c

Wiosną idzie nowe. Biurowiec E w poznańskim kompleksie Nowy Rynek został właśnie ukończony

Press release 26.04.2023 09:30 CET

Budynek E w ramach kompleksu biurowego Nowy Rynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Jest on jednym z pięciu biurowców, które łącznie stworzą powierzchnię użytkową na ponad 100 tys. mkw. To obecnie największa inwestycja Skanska w Polsce, która dostarczy przestrzenie biurowe zaprojektowane zgodnie z zasadami ESG. Pierwsi najemcy zakończonego budynku wprowadzą się już w lipcu br.

Nowy Rynek E_Skanska_01

Dwa lata po rozpoczęciu prac budowlanych zakończona zostaje budowa kolejnego budynku poznańskiego kompleksu Nowy Rynek. Realizacja budynku E rozpoczęła się dokładnie w kwietniu 2021 roku. Jest on częścią kompleksu, który powstaje na terenie 3,8 ha tuż przy dworcu Poznań Główny. Znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym, można dojechać do niego szybko i komfortowo z różnych stron miasta. Wystarczy 15 minut, aby dotrzeć tutaj przykładowo ze Starego Miasta lub z lotniska Poznań-Ławica. W najbliższej okolicy są liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki. Mnóstwo zieleni znajdzie się także na wewnętrznym, dostępnym dla wszystkich, patio Nowego Rynku. Niedawno zostały tam nasadzone drzewa oraz krzewy. Jeszcze w sezonie letnim do dyspozycji pracowników kompleksu oraz mieszkańców Poznania zostaną oddane miejsca do relaksu, w tym tężnie solankowe oraz fontanna.

–  Poznań cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów oraz najemców. Dane mówią same za siebie. W 2022 roku poznański rynek biurowy uplasował się na drugim miejscu wśród rynków regionalnych z najniższymi poziomami pustostanów. W Nowym Rynku pojawili się nowi najemcy reprezentujący między innymi sektor nowoczesnych usług biznesowych oraz IT – mówi Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska. – Obserwujemy również zmieniające się potrzeby najemców co do samych powierzchni. Przedsiębiorcy chcą pracować w przestrzeniach elastycznych, dostosowanych do ich potrzeb, ale także bezpiecznych, prośrodowiskowych i zrównoważonych, czyli takich, które mają realny wpływ na redukcję emisji CO2 i zużycia zasobów naturalnych. Takie przestrzenie właśnie oferujemy w Nowym Rynku – dodaje Konrad Ziejewski.

 

Wartość dla otoczenia

Budynek E, tak jak pozostałe biurowce kompleksu, został zrealizowany zgodnie z zasadami ESG. A to oznacza, że powstał z myślą o komforcie i bezpieczeństwie jego użytkowników, potrzebach miasta i okolicznej infrastrukturze, a także dobrostanie środowiska naturalnego. W biurowcach zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać energię elektryczną i wodę. Co więcej, budynek będzie zasilać energia wyprodukowana w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy będą mogli korzystać m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarczy aż o 30% więcej świeżego powietrza. Dzięki odpowiedniej elewacji, pomieszczenia zyskają maksymalną ilość światła naturalnego, a cały budynek będzie mniej narażony na działanie czynników zewnętrznych, umożliwiając w ten sposób bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną. To wszystko oznacza, że ślad węglowy Nowego Rynku E będzie mniejszy. 

W biurowcu zaplanowano aż 160 miejsc postojowych dla rowerów oraz stacje do ładowania aut elektrycznych. Na tych bardziej zmotoryzowanych czekają 234 miejsca parkingowe.

Wszystkie zastosowane w Nowym Rynku E rozwiązania spełniają kryteria najbardziej wymagających certyfikacji: LEED Platinum, WELL Core & Shell, WELL Health & Safety Rating oraz Obiekt bez barier.

 

Nowy Rynek: kluczowe fakty i liczby:

  • Łączna powierzchnia najmu budynku E: ok. 28 500 mkw. GLA, całego kompleksu: ponad 100 000 mkw.
  • Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 15/1
  • Certyfikaty, o które będzie się ubiegać budynek E: LEED Core&Shell Platinum (budynek otrzymał już precerytikat), WELL Core&Shell, Obiekt bez Barier.
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego budynku E: JEMS Architekci.
  • Autorzy projektu zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu: lokalna pracownia Ultra Architects.

 

 

 

Spółka biurowa Skanska w Polsce  

 

Spółka biurowa Skanska w Polsce jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Buduje otwarte, tętniące życiem przestrzenie, w których pracownicy czują się dobrze. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane w systemie LEED, WELL Core & Shell, a także WELL Health-Safety Rating. Oprócz tego nowe inwestycje Skanska w Polsce posiadają certyfikat „Obiekt bez Barier”, który dowodzi przystosowania do użytkowania przez osoby z różnymi potrzebami – w tym przez osoby z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi. Spółka biurowa Skanska działa w Polsce od 1997 roku. Prowadzi działalność na siedmiu rynkach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście.   

    

Zapraszamy do odwiedzenia profilu spółki:    

www.linkedin.com/company/skanska/   

  

Więcej informacji na stronie internetowej: www.skanska.pl

 

 

Dodatkowych informacji po stronie Skanska udzielają:

Katarzyna Szumańska-Kalisz

Senior Marketing and Communications Coordinator

Spółka biurowa Skanska

Tel.: +48 502 746 322

E-mail: Contact

 

Aleksandra Baran

Senior PR Consultant

Komunikacja Plus

Tel.: +48 607 944 011

E-mail: Contact