c

Umowa podpisana – szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku będzie mieć nową siedzibę

Press release 16.12.2021 12:50 CET

Już w 2023 r. uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku będą uczyć się w nowym, wygodnym i stylowym budynku. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza, a koszt całego przedsięwzięcia to ponad 90 mln zł. Dziś podpisano umowę z wykonawcą prac – firmą Skanska SA.

Autor: fot. arch. UMWM

Szkoła Drzewna w Garbatce-Letnisko działa pod auspicjami samorządu województwa mazowieckiego dopiero od 2018 r. Do tej pory uczniowie kształcili się w niewielkich budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dlatego samorząd Mazowsza podjął decyzję o budowie nowej siedziby. W 2019 r. kupiono działkę o powierzchni ponad 3,1 ha pod budowę nowego budynku. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły ponad 4,3 mln zł. Dziś podpisana została umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Skanska SA  na budowę szkoły. Zgodnie z planem, prace mają rozpocząć się już w styczniu, tak aby nowa siedziba była gotowa w 2023 r.

Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, powstanie tu nowoczesna szkoła, bursa, a także sale warsztatowe. – Chcemy stworzyć młodym ludziom przestrzeń, w której będą mogli się uczyć i rozwijać swoje pasje. To będzie kompleks edukacyjny na miarę XXI wieku. Nowoczesny, wygodny, ekologiczny, ale także związany z historią mazowieckiej architektury drewnianej – podkreśla wicemarszałek.

Będzie wygodnie i funkcjonalnie

Nowy kompleks szkolny będzie się składać z czterech części – oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu – wylicza przewodniczący sejmikowej komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak. – W nowym budynku zastosowane zostaną nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Dodatkowo, cały teren zostanie kompleksowo zagospodarowany. Powstaną nowe drogi, chodniki i dojazdy. Nie zapomniano także o terenach zielonych i małej architekturze.

Co ważne, budynki szkoły, hali i internatu będą ze sobą połączone, na dwóch kondygnacjach, zaś budynek warsztatów zostanie odseparowany i dostępny specjalnym łącznikiem. Między skrzydłami budynku mieścić się będą dziedzińce – zewnętrzny wejściowy i wewnętrzny rekreacyjny.

Chcemy stworzyć tym młodym ludziom przestrzeń, w której będą mogli się uczyć i rozwijać swoje pasje – zaznacza radny województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka. – Obiekt, w którym obecnie się kształcą nie daje im pełnych możliwości rozwoju. To będzie kompleks edukacyjny na miarę XXI wieku.

Szkoła w dobrym stylu

Projekt nowej siedziby szkoły nie jest przypadkowy. W projekcie elewacji zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim. Jest to architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych i posiada w sobie elementy budownictwa mazowieckiego. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią, rzeźbieniami i tapicerskimi ozdobami. Dzięki działaniom edukacyjnym szkoły, dziedzictwo drewnianej architektury w Polsce będzie miało swoją kontynuację w nowym wymiarze i nowej przestrzeni siedziby szkoły.

Wykonawca z doświadczeniem

Za prace budowlane, które rozpoczną się już w styczniu odpowiadać będzie firma Skanska SA. Jest to partner o dużym doświadczeniu w realizacji podobnych inwestycji. Firma budowała i modernizowała podobne obiekty naukowo-dydaktyczne – zauważa dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego Warszawa Mieszkaniowy/Łódź Karol Kozieł. – Cieszę się, że to naszej firmie powierzona została rola generalnego wykonawcy następnej placówki edukacyjnej w województwie mazowieckim. Skanska zrealizowała wiele podobnych inwestycji z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem środowiska naturalnego.

Koszt budowy nowego obiektu to ponad 90 mln zł. Całość inwestycji zostanie sfinansowane z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Kompleks edukacyjny zostanie oddany do użytku w 2023 r.