c

Lotnisko Chopina ma nowe pomieszczenia

Press release 19.09.2012 10:00 CET

Zakończyła się budowa pomieszczeń zastępczych dla pasażerów i służb lotniczych na warszawskim lotnisku Chopina. Będą one wykorzystywane podczas budowy Terminalu T1. Kontrakt o wartości 4,4 mln zł netto zrealizowała Skanska na zlecenie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

lotnisko Chopina

Inwestycja objęła adaptację obiektów znajdujących się na terenie Terminalu A dla potrzeb pomieszczeń zastępczych użytkowników i służb lotniskowych Polskich Portów Lotniczych. Łączna powierzchnia obiektów po przebudowie będzie wynosić ok. 1,6 tys. m kw.

Skanska wykonała powierzchnie obsługi pasażerskiej w hali odlotów i przylotów, pomieszczenia dla potrzeb przechowywania bagażu zaginionego, a także niezbędne pomieszczenia biurowe i socjalne. Były garaż sprzętu płytowego, zlokalizowany w skrajnej części Pirsu Północnego, został częściowo zaadaptowany na potrzeby biurowo-socjalne agencji handligowych działających na terenie lotniska. Są to firmy zajmujące się obsługą pasażerów w terminalu pasażerskim i na płycie lotniska.

Pomieszczenie kantyny zostały zaadaptowane na potrzeby Działu Dyżurnych Zarządzania Operacyjnego. Ponadto, w hali odlotów powstały biura sprzedaży biletów lotniczych, stanowiska biur podróży i kantor wymiany walut, a na antresoli - biura przedstawicielstw linii lotniczych, służb PPL oraz biura rzeczy znalezionych. Wszystkie obiekty zostały wyposażone w odpowiednie systemy bezpieczeństwa.

- Wystrój i elementy wyposażenia poszczególnych pomieszczeń zostały dostosowane do architektury Terminalu A - mówi Przemysław Podsiadło, Menadżer Projektu, Skanska.

Kolejny kontrakt na Lotnisku Chopina

To już kolejny kontrakt zrealizowany przez Skanska dla tego inwestora. Firma jest w trakcie przygotowywania budów w formule „Projektuj i buduj” o łącznej wartości ponad 20 mln zł. Są to: budynek biurowo-magazynowy oraz budowa budynków dla działu utrzymania lotniska m.in. warsztatu, garażu, lakierni, myjni, magazynu środków chemicznych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Prace rozpoczną się po otrzymaniu zezwolenia na realizację.

W ostatnim tygodniu września planowane jest rozpoczęcie realizacji kontraktu o wartości 1,2 mln zł obejmującego wymianę 440 m odwodnienia liniowego na płytach postojowych lotniska. Prace te, po uwzględnieniu wspópracy z lotniskiem i warunków pogodowych, zostaną zrealizowane w ciągu 7 tygodni.

W listopadzie ubiegłego roku Skanska zakończyła remont płyty postojowej PPS3 oraz drogi kołowania DK-U2.

Lotnisko Chopina

Lotnisko Chopina jest najważniejszym portem lotniczym Warszawy i Polski. Od początku swojego istnienia zarówno lotnisko, jak i dworzec lotniczy są systematycznie rozbudowywane. Pierwsza poważniejsza rozbudowa do stanu docelowego, w trakcie której powstał Terminal 1 (część Terminalu A), zakończyła się w 1992 roku. Obecna strategia rozwoju lotniska zakłada uczynienie z niego centrum lotów w Europie Środowej, z możliwościami lotów tranzytowych między zachodnią i wschodnią Europą.