c

Grodzisk Mazowiecki zyskał nowe oblicze

Press release 23.07.2012 11:00 CET

Zakończyła się rewitalizacja wielofunkcyjnych obszarów centrum Grodziska Mazowieckiego. W minioną niedzielę, 22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie obiektów połączone z obchodami 490-lecia miasta. Kontrakt o wartości 17,7 mln zł brutto został zrealizowany w ciągu 13 miesięcy przez firmę Skanska.

zdj.1

Inwestycja miała kompleksowy charakter. Obejmowała rewitalizację zabytkowej willi „Radogoszcz”, parku imienia hr. Skarbków oraz rewaloryzację i adaptację na cele rekreacyjno-sportowe terenu Stawów Goliana. Inwestorem prac była Gmina Grodzisk Mazowiecki.

Wizytówka Grodziska

- Dzięki tej inwestycji centrum Grodziska Mazowieckiego stanie się reprezentacyjną wizytówką miasta - mówi Tomasz Puchalski, Kierownik Budowy, Skanska. - Zrewitalizowane obiekty wraz z ich ofertą kulturalną będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.

W ramach projektu Skanska odrestaurowała i przebudowała zabytkową willę „Radogoszcz” i zaadaptowała ją na siedzibę galerii etnograficznej. Willa, która powstała około 1885 roku, jest wpisana do rejestru Zabytków Województwa Mazowieckiego.

Skanska przeprowadziła też rewaloryzację parku imienia Skarbków przy ulicy Bartniaka.

– Zbudowaliśmy w nim plac zabaw, fontannę, siłownię zewnętrzną, stoły do gry w ping-ponga, chińczyka i szachy oraz ścieżki dydaktyczne i ciągi pieszo-rowerowe – dodaje Tomasz Puchalski. – Nawierzchnia placu zabaw została ułożona ze specjalnej, elastycznej i syntetycznej nawierzchni, opracowanej z myślą o bezpieczeństwie dzieci, jak również w trosce o środowisko naturalne. Jest ona wytwarzana z gumowego granulatu uzyskiwanego w wyniku recyklingu, m.in. starych butów sportowych i opon. Na rzece Rokiciance wykonaliśmy kładki. Posadziliśmy też drzewa i krzewy oraz łąkę kwietną.

Nowe stawy

W ramach rewitalizacji centrum Grodziska Mazowieckiego Skanska przebudowała także Stawy Goliana. Zostały one wykonane od nowa: dno i brzegi stawów zostały wyprofilowane i uszczelnione. Filtr mineralno-roślinny oczyści cyrkulującą wodę dzięki zastosowaniu specjalnie dobranych minerałów, w tym wymieniaczy jonowych i absorbentów.

- Na tym terenie wybudowaliśmy również boiska sportowe, ścieżki, pomost na potrzeby imprez plenerowych, m.in. minirecitali muzyki klasycznej, a także plac zabaw i oświetlenie – wymienia Tomasz Puchalski.

Prace objęły także remont ulic dojazdowych w rejonie stawów wraz z budową chodników oraz przebudową kanalizacji deszczowej, linii energetycznych i oświetlenia ulicznego.

Skanska w regionie

To już kolejna realizacja Skanska w tym regionie. W 2004 roku przebudowaliśmy Grodziskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa. W zeszłym roku zakończyliśmy budowę hali magazynowo handlowej w Broniszach oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 720 w miejscowości Błonie. Obecnie budujemy kanalizację sanitarną w Brwinowie oraz Wiskitkach.

 

 

Pobierz