c

Energia dla 10 autobusów elektrycznych, które dwa razy objechałyby równik i mniej dwutlenku węgla - case study Centrum Południe

Press release 06.07.2021 10:00 CET

Mniej CO2 w atmosferze i zredukowany ślad węglowy, a to dzięki wykorzystaniu prądu wytwarzanego na farmie wiatrowej. Dodajmy do tego istotnie mniejsze zużycie energii, a otrzymamy... wrocławskie Centrum Południe. Między innymi właśnie to wyróżnia projekt realizowany przez Skanska w stolicy Dolnego Śląska.

Centrum Południe infografika

Centrum Południe już na dobre wpisało się w biznesowy krajobraz tej części Wrocławia. Ta największa i najbardziej zrównoważona inwestycja Skanska w stolicy Dolnego Śląska docelowo zaoferuje 85 tys. mkw. innowacyjnej powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej. Dwa z pięciu budynków kompleksu są już gotowe i sukcesywnie zapełniają się najemcami. To pierwsza wrocławska inwestycja, która będzie ubiegać się o certyfikat WELL Core&Shell.

Energia na wysokości

Historia zielonej energii dla Centrum Południe zaczyna się na oddalonej o ok. 60 km od Wrocławia farmie wiatrowej Pągów w województwie opolskim, należącej do ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.. Jest to jedna z farm z najwyższymi wiatrakami w Polsce. Wysokość słupa wynosi 119 metrów, a rozpiętość łopat śmigła to 112 metrów. W Pągowie pracuje 17 wiatraków, każdy o mocy 3 megawatów. Rocznie produkują one ponad 130 tys. MWh energii. Tyle wystarczy, aby przez cały rok zasilać ok. 100 tys. komputerów stacjonarnych. – Jako ENGIE bardzo promujemy korzystanie z zielonej energii, dlatego bardzo się cieszę z tej współpracy i tego, że nasza energia napędza to fantastyczne nowoczesne centrum – mówi Mateusz Madejski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. Energia wyprodukowana w ciągu dnia przez jeden wiatrak zlokalizowany w Pągowie

może zasilić 10 dni pracy (czyli działanie komputera, zużycie światła) 2 tysięcy pracowników Centrum Południe.

Z turbiny do gniazdka

Prąd wyprodukowany przez farmę wiatrową jest dostarczany do sieci przesyłowej za pomocą linii wysokiego napięcia (110 kV), które transportują go na duże odległości. Następnie dociera on do stacji energetycznych, gdzie jest przetwarzany na niższe napięcie – 15-20 kV – i skierowany do linii średniego napięcia. Dopiero po przejściu przez stację transformatorową prąd otrzymuje docelowe napięcie – 230 wolt – i za pośrednictwem linii niskiego napięcia oraz przyłączy doprowadzany jest do odbiorców, w tym pracowników Centrum Południe.

Mniej energii i mniej dwutlenku węgla

Centrum Południe przy obecnym zapełnieniu zużywa ok. 100 MWh energii miesięcznie. By ją dostarczyć, wystarczy jedynie 5 dni pracy jednej turbiny. Natomiast żeby przez cały rok zasilać kompleks przy jego pełnym obłożeniu, cała farma – czyli 17 wiatraków – musi działać przez 8 dni. Dzięki zrównoważonym rozwiązaniom Centrum Południe zużywa ok. 30% energii elektrycznej mniej niż inne budynki biurowe. Przy obecnym obłożeniu zużycie wynosi ok. 1,2 GWh rocznie. Ta zielona energia dostarczana do inwestycji Skanska mogłaby zasilić 10 autobusów elektrycznych, które przejechałyby blisko 90 tys. kilometrów. To oznacza, że  mogłyby dwukrotnie objechać Ziemię po równiku.

Dzięki wykorzystaniu energii wiatrowej wrocławski kompleks Skanska znacznie zmniejsza swój ślad węglowy. Obecnie Centrum Południe wytwarza w ciągu roku o 850 ton dwutlenku węgla mniej. W sytuacji pełnego wykorzystania przestrzeni biurowych będzie to aż 2100 ton. By pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla, trzeba byłoby zasadzić aż 300 tys. drzew.

– Centrum Południe w najlepszy możliwy sposób odzwierciedla nasze podejście do tworzenia zrównoważonych miejsc pracy. Staramy się zminimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne, stąd z jednej strony – nasze cele dotyczące ograniczania emisji i śladu węglowego, a z drugiej – bardzo konkretne działania, takie jak właśnie wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Mamy nadzieję, że wkrótce zielona energia stanie się ogólnopolskim standardem – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

 

Słowniczek pojęć

  1. Megawat – to 1000 kilowatów i 1 000 000 watów. Żarówki, które najczęściej kupujemy w sklepach, mają moc kilku bądź kilkunastu watów.
  2. Megawatogodzina (MWh) – ilość energii, jaką w ciągu godziny zużywa urządzenie o mocy miliona watów.
  3. Gigawatogodzina (GWh) – to 1000 megawatogodzin.
  4. Wolt – jednostka napięcia elektrycznego.