukturą okolicy. Zadbaliśmy o wzbogacenie otoczenia o przyrodniczą ścieżkę edukacyjną oraz budki lęgowe, poidełka czy roślinność owocuj��cą dla ptaków. Dzięki temu aż 60% działki to powierzchnie biologicznie czynnemówi Anna Przybylska, lider projektu Osiedle Mickiewicza w spółce mieszkaniowej Skanska.

Osiedle zrealizowane jest według wymogów certyfikacji BREEAM. Nowoczesne technologie, wysokiej jakości materiały oraz przemyślana architektura dodatkowo wpływają na podniesienie efektywności energetycznej inwestycji. Zespół Skanska zadbał też o wodę deszczową. Teraz wykorzystuje się do podlewania ogrodów i mycia rowerów w specjalnie dedykowanej do tego stacji rowerowej.

- Ten kameralny zespół 6-piętrowych apartamentowców jest dobrze wpisany w charakter uliczek Żoliborza i Bielan oraz zatopiony w zachowanym starodrzewiu uzupełnionym o rodzime i różnorodne gatunki roślin, 60% działki stanowią powierzchnie biologicznie czynne. Architektura jest elegancka i oszczędna w środkach. Osiedle i mieszkania są łatwo przystosowalne dla wszystkich użytkowników, co potwierdza certyfikat i nagroda w obszarze dostępności architektonicznej i budownictwa bez barier. Osiedle uzyskało także certyfikat BREEAM. Zespół posiada przyrodniczą ścieżkę edukacyjną oraz budki lęgowe, poidełka i roślinność owocującą dla ptactwa. Jest tu strefa wspólna (70 mkw.) do użytku mieszkańców. Dość swobodne zagospodarowanie działki, ekspozycja południowa większości mieszkań, dobre proporcje przeszkleń do pełnych ścian i ocieplenie – umożliwiają redukcję kosztów eksploatacji, podobnie jak energooszczędne oświetlenie z czujkami ruchu i zmierzchu. Zadbano o retencję wody deszczowej, którą także wykorzystuje się do podlewania ogrodów i mycia rowerów w specjalnej stacji – mówi dr hab. inż. arch. Anna Bać, Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska.

Zdobycie nagrody Green Building Awards 2020 przez Osiedle Mickiewicza zrealizowane w ramach grupy Skanska to dowód na to, że tego typu miejsca są potrzebne i doceniane. Wspólne działanie Grupy w różnych obszarach, w tym przypadku deweloperskim i wykonawczym, to bezpośredni zysk dla otoczenia i przyszłych mieszkańców. Niewątpliwą korzyścią płynącą z tej synergii jest nie tylko wymiana doświadczeń i wiedzy, która niejednokrotnie już odzwierciedliła się w powstaniu ciekawych i innowacyjnych osiedli w Warszawie, ale przede wszystkim budowanie w oparciu o te same wartości.