c

Nowa przestrzeń w Poznaniu już gotowa. Wewnętrzny plac w ramach kompleksu Nowy Rynek został otwarty

Press release 20.06.2023 10:06 CET

Drzewa, pergole, fontanna czy tężnie solankowe – to tylko niektóre elementy wewnętrznego placu w ramach kompleksu Nowy Rynek, który został właśnie oddany do użytku. Tym samym pracownicy tutejszych biur, ale również mieszkańcy oraz goście zyskali nowe, otwarte dla wszystkich i ciekawie zagospodarowane miejsce do odpoczynku, uzupełniające tkankę miejską tej części stolicy Wielkopolski. 

Otwarcie Nowego Rynku

Wewnętrzny rynek jest wyróżnikiem poznańskiej inwestycji Skanska. Cały kompleks od początku projektowany był jako integralna część miasta, nawiązująca do otaczającej ją zabudowy, która oprócz najwyższej jakości biur miała też wnieść wartość dodaną dla okolicznych mieszkańców. Stąd pomysł placu w formie parku, który łączy wszystkie budynki Nowego Rynku. 

 

Na placu nasadzono 15 sztuk dużych drzew – platanów klonolistnych oraz dębów błotnych, a także nieco mniejsze graby i glediczje. Zieleń została uzupełniona krzewami, pnączami i trawami. W jego południowo-wschodniej części wybudowano fontannę, a w rogach – pergole. Przy jednej z nich stanęły tężnie solankowe. Zagospodarowanie rynku uzupełniają elementy małej architektury podkreślone ogrodowym oświetleniem, a także urządzenia służące do zabawy najmłodszym użytkownikom. W lampach ukryto budki dla jerzyków. Jak dawniej, ma to być miejsce spotkań, ale w formie odpowiadającej dzisiejszym oczekiwaniom. 

 

Dla mnie i dla wszystkich nas ze Skanska to absolutnie wyjątkowy moment, gdy przekazujemy serce projektu Nowy Rynek - przykładu świetnej architektury, i otwieramy go dla mieszkańców Poznania. To nie tylko miejsce pracy dla dziesięciu tysięcy osób, ale także miejsce, które na co dzień będzie tętnić życiem, przyciągać ludzi w każdym wieku. Gdy kilka lat temu rozpoczynaliśmy pracę nad tym projektem, już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć w tym miejscu coś więcej niż kompleks biurowy. Chcieliśmy miastotwórczego charakteru tej inwestycji, chcieliśmy oddać ten kwartał mieszkańcom, dlatego stworzyliśmy na samym początku projektu rynek dialogu kreatywnych pomysłów i dyskusji – mówi Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. 

 

– Idea wewnętrznego rynku odwołuje się do tradycji licznych poznańskich placów publicznych i targowisk. W ten sposób nawiązujemy do historii stolicy Wielkopolski i łączymy ją z teraźniejszością – nowoczesnym kompleksem biurowym, wyposażonym w innowacyjne, prośrodowiskowe rozwiązania. Nowy Rynek stał się integralną częścią miasta, dającą nie tylko miejsca do pracy, ale również strefę, w której wszyscy mieszkańcy Poznania mogą się zrelaksować i odpocząć – dodaje Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. 

 

Skanska i projektanci budynków Nowego Rynku zmienili ten bardzo istotny kawałek Poznania i pokazali zupełnie nową jakość. Dziękuję za wszystkie miejsca pracy, które tu powstały. Ale ta przestrzeń to nie tylko nowoczesne powierzchnie biurowe. Teraz to także miejsce spotkań i odpoczynku wśród zieleni, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

 

Bardziej komfortowe biuro, dla wszystkich 

 

Nowy Rynek to największa inwestycja biurowa Skanska w Polsce. Docelowo jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym, można dojechać do niego szybko i komfortowo z różnych stron miasta. Wystarczy 15 minut, aby dotrzeć tutaj przykładowo ze Starego Miasta lub z lotniska Poznań-Ławica. W najbliższej okolicy są liczne punkty usługowe, centra handlowe, a także dwa duże parki. 

 

W biurowcach Nowego Rynku zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać prąd i wodę. Ukończony niedawno budynek E kompleksu jest zasilany energią elektryczną wyprodukowana w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy Nowego Rynku korzystają m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza aż o 30% więcej świeżego powietrza. W ramach kompleksu powstał również pierwszy w Poznaniu chodnik redukujący poziom zanieczyszczeń znajdujących się w miejskim powietrzu.  

 

 

 

Spółka biurowa Skanska w Polsce  

 

Spółka biurowa Skanska w Polsce jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Buduje otwarte, tętniące życiem przestrzenie, w których pracownicy czują się dobrze. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane w systemie LEED, WELL Core & Shell, a także WELL Health-Safety Rating. Oprócz tego nowe inwestycje Skanska w Polsce posiadają certyfikat „Obiekt bez Barier”, który dowodzi przystosowania do użytkowania przez osoby z różnymi potrzebami – w tym przez osoby z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi. Spółka biurowa Skanska działa w Polsce od 1997 roku. Prowadzi działalność na siedmiu rynkach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście.    

     

Zapraszamy do odwiedzenia profilu spółki:     

www.linkedin.com/company/skanska/    

   

Więcej informacji na stronie internetowej: www.skanska.pl