c

6 porad dla biznesu: jak przygotować biuro na bezpieczny powrót pracowników?

Press release 27.09.2021 09:59 CET

Od marca 2020 r. przekonaliśmy się, że koronawirus jest nieprzewidywalny. Aby zachować efektywność i zabezpieczyć ciągłość biznesu, firmy muszą podjąć działania, dostosowujące biura do obecnej sytuacji epidemiologicznej. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Skanska przygotowała specjalny materiał ze wskazówkami dotyczącymi aranżacji miejsc pracy. Jak sprawić, żeby były one bezpieczne i przyjazne dla ich użytkowników – nawet w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego?

Trwająca już półtora roku pandemia wzbogaciła deweloperów, pracodawców oraz pracowników w wiedzę na temat wyzwań, jakie niesie ze sobą nowa rzeczywistość. Spółka biurowa Skanska, we współpracy z epidemiologami i najwyższej klasy ekspertami, opracowała zasady, które pomogą w stworzeniu bezpiecznego i komfortowego środowiska pracy.

Chcemy pokazać, jak stworzyć bezpieczne miejsce pracy, które zachęci do regularnego przychodzenia do biur i pozwoli zachować kulturę organizacyjną firmy. Wraz z naszymi partnerami staraliśmy się na nowo zdefiniować rolę biura, a także wypracować reguły, które pozwolą w odpowiedni sposób zarządzić jego przestrzenią i odpowiedzieć na bieżące potrzeby. Biuro przyszłości to miejsce, do którego pracownicy chcą, a nie muszą przychodzić. Jest to też przestrzeń sprzyjająca rozwojowi relacji międzyludzkich, wymianie doświadczeń, pomagająca utrzymać równowagę między życiem osobistym a zawodowym – mówi Adam Targowski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pracowników po powrocie do biur, Skanska opracowała „Care for Life Office Concept”. Znajduje się w nim odpowiedź na kluczowe pytanie – w jaki sposób urządzić biuro, w którym będzie można spokojnie pracować w dobie pandemii? Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

1. Więcej pomieszczeń ułatwiających koncentrację
Istotnym motywatorem do pracy w biurze jest przestrzeń, która pomaga się skupić. Praca w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu zwiększa bowiem efektywność. Zamień otwartą przestrzeń na kilka salek do pracy indywidualnej. Pracownicy docenią również oddzielne pokoje, w których będą mogli odpocząć.

2. Udogodnienia ułatwiające współpracę
Według badania przeprowadzonego na zlecenie Skanska, nadal preferujemy pracę w biurze. Jednak w dobie pandemii musi ono oferować więcej niż dotychczas – powinno być lepsze, wygodniejsze i atrakcyjniejsze niż to, co mamy w domu. Różne przestrzenie, takie jak m.in. salki do pracy kreatywnej, pozwolą nam wybrać najefektywniejszy i najbardziej pasujący nam styl działania, a także zwiększą bezpieczeństwo. Zapewnij miejsce do pracy zespołowej i dodatkowe usługi: kawiarnie, sale gier, pokoje z fotelami do masażu, pokoje do drzemek czy przestrzenie fitness.

3. Korzystanie z sal konferencyjnych w czasie pandemii
W dobie pandemii liczba osób w salach konferencyjnych powinna zostać ograniczona. Czujniki rejestrujące dane o obłożeniu umożliwią kontrolę liczby uczestników spotkań. Zapewnij większą elastyczność przestrzeni biurowej – w razie braku możliwości zorganizowania spotkania w salce, zaaranżuj w tym celu otwartą przestrzeń.

4. Optymalizacja dzięki rozwiązaniom PropTech
Symulacje komputerowe, korzystające z prawdopodobieństw statystycznych, coraz częściej skłaniają najemców do bardziej optymalnego wykorzystania przestrzeni. Czujniki, mapy ciepła i monitorowanie ruchu już teraz wspierają w podejmowaniu takich decyzji. Obserwuj, analizuj, wyciągaj wnioski i zarządzaj ruchem w twoim biurze.

5. Biurko szersze niż 1,6 metra
Dystans społeczny wpłynął również na umeblowanie biur – jest to tzw. „zasada sześciu stóp”. Polega ona na dostosowaniu przestrzeni biurowych tak, by umożliwić zachowanie odległości sześciu stóp (1,83 m). Korzystaj z biurek o szerokości co najmniej 1,6 metra – zapewni to komfort i ułatwi utrzymanie niezbędnego dystansu. Ustaw rzędy biurek w odstępie 2 metrów, by stworzyć bezpieczne przejścia.

6. Zakaz współdzielenia biurka
Współdzielenie biurka to powszechne rozwiązanie stosowane w elastycznych biurach. W trakcie pandemii zrezygnuj ze współdzielenia. W ciągu dnia stanowisko pracy powinno być przypisane tylko jednej osobie. Dokładna dezynfekcja miejsca pracy to również priorytet, o którym nie można zapomnieć.

Tworzenie miejsc pracy przyjaznych dla ich użytkowników to wyzwanie, przed którym stoi każda firma. Skanska dzieli się dobrymi praktykami oferując najemcom profesjonalne doradztwo w zakresie bezpieczeństwa, aktywnie reagując na bieżące potrzeby oraz pomagając w dostosowaniu istniejących oraz planowanych przestrzeni do nowych wymogów.

Na czym polega „Care for Life Office Concept”?

Zapewnienie komfortowej przestrzeni do pracy wiąże się przede wszystkim z zadbaniem o zdrowie fizyczne i psychiczne samych pracowników. Dzięki szczegółowym badaniom, współpracy z ekspertami, a także inspirując się poprzednimi działaniami, Skanska jest w stanie nadal dostarczać na rynek powierzchnie biurowe w pełni odpowiadające na dzisiejsze potrzeby biznesu.

Rozwiązanie „Care for Life Office Concept” zostało wdrożone w budynkach Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworząc je, szwedzki deweloper współpracował z projektantami, epidemiologiem oraz studiem architektonicznym ARUP, aby finalnie najemcy mogli korzystać z jak najlepiej przystosowanych przestrzeni. CfLOC obejmuje rekomendacje i konsultacje w zakresie wdrażania bezpiecznych rozwiązań, ograniczających rozprzestrzenianie COVID-19 lub innych, potencjalnie zakaźnych chorób w przyszłości. W koncepcie Skanska brane są pod uwagę cztery obszary: jakość powietrza, rozwiązania bezdotykowe, środki dystansu społecznego oraz zarządzanie budynkami.

Ogólnoświatowy test, jakim był home office, staje się teraz ćwiczeniem polegającym na poznawaniu nowej, łączonej formy pracy – zarówno w biurze, jak i w domu. Aby była ona efektywna i mogła zapewnić ciągłość biznesu, konieczne jest ustalenie nowych zasad pracy w biurach, a także indywidualne dostosowanie tych przestrzeni. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników, klientów, partnerów i społeczności, w których działamy, jest dla nas największym priorytetem, który idzie w parze z jedną z kluczowych wartości Skanska – Troską o Życie – mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, Prezeska i CEO w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Biuro pełni trzy ważne role: integracyjną, kulturotwórczą i sprzyjającą budowaniu zespołu. Nowa oferta „Care for Life Office Concept” została stworzona z myślą o tym, by biura mogły nadal spełniać swoją funkcję, już w nowej rzeczywistości – dodaje Katarzyna Zawodna-Bijoch.

Więcej informacji: https://www.skanska.pl/oferta/biura/nasza-filozofia-tworzenia-biur/cfl/