c

Skanska w formie mimo pandemii. Kolejna duża transakcja – grono najemców Nowego Rynku powiększa się o spółkę Allegro

Press release 19.01.2021 17:00 CET

Ponad 26 tys. mkw. – właśnie taką powierzchnię w budynku D poznańskiego kompleksu Nowy Rynek wynajmie Allegro. Spółka zacznie wprowadzać się do swojej nowej siedziby w drugim kwartale 2021 roku. Te nowoczesne biura realizowane przez Skanska to pierwsza inwestycja w stolicy Wielkopolski ubiegająca się o certyfikację WELL Core&Shell, a także pierwszy obiekt w mieście, przy którym zostanie położny chodnik z antysmogowego betonu. Najemcę podczas negocjacji umowy najmu reprezentowała międzynarodowa firma doradcza Cresa.

Nowy_Rynek_1

Allegro to polska spółka z branży e-commerce prowadząca najpopularniejszą platformę zakupową w Polsce, która działa już od 21 lat i stale się rozwija. Jest to również jedna z największych firm w tej branży w Europie. Spółka Allegro w październiku 2020 roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Nowy Rynek to wielofazowy projekt, który docelowo będzie się składał z 5 budynków o różnej funkcjonalności, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie 100 tys. mkw. Obecnie realizowana faza D dostarczy ok. 39 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej. Niedawno osiągnęła ona wysokość docelową – 55 m, a prace konstrukcyjne przy tym etapie zostały zakończone. Oddanie do użytkowania zaplanowane jest na drugi kwartał 2021 r. Wtedy też rozpocznie się proces przekazywania powierzchni najmu, a nowy najemca docelowo zajmie powierzchnię ponad 26 tys. mkw. oraz 177 miejsc parkingowych.

– Transakcja z Allegro to w 2020 roku druga największa nowa umowa najmu na polskim rynku, tuż po naszej transakcji z Grupą PZU. Bardzo się cieszę, że budynki Skanska niezmiennie wzbudzają duże zainteresowanie i sukcesywnie zapełniają się kolejnymi najemcami. To potwierdzenie słuszności naszej strategii realizowania najwyższej jakości projektów oraz dowód zaufania, jakim darzą nas nasi Klienci. Sukcesy, takie jak ten, są dla nas bardzo ważne, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości na rynku – mówi Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Nowy Rynek to przykład połączenia innowacyjnych rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tego miejsca. Ta poznańska inwestycja odzwierciedla także nasze podejście do tworzenia ponadczasowych, zdrowych i w pełni bezpiecznych powierzchni biurowych. Jestem przekonany, że pracownicy i partnerzy naszego najemcy świetnie się tutaj odnajdą – dodaje Arkadiusz Rudzki.

Nowy Rynek stworzy kwartał miasta, z którego poznaniacy będą mogli korzystać na wiele sposobów – pracując w nowo powstałych biurowcach czy odpoczywając w ogródkach miejskich kawiarni. Projekt stanie się istotnym elementem nowej dzielnicy, wzbogacając jej ofertę urbanistyczną. Powstanie tu swojego rodzaju miejski rynek, który stworzy przyjazną przestrzeń do pracy, mieszkania i rozrywki.

Wyróżnikiem projektu będzie rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu. W ramach inwestycji powstają również zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność, uprzyjemniające spotkania i rekreację.  

Troska o zdrowie i środowisko

Przy realizacji swoich inwestycji Skanska ma na względzie nie tylko troskę o dobre samopoczucie ich użytkowników, ale także pozytywny wpływ na środowisko. W ramach kompleksu Nowy Rynek powstanie między innymi chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze, który będzie miał prawie 4000 mkw. W ciągu roku zneutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochody z silnikiem diesla, które przejechały ponad 70 tys. kilometrów.

Budynek D jest też realizowany zgodnie z najbardziej wymagającymi wytycznymi certyfikacji WELL, która przyznawana jest powierzchniom biurowym przyjaznym dla zdrowia i samopoczucia pracowników. Ma to olbrzymie znaczenie nie tylko ze względu na trwającą pandemię, ale również z perspektywy zapewniania lepszej atmosfery i tworzenia optymalnych warunków pracy w biurze. Projekt będzie pierwszym biurowcem w regionie, który otrzyma to wyróżnienie.

Nowy Rynek: kluczowe fakty i liczby:

  • Całkowita powierzchnia użytkowa (w 5 budynkach): ponad 100 000 mkw.
  • Pierwszy budynek (B) dostarczył ok. 25 000 mkw. powierzchni biurowej; drugi budynek (A) – ok. 11 700 mkw.; trzeci budynek (D) dostarczy ok. 39 000 mkw.
  • Certyfikacja bud. D: WELL, LEED Gold, Obiekt bez Barier
  • Generalny wykonawca kompleksu: Skanska S.A.