c

„Wzrastanie”, najnowsze dzieło Tomka Opalińskiego w przestrzeniach lobby P180

Press release 11.12.2023 11:48 CET

Jedno z najnowszych dzieł Tomasza Opalińskiego o tytule „Wzrastanie” znalazło się na ścianie lobby warszawskiego biurowca P180. Artysta namalował obraz składający się z czterech wysokich na dwa metry płócien, nakreślony trzema głównymi kolorami - ziemi, nieba i roślinności. To opowieść o relacji człowieka ze środowiskiem – zarówno naturalnym, jak i pracy.

P180-1

„Wzrastanie” Tomasza Opalińskiego opowiada dynamiczną historię – cyklu dnia i pór roku, a także relacje, te międzyludzkie oraz pomiędzy ludźmi i naturą. Główną inspiracją artysty było bioróżnorodne i wciąż rozwijające się biznesowe otoczenie biurowca. Niemniej istotne były jego wnętrza, w których dominuje naturalna zieleń i drewno.

- Chcę, aby obraz pobudzał dobre emocje i skojarzenia. Jest on metaforą od bardzo fizycznego rozumienia pracy i natury, aż po wszelkiego rodzaju przestrzenie i środowiska, które pozwalają nam dojrzewać, czuć się bezpiecznie i być w relacji z przyrodą – mówi Tomek Opaliński.  

- Sztuka Tomka wprowadziła kolory i żywą energię - formy i kształty, które składają się na kompozycję, budują poczucie wewnętrznego ruchu w obrazie. Hasła klucze charakterystyczne dla obrazu są spójne z filozofią Well czyli holizmem, współpracą, wzrastaniem i kreatywnością. A sam fakt wprowadzenia sztuki do wnętrza stymuluje kreatywne myślenie osób, które przebywają w lobby – mówi Natalia Hadrych, konsultantka sztuki.

Projekt biurowca P180 od pierwszej kreski zakładał przyjazne, komfortowe i relaksujące wnętrza dla jego codziennych użytkowników. Wiele uwagi poświęcono detalom kojarzącym się ze skandynawskim hygge, które dosłownie oznacza komfort, wygodę, przytulność oraz dążenie do osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia.

W budynku znajdziemy bioróżnorodną zieleń, między innymi kompozycję roślin na jednej ze ścian w przestrzeni lobby. Części betonowe są równoważone ciepłym, naturalnym drewnem.

Również tereny zewnętrzne są ważnym elementem składowym P180, którymi młody artysta inspirował się tworząc swój obraz. Zielony plac, który powstał w okolicy budynku w połowie 2023 roku, jest efektem dobrze przemyślanej oraz konsultowanej z dzielnicą koncepcji stworzenia miejsc przyjaznych nie tylko pracownikom biurowca, ale także okolicznym mieszkańcom. Szczególnie biorąc pod uwagę nowo powstające osiedla, dla których takie tereny zdecydowanie służą rekreacji i wspólnemu spędzaniu czasu.  Poza obfitą roślinnością znalazł się tu plac zabaw, stacje rowerowe i mała architektura do odpoczynku.

Dotychczas Skanska współpracowała także z innymi artystami, takimi jak Aleksandra Morawiak, Olka Osadzińska, Tytus Brzozowski, Daniel Chazme czy Oskar Zięta.

Pobierz