c

Centrum Południe uznane za najlepszy zrównoważony projekt w konkursie CIJ Awards Poland 2020

Press release 29.04.2021 09:30 CET

Inwestycja Centrum Południe, realizowana przez Skanska we Wrocławiu, otrzymała nagrodę CIJ Awards Poland 2020 w kategorii Best Sustainable Design. Biurowiec w pełni odzwierciedla strategię Skanska w zakresie zrównoważonego rozwoju – jest w 100% zasilany energią wyprodukowaną przez farmę wiatrową, oferuje także wiele rozwiązań, które istotnie redukują jego wpływ na środowisko naturalne.

Centrum Południe

CIJ Awards Poland to konkurs, w którym już od 19 lat nagradza i docenia się projekty, transakcje, firmy, a także zespoły, które wyróżniają się na tle innych. Tegoroczna edycja tej inicjatywy ma na celu uhonorowanie projektów i osiągnięć zrealizowanych w okresie od listopada 2019 r. do października 2020 r. Nominacje są oceniane na zasadzie multidyscyplinarnej. Wrocławski projekt Centrum Południe konkurował z realizacjami z całej Polski.

– Nagroda w kategorii najlepszy zrównoważony projekt przyznana dla Centrum Południe to potwierdzenie, że budynki biurowe mogą tworzyć dobre sąsiedztwo. Cieszy nas fakt, że zarówno inwestycja, jak i zastosowane w niej rozwiązania prośrodowiskowe zostały docenione przez jury konkursu. Cały kompleks powstaje zgodnie z najbardziej wymagającymi certyfikatami. Jest to nasz największy i najbardziej zrównoważony projekt we Wrocławiu – mówi Anna Życińska-Wójcik, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska.

Centrum Południe to kilkuetapowa inwestycja, która docelowo będzie oferować 85 000 mkw. innowacyjnej powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej. W sierpniu 2020 roku do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki liczące łącznie ok. 28 000 mkw. Kompleks ten, jako pierwszy na Dolnym Śląsku, powstaje zgodnie z wytycznymi wymagającego certyfikatu WELL Core&Shell.

Projekt oferuje najemcom wiele rozwiązań sprawiających, że ich biura są bardziej przyjaznym miejscem pracy. Filtry oczyszczające powietrze, adiabatyczne nawilżacze i system wentylacji zapewniają aż o 30% więcej świeżego powietrza, niż przewidują normy dla powierzchni biurowych. W budynkach znajdują się technologie pozwalające m.in. na ponowne wykorzystanie wody szarej. Dodatkowo, zastosowane rozwiązania pozwolą na ograniczenie zużycia wody, które będzie mniejsze o ponad połowę, zaś zużycie energii – o jedną trzecią. Kompleks jest także w 100% zasilany z energii wiatrowej. Specjalnie zaprojektowany dach, na którym znajdą się elementy odbijające światło słoneczne, zredukuje efekt miejskiej wyspy ciepła. Dodatkowo, przy pierwszym etapie kompleksu powstało 1380 mkw. chodnika z zielonego betonu, który pozwala na oczyszczanie powietrza między innymi z zanieczyszczeń tworzonych przez spaliny samochodowe.

 

Centrum Południe – kluczowe fakty i liczby:

  • Projekt będzie się składał z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 85 000 mkw. GLA
  • I faza projektu zapewniła ok 28 000 mkw. powierzchni najmu GLA.
  • Liczba miejsc parkingowych: 313
  • Generalnym wykonawcą jest firma Skanska S.A.
  • Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest pracownia APA Wojciechowski.