c

Jedyny taki w Trójmieście. Biurowiec Wave z prestiżowym certyfikatem WELL Core & Shell na poziomie Gold

Press release 26.01.2022 09:00 CET

Trójmiejski biurowiec Wave, zrealizowany przez Skanska, otrzymał prestiżowy certyfikat WELL Core & Shell. To pierwsze tego typu wyróżnienie na trójmiejskim rynku i pierwsze na poziomie Gold poza Warszawą. WELL Core & Shell potwierdza, że inwestor nadał priorytet rozwiązaniom i udogodnieniom koncentrującym się na ludziach, ich zdrowiu i potrzebach.  

Wave

WELL Building Standard to opracowany przez International WELL Building Institute (IWBI) system certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 cech budynku. W procesie oceny brany jest pod uwagę jego wpływ na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ludzi. WELL kładzie duży nacisk na odpowiednią wentylację oraz filtrację powietrza w pomieszczeniach, utrzymywanie właściwej wilgotności, dbanie o komfort termiczny, jakość wody czy odpowiednie oświetlenie. 

– W Skanska staramy się, aby najemcy naszych biurowców nie tylko mieli dostęp do najwyższej jakości powierzchni i nowoczesnych rozwiązań, ale przede wszystkim – by czuli się w nich po prostu dobrze. Wszystkie zastosowania, oparte na wymaganiach certyfikatu WELL Core & Shell, pomagają użytkownikom naszych biur w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków i zapewniają im bezpieczeństwo oraz komfort fizyczny i psychiczny – mówi Konrad Ziejewski, menedżer projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Certyfikacja powierzchni biurowych z pewnością zwiększa też ich atrakcyjność i umacnia w przekonaniu, że warto pracować w biurze lub do niego wrócić. Jak pokazało badanie przeprowadzone w 2021 roku na zlecenie Skanska, większość polskich pracowników uznaje biura za bezpieczne, tym bardziej, jeśli posiadają one certyfikaty – dodaje Konrad Ziejewski. 

Wave otrzymał WELL Core & Shell jako pierwszy biurowiec w Trójmieście. W tym momencie jest to również jedyny taki certyfikat na poziomie Gold poza rynkiem Warszawskim. 

– Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem naszego doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań, które gwarantują zdrowie i dobre samopoczucie w budynku. W połączeniu z WELL Health-Safety Rating daje to najwyższy poziom troski o użytkownika. Zagadnienia związane z well-beingiem i bezpieczeństwem są przez nas traktowane priorytetowo – mówi Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.  

Trójmiejski lider certyfikacji 

Wave oferuje firmom działającym w Trójmieście prawie 25 tys. zrównoważonej powierzchni biurowej. To pierwszy tego typu budynek na lokalnym rynku, który oprócz certyfikatu WELL Core & Shell otrzymał również inne wyróżnienie przyznawane przez IWBI – WELL Health-Safety Rating. Jest ono przyznawane powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy w związku z ciągle trwającą pandemią. Spółka biurowa Skanska w regionie CEE posiada już w sumie 9 certyfikatów WELL oraz 12 WELL Health-Safety Rating.  

Zielony i mobilny 

Przy odpowiedzialnym zarządzaniu i świadomym użytkowaniu obiektu przez najemców, Wave jest w stanie zużywać znacząco mniej zasobów. Według wytycznych certyfikacji LEED 2009, oszczędność wody, dzięki specjalnej armaturze, może przekroczyć 40%, a oszczędność energii – ponad 30%. Energia elektryczna w budynku pochodzi w pełni ze źródeł odnawialnych. Niemal jedna czwarta materiałów, z których powstał Wave, zawierała elementy pochodzące z recyklingu. Z kolei prawie połowa wykorzystanych produktów pochodziła od lokalnych firm i dostawców. Przy realizacji biurowca wykorzystywano też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do jego konstrukcji posiadało certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Wszystko to pozwoliło Wave na zdobycie kolejnego certyfikatu – LEED Core & Shell na poziomie Platinum.  

Przy biurowcu został także uruchomiony pierwszy w Trójmieście węzeł współdzielonej mobilności – City Hub. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery od Hop.City, hulajnogi z aplikacji Bolt czy samochody Traficar. Rozwiązanie uwzględnia również postój taksówek i miejsce na dostawy. Można tu także skorzystać z pierwszej na rynku ładowarki dla hulajnóg elektrycznych Si. Urządzenie może zasilić na raz trzy pojazdy. Umożliwia też zaplanowanie i zarezerwowanie miejsca do ładowania, a dodatkowo posiada funkcje zabezpieczające przed kradzieżą. 

Spółka biurowa Skanska w Polsce 

 

Spółka biurowa Skanska w Polsce jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Budujemy otwarte, pełne życia przestrzenie, w których pracownicy chcą i lubią pracować, a mieszkańcy chętnie spędzają w nich swój czas. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane w systemie LEED. Wszystkie nowe inwestycje budujemy w sposób dostępny dla osób z niepełnosprawnością, seniorów czy rodziców z dziećmi, co potwierdza certyfikat Obiekt bez Barier. Spółka biurowa Skanska działa w Polsce od 1997 roku. Jesteśmy obecni na siedmiu rynkach w Polsce: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście. 

 

Zapraszamy do odwiedzenia profili spółki na portalach:  

www.linkedin.com/company/skanska/  

www.facebook.com/Miasta.Biura.Skanska/ 

 

Grupa Skanska 

 

Jesteśmy częścią Grupy Skanska, której historia sięga 1887 roku. Budujemy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, troszczymy się o potrzeby społeczności, w których działamy oraz dokładnie analizujemy wpływ naszych realizacji na życie ludzi i rozwój kraju w długiej perspektywie. Od 1965 r. Skanska jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. W stolicy Szwecji mieści się również główna siedziba spółki. Standardy pracy Skanska na całym świecie określają zapisy „Kodeksu postępowania”. Na każdym rynku pracujemy zgodnie ze wspólnymi wartościami: troszczymy się o życie, działamy etycznie i transparentnie, razem jesteśmy lepsi, dbamy o klienta. W Polsce Skanska działa poprzez trzy spółki: budowlaną Skanska SA, biurową Skanska Property Poland i mieszkaniową Skanska Residential Development Poland.  

 

Więcej informacji na stronie: www.skanska.pl  

 

 

 

 

 

Dodatkowych informacji po stronie Skanska udzielają: 

Katarzyna Szumańska-Kalisz 

Marketing and Communications Coordinator 

Spółka biurowa Skanska 

Tel.: +48 502 746 322 

E-mail: Contact 

 

Aleksandra Baran 

Senior PR Consultant 

Komunikacja Plus 

Tel.: +48 607 944 011 

E-mail: Contact  

 

 

Pobierz