c

Budynek D Nowego Rynku w Poznaniu gotowy!

Press release 07.06.2021 08:30 CET

Kolejny budynek poznańskiego kompleksu Nowy Rynek, realizowanego przez Skanska, otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Faza D dostarcza ok. 39 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i jako pierwsza inwestycja w regionie będzie ubiegać się o certyfikat WELL Core&Shell. Jest to także jedyne miejsce w Poznaniu, gdzie powstał chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze.

Nowy Rynek D

Nowy Rynek to projekt tworzący nowy kwartał Poznania. Jego całkowita powierzchnia, w skład której wchodzi pięć budynków o różnej funkcjonalności, wyniesie 100 tys. mkw. Inwestycja powstaje nie tylko z myślą o najemcach powierzchni biurowych i usługowych. Ma również przynieść wartość dodaną dla mieszkańców stolicy Wielkopolski i gości. Stąd m.in. rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu, który będzie wyróżnikiem całej inwestycji. Będzie to zatem nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń sprzyjająca relaksowi i rozrywce. Do dyspozycji użytkowników biurowców oraz lokalnej społeczności będą także zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność.

– Mijają cztery lata odkąd rozpoczęliśmy budowę pierwszego budynku naszego największego kompleksu w Polsce. Dziś mamy kolejną ważną datę w kalendarzu inwestycji Nowy Rynek – budynek D otrzymał pozwolenie na użytkowanie i już niebawem zaczną się wprowadzać do niego najemcy. Nowi użytkownicy znajdą tutaj zarówno nowoczesne miejsce do pracy, jak i przestrzeń do relaksu i spotkań – mówi Roland Jarosz, Menadżer Projektu w spółce biurowej Skanska – Patrząc na zainteresowanie jakim od samego początku cieszy się projekt, działania przeprowadzane zgodnie z założonym harmonogramem, niedawno komunikowany start kolejnego etapu, nasuwa mi się jedna myśl – to była naprawdę dobra decyzja biznesowa, jaką podejmowaliśmy jako firma te kilka lat temu – dodaje Roland Jarosz. 

Potwierdzają to również wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska, z których wynika m.in., że około 86 proc. polskich pracowników pojawia się dziś z różną częstotliwością w biurze mimo pandemii, z czego ponad połowa robi to codziennie. Jedynie 15 proc. badanych uważa pracę zdalną za bardziej efektywną. W przypadku modelu hybrydowego, Polacy – w porównaniu z respondentami z Rumunii, Czech i Węgrzech – najchętniej będą pracować w biurze. Przyznali oni, że chcieliby spędzać tam około 2/3 czasu pracy w ciągu tygodnia. Jak widać, biura nadal są i będą nam potrzebne. 

Wyjątkowa architektura

Nowy Rynek D wyróżnia się swoją wyjątkową i oryginalną fasadą, która mieni się odcieniami zieleni przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu. W niższych kondygnacjach znalazły się przeszklone witryny, których celem jest oderwanie gmachu od ziemi. Aby nadać budynkowi lekkości zastosowane zostało zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniaczy.

– Zależało nam na powiązaniu kompleksu z dzielnicą mieszkaniową Wilda, tak aby bryła biurowca nie zdominowała sąsiedniej zabudowy. Zaprojektowanie wypiętrzających się struktur i tarasowych podcieni miało na celu rozbicie masywnej bryły i nadanie jej nieco wizualnej lekkości oraz subtelności – mówi Przemo Łukasik z Medusa Group. –  

Wyoblony, ogólnodostępny dziedziniec, znajdujący się w centrum etapu D, stanowi ważny element biurowca. Jest także integralną częścią kompleksu, strefą stanowiącą rozwinięcie i wzbogacenie budynku. To przestrzeń publiczna, z nieograniczonym dostępem, która w przyszłości zapraszać będzie mieszkańców Wildy w kierunku Nowego Rynku – dodaje Przemo Łukasik.

Komfort i nowoczesność 

Etap D inwestycji Nowy Rynek powstaje u zbiegu ulic Wierzbięcice i Wujka i będzie łączyć funkcje biurowe oraz usługowo-handlowe. W biurowcu zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających codzienne obowiązki. Pojawił się m.in. autorski system operacyjny Connected by Skanska stworzony dla wszystkich użytkowników biura. Za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, pracownicy np. dostaną się do budynku bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu. Nowy Rynek D będzie także pierwszym budynkiem kompleksu z systemem wentylacji i regulacji temperatury, opartym na belkach chłodzących, które zapewniają większy komfort termiczny, czystsze powietrze oraz cichą pracę urządzeń.

Zdrowe środowisko

Budynek D, jako pierwszy w regionie Wielkopolski, powstał zgodnie z wytycznymi wymagającej certyfikacji WELL Core&Shell, o który teraz będzie się ubiegał. Wyróżnienie przyznawane jest powierzchniom biurowym przyjaznym dla zdrowia i samopoczucia użytkowników. Komfort i bezpieczeństwo stawiane są tutaj na pierwszym miejscu. Etap D będzie ubiegał się również o certyfikat Obiekt bez barier, co oznacza, że jest on przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Obiekt spełnia także wymagania stawiane przez system certyfikacje WELL Health-Safety Rating zapewniając bezpieczny powrót do biur poprzez wdrożenie nowych standardów sanityzacji i dezynfekcji, o uzyskanie którego wkrótce będzie się ubiegać. Skanska realizując projekt zadba również o środowisko. W ramach kompleksu Nowy Rynek powstanie chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze, o powierzchni blisko 4000 mkw.

Nowy Rynek: kluczowe fakty i liczby:

  • Całkowita powierzchnia użytkowa (w 5 budynkach): ponad 100 000 mkw.
  • Pierwszy budynek (B) dostarczył ok. 25 000 mkw. powierzchni biurowej; drugi budynek (A) – ok. 11 700 mkw.; trzeci budynek (D) dostarczył ok. 39 000 mkw.
  • Certyfikacja bud. D: ubiega się o WELL, LEED, Obiekt bez Barier.
  • Autorami projektu budynku D jest medusa group.
  • Generalny wykonawca kompleksu: Skanska S.A.