c

Dach z superfolii nad Rynkiem Łazarskim już gotowy – zobacz zdjęcia

Press release 10.06.2021 21:18 CET

Czekanie na okno pogodowe – tak w skrócie można opisać operację montażu dachu z superfolii ETFE nad Rynkiem Łazarskim w Poznaniu. Wszystko dlatego, że raz rozpoczętego montażu nie można było przerwać. Konstrukcja jest już gotowa, a stolica Wielkopolski może się tym samym pochwalić jednym z największych dachów z tego typu folii na świecie. Teraz czas na kolejny etap prac.

fot.1

Nad przyszłym targowiskiem na Rynku Łazarskim Skanska wybudowała okrągły, unikatowy dach z innowacyjnej folii ETFE, w którym została zamontowana jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek. Prace są realizowane na zlecenie Urzędu Miasta Poznania, a wartość całej inwestycji wynosi prawie 43 mln zł.

Prac nie można było przerwać

Dach nad Rynkiem Łazarskim składa się z 2 poduszek jednokomorowych. Duża ma powierzchnię ponad 1,7 tys. m kw., a mała niespełna 500 m kw. To ta większa jest jedną z największych tego typu poduszek z superfolii ETFE na świecie. Obie wznoszą się na 26 stalowych słupach i 3 stalowych ringach, są ze sobą połączone w jedną całość i zasilane powietrzem przez 3 dmuchawy.

- Z uwagi na dużą wrażliwość membran, z których zbudowane są poduszki, musieliśmy oczekiwać z pracami na stabilną pogodę. Raz rozpoczętych prac nie można było przerwać, gdyż znacznie zwiększyłoby to ryzyko uszkodzenia już zamontowanych elementów – mówi Marcin Kuźlan, kierownik robót Skanska, który był odpowiedzialny za montaż dachu. – Większa z poduszek dachu jest zbudowana z 8 paneli o powierzchni 400-450 m kw. każda. ETFE to niezwykle wytrzymały i trwały materiał, ale mimo to, panele takiej wielkości mogą ulec uszkodzeniu w wyniku działania bardzo silnego wiatru. Dlatego membrany nie powinny być montowane podczas wietrznych dni, a tych w maju mieliśmy dość sporo, co sprawiło, że musieliśmy z montażem oczekiwać na mniej wietrzną pogodę.

Ta poprawiła się w drugiej połowie maja, umożliwiając finalne zmontowanie dachu w całość. Przypomnijmy, że pierwotnie montaż dachu miał rozpocząć się pod koniec 2020 r., jednak tutaj plany pokrzyżowała również pogoda oraz pandemia Covid-19, uniemożliwiając wysoko wykwalifikowanym wspinaczom z Czech, którzy mieli montować konstrukcję, wjazd do Polski.

Czas na prace pod dachem

Po zakończeniu prac związanych z montażem dachu, rozpoczęły się roboty na samej płycie Rynku Łazarskiego. Z uwagi na bezpieczeństwo prac wysokościowych, podczas montażu dachu pod nim samym nie mogły odbywać się w tym samym czasie inne roboty.

Skanska wykona teraz na Rynku Łazarskim nawierzchnię  w pozostałej części Rynku - w tym pod dachem oraz wyposażenie przyszłego targowiska – stoły targowe, oświetlenie, małą architekturę, a także posadzi drzewa i krzewy. Poprawiona zostanie jakość infrastruktury technicznej, powstaną nowe, szersze chodniki, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce przeznaczone na rekreację. Prace zakończą się jesienią 2021 r.