c

Skanska sprzedaje niemal ukończony budynek Atrium 1 funduszowi Deka Immobilien

Press release 06.11.2013 09:00 CET

Skanska Property Poland sprzedała Atrium 1, swój sztandarowy zielony biurowiec w centrum Warszawy, niemieckiemu otwartemu funduszowi nieruchomościowemu Deka Immobilien-Global. Wartość transakcji wyniosła ok. 94 mln euro. Atrium 1 to czwarty w ciągu ostatnich 10 miesięcy nowy projekt biurowy Skanska w Polsce zakupiony przez fundusze inwestycyjne.

Budynek oferuje łącznie 18 000 m kw. powierzchni biurowej i handlowej, a jego oddanie do użytku jest planowane na początek 2014 roku. Obecnie jest wynajęty w 75%, a głównym najemcą jest Bank Zachodni WBK z Grupy Santander. Umowa na wynajem 12 200 m kw. na okres 12 lat podpisana z bankiem we wrześniu 2013 r. jest największą w ostatnich latach umową najmu powierzchni biurowej w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie.

"Bardzo cieszymy się, że Atrium 1, nasz flagowy budynek biurowy w Warszawie, dołączył do grona projektów, które zostały sprzedane jeszcze przed ich ukończeniem" – mówi Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland. "To kolejny dowód olbrzymiego zaufania ze strony inwestorów, które wynika z kilku czynników: siły i wiarygodności marki Skanska, ponad 15 lat sukcesów na polskim rynku nieruchomości biurowych, a także uznania dla jakości gwarantowanej przez Skanska S.A. jako generalnego wykonawcy wszystkich naszych projektów. Sukces komercyjny Atrium 1 pokazuje również, że nasza decyzja, aby budować w sposób zrównoważony, to właściwy kierunek, a certyfikacja LEED potwierdza nie tylko zastosowanie w budynku zielonych rozwiązań, ale także jego jakość” – wyjaśnia Waldemar Olbryk.

Atrium 1 znajduje się przy Rondzie ONZ, w samym centrum stolicy Polski, w lokalizacji, która zapewnia bezpośredni dostęp do komunikacji miejskiej i znajduje się tuż przy budowanej obecnie stacji metra. W okolicy jest wiele sklepów, restauracji i punktów usługowych. Dzięki pionierskim technologiom, takim jak system geotermalnego ogrzewania i chłodzenia z sondami sięgającymi 200 m w głąb ziemi, Atrium 1 jest najbardziej zielonym budynkiem biurowym w Polsce. Budynek został już precertyfikowany w systemie LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Skanska postarała się również o to, aby Atrium 1 zapewniało optymalne warunki do pracy. Składa się na to jakość powietrza, dostęp do naturalnego światła dziennego i widoków, dostosowanie natężenia oświetlenia do ilości światła dostającego się z zewnątrz, jak również zastosowanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych i wykończeniowych.

“Atrium 1 to już nasz kolejny projekt położony przy al. Jana Pawła II w Warszawie, który został kupiony przez fundusz inwestycyjny Deka, co świadczy o tym, że nasze relacje biznesowe są oparte na wzajemnym zaufaniu i przynoszą korzyści dla obu stron. Mamy nadzieję, że tak owocna współpraca będzie nadal rozwijała się w przyszłości”powiedziała Katarzyna Zawodna, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.

Kupującemu w transakcji doradzała firma Jones Lang LaSalle, natomiast  firma Colliers International była wyłącznym agentem sprzedaży dla Skanska Property Poland. Doradztwo prawne przy transakcji zapewniła dla Deka Immobilien-Global kancelaria Allen & Overy, a dla sprzedającego kancelaria Dentons.

Kontakty

Skontaktuj się z: Jakub Zagórski, Dyrektor ds. Efektywności Organizacyjnej - Dygitalizacja Biznesu