
Wartość prac, które realizuje Skanska, to ponad 57 mln PLN brutto.
Duże wykopy wykonane
Skanska ukończyła już ważne elementy, jakimi są wykopy pod zbiorniki retencyjne i pomieszczenia technologiczne. Ich wykonanie było wymagające, ale też widowiskowe, gdyż wiązało się z realizacją głębokich 7-metrowych wykopów w pobliżu wysokich budynków, a także pracą w sąsiedztwie intensywnego ruchu pieszych i samochodów. Dodatkowo w miejscach wykopów zostały odkryte fundamenty starych kamienic zachowanych w dobrym stanie.
- Aktualnie wykonujemy prace żelbetowe na zbiornikach retencyjnych i prace brukarskie (krawężniki, obrzeża stalowe i kamienne, płyty) – mówi Marcin Witos, Menadżer Projektu. – Z kolei na ulicy Zgoda trwają roboty konstrukcyjne drogowe, to jest stabilizacja, kruszywo czy zasypki elementów żelbetowych.
Ważnym elementem Nowego Centrum Warszawy będzie zieleń, ponieważ jednym z założeń inwestycji jest zwiększenie ilości terenów zielonych w centrum Warszawy. – Dokonaliśmy już wyboru konkretnych drzew do nasadzeń na ul. Zgoda – mówi Michał Domaniewicz, Kierownik budowy. – Będą one miały obwód pni o średnicy 50-60 cm.
Skanska wejdzie na Marszałkowską
Na pozostałych odcinkach trwają roboty sieciowe, co też wymaga od całego zespołu realizacyjnego bardzo dobrej koordynacji z gestorami sieci, którym Skanska umożliwia realizację ich zadań przy okazji inwestycji dla ZDM. – Jednocześnie natrafiamy na liczne i nieprzewidziane kolizje sieci, a także znaleziska archeologiczne, mające wpływ na termin i organizację prac – dodaje Michał Domaniewicz.
- Przygotowujemy się do wejścia z pracami na ulicę Marszałkowską, które są planowane na ten rok – zapowiada Marcin Witos. – Jest to skomplikowana operacja, ponieważ wymaga koordynacji z rozpoczynającą się tam inwestycją tramwajową i uzgodnień z ich wykonawcą.
W planach na najbliższy czas jest też wykonanie prac żelbetowych przy niecce fontanny, która będzie jedną z większych atrakcji tego kwartału po przebudowie.
Nowe Centrum Warszawy
Nowe Centrum Warszawy to historyczny dla stolicy projekt, polegający na całkowitej metamorfozie jej śródmiejskiej części. Jest podzielony na etapy, a „kawałek” wykonywany przez Skanska to jego największy i kluczowy element.
Zmiany w kwartale ulic Złotej i Zgoda mają uczynić tę przestrzeń bardziej wielofunkcyjną i przyjaźniejszą dla mieszkańców. Celem jest też zwiększenie atrakcyjności dla przedsiębiorców i ich klientów oraz osób odwiedzających ten rejon miasta w wolnym czasie, po pracy lub turystycznie. Przy Złotej i Zgoda przybędzie sporo zieleni i małej architektury, będzie więcej przestrzeni dla pieszych. Ten rejon przemienimy w zielony miejski deptak z placykami, fontannami i skwerami. Przebudowywany przez Skanska obszar obejmuje powierzchnię ok. 2,5 hektara, w tym także fragmenty Jasnej i Sienkiewicza.