c

Skanska ponownie nagrodzona w konkursie PIP "Buduj Bezpiecznie"

Press release 11.01.2022 10:00 CET

Skanska znalazła się w gronie głównych laureatów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Głównego Inspektora Pracy „Buduj bezpiecznie”. Wyróżniona za bezpieczną organizację prac została budowa Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim, otrzymując trzecią nagrodę na poziomie ogólnokrajowym.   

Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim

Założenia konkursowe

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, wykonawców robót budowlanych zapewniających wysokie standardy bhp w procesie realizacji obiektów budowlanych. Organizatorem konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy, Partnerem - Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy etap wojewódzki, na szczeblu Okręgowych Inspektoratów Pracy, gdzie nasza budowa zajęła I miejsce oraz drugi etap krajowy – na szczeblu Głównego Inspektoratu Pracy, gdzie przyznano Skanska III miejsce.

Bezpiecznie rozwiązania Skanska

W konkursie doceniane zostały ponadstandardowe działania na rzecz bhp podejmowane na naszym projekcie. W celu zmniejszenia ryzyka zaistnienia sytuacji wypadkowych i potencjalnie wypadkowych na budowie zastosowano szereg rozwiązań doskonalących bezpieczeństwo na projekcie. Wśród tych rozwiązań warto wymienić m.in. zastosowanie siatek asekuracyjnych typu „S” przy montażu dachu, a także linię życia wykorzystaną podczas prac na wysokości , zastosowanie szalunków systemowych przy realizacji wykopów wąsko przestrzennych, systemowe rusztowania elewacyjne i systemy szalunkowe wraz z zabezpieczeniem zbiorowym i oznakowaniem stref niebezpiecznych, prace na wysokości prowadzone z użyciem podestów bezpiecznych i rusztowań systemowych i wiele innych.

To ogromne wyróżnienie dla naszej firmy - mówi Jan Kowalczyk, Menadżer Projektu - Jestem dumny ze swojego zespołu. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy naszym pracownikom, ale także partnerom biznesowym - podwykonawcom i dostawcom współpracującym z nami przy realizacji projektu.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom planowane jest podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2022 w Poznaniu.

O inwestycji

Realizowane przez Skanska Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim powstaje z poszanowaniem zasad zrównoważonego budownictwa. Obiekt będzie posiadał różnorodne zaplecze sportowe i będzie stanowić dopełnienie zabudowy sportowej w tym rejonie: stadionu zewnętrznego, pływalni i planowanego w przyszłości lodowiska. Powstanie również łącznik między budynkiem hali a pobliską szkołą podstawową. Budynek będzie się wyróżniał szufladami wysuniętymi z głównej bryły obiektu, wypełnionymi specjalnymi  płytami  TT, których rozpiętość będzie sięgała 24m. Chodniki zostaną wykonane z betonu barwionego w masie. W budynku zastosujemy pompy ciepła woda-powietrze, a także panele fotowoltaiczne.

Parametry techniczne:
- powierzchnia zabudowy – 5 118 m kw.
- powierzchnia zabudowy istniejących budynków do rozbiórki – 850 m kw.
- powierzchnia całkowita: 11 000 m kw.
- powierzchnia użytkowa: 8 546 m kw.
- kubatura: 78 320 m sześc.
- ilość kondygnacji nadziemnych: 2

Prace potrwają do sierpnia 2022 r. Wartość inwestycji to ponad 50 mln netto.