c

Skanska zawiesiła wiechę na budynku szpitala miejskiego w Toruniu

Press release 25.03.2010 00:00 CET

24 marca br. na budowie nowego skrzydła Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu zawisła wiecha symbolizująca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego obiektu. Skanska planuje zakończyć inwestycję w lipcu br. Wartość kontraktu wynosi 27,5 mln zł.

Umowę na realizację nowoczesnego skrzydła Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu zawarliśmy 10 miesięcy temu. Obiekt będzie liczył trzy kondygnacje. Zostanie scalony z funkcjonującym szpitalem poprzez czterokondygnacyjny łącznik. Na parterze budynku znajdzie się apteka, pomieszczenia do sterylizacji oraz techniczne. Pierwsze piętro pomieści cztery nowoczesne bloki operacyjne: trzy o przeznaczeniu ogólnym i jeden dla oddziału neurochirurgii, a także sale wybudzeń pacjentów po zabiegach chirurgicznych i pokoje dla personelu medycznego. Piętro drugie zajmie oddział hematologii. Powierzchnia użytkowa całego obiektu wyniesie 2 750 m kw., a kubatura 16 400 m sześc.

Obiekt będzie zrealizowany i wyposażony z uwzględnieniem wymogów technologii medycznej – mówi Aleksander Piliński, Kierownik Budowy, Skanska. - Jesteśmy odpowiedzialni za dostawę i montaż specjalistycznej aparatury bloków operacyjnych. Wykonamy je w okładzinie ze stali nierdzewnej, co pozwoli na utrzymywanie najwyższej sterylności, dla zachowania której na nawiewach powietrza zastosujemy filtry absolutne.

Postęp prac Przed przystąpieniem do realizacji kontraktu zadbaliśmy o uporządkowanie terenu: zlikwidowaliśmy niedziałające już sieci zewnętrzne oraz wyburzyliśmy kilka nieczynnych obiektów pochodzących z lat międzywojennych. Budowę obiektu realizujemy w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego szpitala. Wymagało to od nas wykonania tymczasowego zasilania sieci i instalacji niezbędnych do jego pracy. Dotychczas zrealizowaliśmy roboty żelbetowe, nowe sieci zewnętrzne oraz wentylację i klimatyzację. Zakończyliśmy także montaż stolarki na zewnątrz obiektu. Do wykonania stanu surowego zużyliśmy 2000 m sześc. betonu i 156 ton stali zbrojeniowej. Na trzeciej kondygnacji powstało pomieszczenie maszynowni o pow. 830 m kw. Znajduje się w nim 30 central wentylacyjnych zaopatrujących szpital w czyste powietrze. Wykonaliśmy również modernizację stacji średniego napięcia wraz z wymianą transformatorów, dostarczyliśmy agregat prądotwórczy o mocy 500 kVA oraz zapasowy zbiornik na wodę pitną o pojemności 160 m sześc.

Zgodnie z harmonogramem Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Trwają roboty wykończeniowe, montaż wewnętrznej instalacji i stolarki. Przed końcem budowy nowe skrzydło scalimy poprzez łącznik z istniejącym budynkiem szpitala. Dokładamy wszelkich starań, aby funkcjonowanie placówki przebiegało bez zakłóceń. Dzięki nowemu skrzydłu szpital zwiększy liczbę przeprowadzanych operacji. Wzrośnie także liczba miejsc na oddziale hematologicznym, znacząco poprawią się warunki lokalowe, a nowoczesne bloki operacyjne zapewnią pacjentom dostęp do aparatury medycznej najwyższej klasy.

Skanska na rynku kujawsko – pomorskim Skanska jest od wielu lat obecna na rynku kujawsko-pomorskim. W ostatnim czasie wyremontowaliśmy drogę krajową nr 1 na odcinku Warlubie-Bzowo, zrealizowaliśmy obwodnicę Szubina i Wąbrzeźna oraz inwestycję dla Leroy Merlin w Toruniu. Aktualnie remontujemy toruńskie ulice: Jasną i Szosę Chełmińską, budujemy autostradę A1 na odcinku Nowe Marzy – Czerniewice oraz prowadzimy prace przy ul. Dobrzyńskiej w Bydgoszczy. Nasza firma realizuje także kompleks szkolno – sportowy w Solcu Kujawski.