c

Skanska wybuduje Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych SGGW

Press release 29.06.2021 09:00 CET

Skanska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) podpisały umowę na realizację Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych. Pracownicy nowopowstałego Centrum będą prowadzić szeroko zakrojone badania nad żywieniem i jego wpływem na zdrowie a także edukować społeczeństwo w zakresie zdrowego odżywiania.

Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych SGGW_wizualizacja_arch. SGGW

Cieszę się, że nasze szerokie doświadczenie w realizacji obiektów naukowo-dydaktycznych zaowocowało współpracą z SGGW i kolejną realizacją Skanska zgodną z naszą misją budowania z korzyścią dla społeczeństwa - mówi Maciej Kiser, dyrektor obszaru Budownictwa Ogólnego Warszawa-Komercyjny, budowlana spółka Skanska. – Dzięki Innowacyjnemu Centrum Nauk Żywieniowych wzrośnie świadomość i wiedza społeczna w zakresie tak istotnego tematu jak odżywianie, które ma ogromny wpływ na zdrowie, kondycję i jakość życia nas wszystkich.

Nowoczesna bryła Innowacyjnego Centrum
Skanska rozpocznie prace na początku lipca 2021 i w trakcie 18 miesięcy wybuduje obiekt laboratoryjno – dydaktyczny wraz z zapleczem technicznym i infrastrukturą towarzyszącą. Budynek, wykonany wg projektu warszawskiego biura projektowego Best Building Consultans, charakteryzuje się nowoczesną bryłą, która doskonale wpisze się w otoczenie kampusu SGGW. Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych będzie składać się z dwóch części połączonych łącznikiem, podziemnym i nadziemnym, i posiadać będzie łącznie 5 kondygnacji, w tym 1 podziemną i 4 nadziemne. Wartość netto umowy wynosi 60 mln PLN netto.

Spore wyzwanie realizacyjne będzie stanowić duża rozpiętość elementów prefabrykowanych i ich montaż, ze względu na ich wagę, kwestie związane z bezpieczeństwem i dostęp do miejsca montażu. Przedsięwzięcie to wymaga opracowania specjalnej metodologii realizacji prac montażowych, uwzględniających wymogi bezpieczeństwa, logistyki oraz zachowanie ciągłości prac na budowie.

Zielone tarasy i niskoenergetyczne rozwiązania
Na poszczególnych kondygnacjach Innowacyjnego Centrum Żywieniowego, od strony południowej do północnej, znajdzie się 5 tarasów, które wyeksponują walory roślinności na stropodachach. Wewnątrz obiektu, na dziedzińcu, pracownicy i studenci SGGW będą mogli odpoczywać i relaksować się w przerwach między zajęciami. Obiekt będzie wyposażony w ekologiczne i energooszczędne panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne pozyskujące energię na potrzeby budynku.

Unikatowa aparatura badawcza
Po zakończeniu prac, w grudniu 2022 r. Centrum zostanie wyposażone w unikatową aparaturę laboratoryjną, która pozwoli na wykonywanie badań na światowym poziomie. W nowym obiekcie będzie zdobywać wiedzę około 500 studentów prowadzonych przez około 50-osobowy zespół dydaktyczny.

Skanska dla szkolnictwa
Do tej pory Skanska wybudowała wiele obiektów naukowo-dydaktycznych w Polsce, w tym w Warszawie m.in. Międzypokoleniowe Centrum Edukacji w Wilanowie, szkołę wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy. Ul. Urszuli Ledóchowskiej, obiekty oświatowo – sportowe Żbików – Bąki, rozbudowała również Gmach Nowej Kreślarni Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Aktualnie firma realizuje Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Podstawowe parametry Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych SGGW
Kubatura: 65 150 m sześć.
Powierzchnia całkowita: 13 137 m kw.
Powierzchnia użytkowa: 10 767 m kw.
Powierzchnia zabudowy: 4 385 m kw.