c

Skanska została Partnerem Unijnego Programu GreenBuilding

Press release 17.03.2009 00:00 CET

Położony w centrum Warszawy biurowiec Atrium City jako pierwszy i jedyny w Polsce otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikat GreenBuilding.

GreenBuidling to program Komisji Europejskiej, do którego firmy przyłączają się dobrowolnie. Program działa od 2005 roku, a jego celem jest podniesienie poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Projekty, które otrzymują certyfikat (zostają partnerami Programu) muszą spełnić jeden, za to niebywale znaczący warunek: zużycie energii mniejsze o 25% niż przewidują krajowe normy w miejscu, gdzie projekt jest realizowany.

Atrium City nie tylko spełnia surowe wymagania energetyczne i ekologiczne stawiane projektom GreenBuilding, ale – jak wykazały badania przeprowadzone przez niezależną, zewnętrzną firmę audytorską ProBe – zużycie energii jest w tym biurowcu o 32,5% niższe niż wymagane przez polskie prawo.

- Jesteśmy dumni z faktu, że Atrium City otrzymał certyfikat GreenBuilding. Od lat skupiamy się na efektywnym wykorzystaniu energii i optymalizacji kosztów jej zużycia - mówi Nicklas Lindberg, Dyrektor Zarządzający Skanska Property Poland. - Nasze starania przynoszą pozytywne rezultaty nie tylko dla środowiska, ale także dla najemców zmniejszając ich rachunki za energię przy zachowaniu takich samych kosztów wynajmu powierzchni biurowych.

Więcej o programie GreenBuilding na http://www.eu-greenbuilding.org/

Mniejsze zużycie energii to wynik zastosowania w budynku rozmaitych rozwiązań technologicznych:

1. Równowaga pomiędzy zastosowaniem elementów szklanych oraz izolacyjnych. Budynek ma zwartą konstrukcję, a podczas budowy zastosowano grubszą warstwę izolacyjną, niż wymagają tego przepisy. Projektanci zmaksymalizowali także szczelności powietrzną obudowy zewnętrznej budynku.

2. Niższa przepuszczalność cieplna przeszkleń. W przypadku Atrium City współczynnik przenikania ciepła wynosi Umin = 1,1 W/m2*K dla zestawu szklenia i 1,41 W/m2*K dla zestawu okiennego i jest jednym z najniższych dostępnych na rynku. - Zastosowanie fasady i okien z niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz szklenia o współczyniku g na poziomie 28% ło zużycie energii cieplnej o 30% i chłodniczej o 32%, spowodowało redukcje całkowitego zużycia energii o 15% -podkreśla dr inż. Piotr Bartkiewicz z Politechniki Warszawskiej.

Efektywne wykorzystanie ciepła Sprawność systemu odzysku ciepła w Atrium City jest na poziomie ok. 60%. Dodatkowo, system wentylacyjno-klimatyzacyjny wykorzystuje powietrze usuwane z przestrzeni biurowych, aby ogrzać atrium i poziomy garażowe. Tym sposobem powietrze jest wykorzystywane dwukrotnie, eliminując potrzebę podnoszenia ogrzewania garażu. To jeden z najwydajniejszych systemów odzyskiwania ciepła stosowanych w budynkach biurowych.

Oświetlenie Połączenie odpowiedniego poziomu nasłonecznienia i zastosowanie bardziej wydajnych metod oświetlenia pomieszczeń także przyczyniają się do zwiększenia wydajności energetycznej budynku. W biurach wykorzystano energooszczędne świetlówki (T5). Oświetlenie części wspólnych budynku jest zintegrowane z Centralnym System Zarządzania budynkiem (BMS) i dzięki temu jego natężenie będzie dostosowywane do warunków zewnetrznych (pora dnia, poziom zachmurzenia). Co więcej, wszystkie elementy oświetleniowe są wykonane z materiałów nadających się do recyclingu: aluminum, stal, szkło.

Klimatyzacja Wbudowany system klimatyzacyjny jest oparty na belkach chłodzących. Korzyści z zastosowania tego systemu to m.in.: niskie koszty utrzymania: - brak ruchomych elementów i potrzeby wymiany filtrów pomaga oszczędzić nawet do 90% w porównaniu z systemem wentylacyjnym opartym na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coile) - niska prędkość przepływu powietrza (0,2 – 0,25 m/s) wymagająca mniej energii elektrycznej - wysoka jakość środowiska wewnętrznego: wysoka wydajność systemu wentylacyjnego, brak uczucia „przeciągu”, niska prędkość przepływu powietrza - niski poziom hałasu < 27 dB - łatwość utrzymania systemu w czystości.

O Atrium City 14-piętrowy biurowiec Atrium City to kolejny etap budowy kompleksu Atrium tworzonego przez Skanska w centrum Warszawy, wzdłuż al. Jana Pawła II. Budynek, którego otwarcie zaplanowano na maj 2009 roku, będzie oferował 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 90% już została wynajęta. Skanska planuje stworzenie kolejnych dwóch budynków w ramach tego projektu. Atrium City został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Kazimierski & Ryba. Projekt łączy elegancję i prostotę rozwiązań z nowoczesnym, skandynawskim stylem architektonicznym, na który składają się: dobre jakościowo materiały, wysokie standardy technologiczne, wykorzystanie naturalnego światła do oświetlenia wnętrz i racjonalny rozkład pomieszczeń, wszystko to estetycznie połączone w spójną całość. Skanska aktywnie przyczynia się do ochrony środowiska poprze użycie przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych, odpowiednich materiałów i wprowadzenie energooszczędnych procesów. Wysiłki podejmowania przez firmę w tym kierunku udowadniają otrzymane prze nią certyfikaty: ISO 14001 przyznany w 2000 roku, czy otrzymany niedawno certyfikat GreenBuilding.