c

Pierwsza wystawa Grand Press Photo 2022 w Gdańsku. Zwycięskie fotografie można oglądać w biurowcu Wave

Press release 20.06.2022 13:30 CET

Konkurs Grand Press Photo od 2005 roku wyłania najlepsze zdjęcia prasowe, jednak to pierwszy raz kiedy wystawa została zorganizowana w Gdańsku. Do obejrzenia ekspozycji 302 najlepszych zdjęć zapraszają organizatorzy konkursu - magazyn „Press”, Fundacja Grand Press oraz spółka biurowa Skanska.

 

Wave

Tegoroczna wystawa konkurs Grand Pres Photo ma swój debiut w gdańskim biurowcu Wave. Budynek zlokalizowany w biznesowej i doskonale skomunikowanej z całym Trójmiastem części Gdańska – dzielnicy Oliwa, udostępnia powierzchnię, która korzysta wyłącznie z energii elektrycznej wyprodukowanej w źródłach odnawialnych. Jako pierwszy w Trójmieście został wyróżniony prestiżowym certyfikatem WELL Core & Shell na poziomie Gold. Standard ten weryfikuje ponad 100 parametrów budynku, kładąc nacisk na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi. Wave posiada również certyfikaty LEED Core & Shell oraz WELL Health-Safety Rating.

 

Niezwykle miło nam jest gościć w Wave tak prestiżowe wydarzenie, jak wystawa konkursowa Grand Press Photo. To najlepsze potwierdzenie, że realizowane przez na powierzchnie spełniają wymagania nie tylko najemców, ale również wymogi związane z różnego rodzaju inicjatywami – mówi Kornelia Łukaszewska-Ciesielska, menadżer ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Dodatkowym aspektem jest nagroda w kategorii Climate, Responsibility, którą mieliśmy przyjemność przyznać. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem zrównoważony rozwój i minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne – dodaje Kornelia Łukaszewska-Ciesielska.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku była nim Ami Vitale. Oprócz niej w jury zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

 

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach 9 - 18. Prezentuje ona 302 fotografie: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland.

 

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. „Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii” – powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury. W konkursie została również wyłoniona i nagrodzona przez Skanska laureatka w kategorii Climate, Responsibility – Karolina Misztal.

 

Na wystawie można obejrzeć również kilka zdjęć – spośród kilkunastu nadesłanych – uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego „Oresta”, autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (…) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.

 

Więcej informacji oraz materiały prasowe na stronie: https://grandpressphoto.pl

 

Pobierz