c

Kolejne budynki Skanska wyróżnione w konkursie PLGBC

Press release 06.10.2023 10:25 CET

Inwestycje Skanska wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Warszawski biurowiec P180 został wyróżniony w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany” a budynek E poznańskiego kompleksu Nowy Rynek - w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny precertyfikowany”. 

PLGBC Gala

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, w ramach PLGBC Green Building Awards co roku wyłania wyjątkowe projekty, budynki, produkty czy usługi zrównoważonego budownictwa w Polsce. W ten sposób chce wyróżnić zaangażowanie w rozwój prośrodowiskowego podejścia do projektowania, a także podnosić świadomość tego rozwoju wśród uczestników rynku budowlanego. Inicjatywa obejmuje inwestycje projektowane, realizowane i już zrealizowane oraz wnętrza w budynkach zrealizowanych na terenie Polski, jak również produkty i usługi firm działających na polskim rynku.

Jury oceniało projekty pod względem walorów związanych z budownictwem ekologicznym oraz zrównoważonym rozwojem, a także architektonicznych i estetycznych. Pod uwagę brane były również aspekty społeczne i nowatorskie pomysły łączące te zagadnienia. Tym razem członkowie jury postanowili wyróżnić dwie inwestycje spółki biurowej Skanska – budynek P180 zlokalizowany tuż przy metrze Wilanowska w Warszawie oraz oddany do użytku w kwietniu tego roku Nowy Rynek E, znajdujący się na poznańskiej Wildzie.

– Realizując P180 postawiliśmy na bezpieczeństwo użytkowników, oferując całkowicie bezdotykowy dostęp do powierzchni najmu. Dodatkowo zadbaliśmy o otoczenie obiektu rewitalizując, wspólnie z władzami dzielnicy, tereny zielone. Kierując się wytycznymi ESG, położyliśmy nacisk na rozwiązania zmniejszające wpływ naszego budynku na środowisko naturalne. Takim rozwiązaniem jest chociażby pierwsza na taką skalę w CEE implementacja niskoemisyjnego betonu, czy realizacja chodnika pochłaniającego zanieczyszczenia i szkodliwe pyły z powietrza. Efektem naszej pracy jest odpowiedzialnie zaprojektowany biurowiec – mówi Robert Ryś, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

– Nowy Rynek jest przykładem budownictwa odpowiedzialnego zarówno środowiskowo, jak i społecznie, czego najlepszym dowodem jest wewnętrzny plac, łączący wszystkie budynki kompleksu – zupełnie nowe, oryginalne miejsce spotkań i odpoczynku dla mieszkańców Poznania. Biurowiec jest w pełni zasilany z odnawialnych źródeł energii, a powierzchnie wewnątrz zaprojektowano z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników, wyposażając je m.in. w cichą i efektywną klimatyzację, filtry, nawilżacze powietrza czy energooszczędne oświetlenie – dodaje Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Na zielonym świetle

To kolejne projekty Skanska wyróżnione przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. W ubiegłorocznej edycji wyróżniony został budynek D kompleksu Nowy Rynek, a dwa lata temu – pierwsza faza wrocławskiej inwestycji Centrum Południe. Obie inwestycje, zarówno P180 i Nowy Rynek E spełniają standardy pożądanych certyfikacji branżowych jak WELL, LEED oraz Obiekt bez barier. Ostatnio warszawska inwestycja otrzymała kolejny certyfikat - LEED Core & Shell na najwyższym, platynowym poziomie. Nagrody potwierdzają zaangażowanie spółki biurowej Skanska w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym roku szwedzki deweloper otrzymał też tytuł "Lidera klimatu w Europie" w prestiżowym rankingu opracowanym przez dziennik Financial Times i firmę zajmującą się analizą danych – Statista.