c

Skanska zrewitalizowała przestrzeń obok wrocławskiego Centrum Południe

Press release 23.06.2023 11:00 CET

Spółka biurowa Skanska oddała do dyspozycji mieszkańców Wrocławia zrewitalizowany skwer i przestrzeń rekreacyjną przy skrzyżowaniu ulicy Szczęśliwej i Powstańców Śląskich. Obok Centrum Południe powstały ogrody deszczowe, uzupełnione roślinnością i małą architekturą. To zwieńczenie konsultacji społecznych i warsztatów, które Skanska realizowała z Fundacją Dom Pokoju. W spotkaniach brali też udział mieszkańcy, rada osiedla, urzędnicy oraz miejscy aktywiści.  

Piknik przy ul. Szczęsliwej

Historia rewitalizacji tego fragmentu Wrocławia rozpoczyna się od dyskusji zainicjowanej przez spółkę biurową Skanska, która do współpracy zaprosiła Fundację Dom Pokoju. W rozmowach na temat zagospodarowania terenu wziął też udział Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, Zarząd Zieleni Miejskiej, a także mieszkańcy i aktywiści. Efektem serii spotkań był projekt rewitalizacji przygotowany przez szwedzkiego dewelopera. Dziś skwer przy Szczęśliwej jest już gotowy. Mogą z niego korzystać nie tylko pracownicy biur, ale również wszyscy mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. 

– Jako odpowiedzialny deweloper, realizujemy nasze inwestycje z korzyścią dla ludzi i środowiska naturalnego. W ten sposób w praktyce wdrażamy zasady ESG. Tworzymy nie tylko najwyższej jakości powierzchnie biurowe, ale również otwarte dla wszystkich, przyjazne przestrzenie wokół naszych biurowców.   Stąd pomysł rewitalizacji tego fragmentu ulicy Szczęśliwej. Mam nadzieję, że będzie stanowić on miejsce odpoczynku zarówno dla pracowników Centrum Południe, jak i okolicznych mieszkańców – mówi Anna Życińska-Wójcik, dyrektorka projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. 

- Rozpoczęcie inwestycji poprzedził cykl spotkań, warsztatów i spacerów badawczych z mieszkańcami oraz zajęcia w pobliskich szkołach. Najważniejsze potrzeby, które wtedy wybrzmiały to przestrzenie zielone, rekreacyjne i zachowanie pieszych przejść od ulicy Zielińskiego do Powstańców Śląskich. Mieszkańcom marzył się park kieszonkowy, a dzieciom z okolicznych szkół fontanna i boisko - mówi Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju. - W drugiej części procesu skupiliśmy się nad tym, w jaki sposób zagospodarować teren od strony ulicy Szczęśliwej. W gronie aktywistów, urzędników i użytkowników tego terenu zastanawialiśmy się, jak go ożywić. Priorytetami było stworzenie zacienionych przestrzeni przez sadzenie jak największych drzew i zagospodarowanie wody opadowej. Padł też pomysł miejskich sadów, dlatego wśród wybranych gatunków znalazły się także czereśnia ptasia.   

Na placu powstały ogrody deszczowe, które mają pozytywny wpływ na mikroklimat. Oczyszczają i nawilżają one powietrze, a także zwiększają retencję wody. Podczas gwałtownych opadów deszczu, są w stanie wchłonąć jej o 30-40% więcej, niż trawnik. Takie ogrody ograniczają również ilość wód opadowych spływających do kanalizacji. Dzięki odpowiednio dobranej warstwie piasku i żwiru, poprawia się czystość wód podziemnych i powierzchniowych. Ogrody deszczowe są również łatwe w pielęgnacji. W niecce ogrodów posadzono rośliny hydrofitowe, czyli takie, które dobrze znoszą zarówno przesuszanie, jak i okresowe zalewanie. Mają one zdolność zatrzymywania zanieczyszczeń z pobieranej wody.  

Przestrzeń została uzupełniona o nasadzenia drzew (czereśnie ptasie i szupiny japońskie), krzewów, bylin i traw, a także małą architekturę. W ramach prac wykonano też między innymi odwodnienie chodników i ścieżek rowerowych, a także skarpy chroniące korzenie drzew. Kształt ogrodów opracowano w sposób, który gwarantuje stabilność rosnących już na tym terenie drzew. Ogółem deweloper zagospodarował 2700 mkw. terenu. 

Piknik dla mieszkańców 

Otwarcie placu połączone było z piknikiem dla mieszkańców Wrocławia. W ramach wydarzenia odbył się spacer architektoniczno-przyrodniczy z Aleksandrą Gierko. Zielone warsztaty poprowadził Klub Gniazdko. Ich uczestnicy mogli skomponować kokedamy – wiszące ogrody, upleść wianek i przygotowywać "herbatki z łąki", czyli mieszankę ziół i kwiatów. Z myślą o najmłodszych odbył się warsztat architektoniczny z Zuzanną Wollny. W punkcie informacyjnym prezentowane były infografiki dotyczące ogrodów deszczowych, bioróżnorodności i rozwiązań zastosowanych przy inwestycji Centrum Południe. Po raz pierwszy zaprezentowano również "Gastro mapę Powstańców Śląskich".