c

Skanska buduje biurowiec według zasad feng shui

Press release 02.04.2012 09:00 CET

Na budynku biurowym wykonywanym przez Skanska w Gądkach koło Poznania zawisła wiecha oznaczająca osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego. Jest to budowa nietypowa, realizowana według zasad feng shui.

wizualizacja: CDF Architekci

W ramach inwestycji realizowanej dla firmy Coguar Investment Polska Sp. z.o.o. Skanska wykonuje nowoczesny czterokondygnacyjny biurowiec o wysokich standardach technologicznych. Swoją siedzibę będzie tutaj miał międzynarodowy koncern logistyczny - Grupa Raben.

W budynku znajdą się pomieszczenia do pracy, tzw. open space, gabinety dyrekcji, sale konferencyjne oraz restauracja dla pracowników. W części podziemnej zaprojektowano pomieszczenia techniczne, archiwa oraz serwerownię. Parking przylegający do budynku będzie przeznaczony na 277 miejsc postojowych. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ponad 5,7 tys. m kw., a kubatura 15,3 m sześc. Biurowiec został zaprojektowany przez poznańską firmę architektoniczną CDF Architekci.

Postęp prac 

Obiekt realizujemy w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej. Zakończyliśmy prace związane z elementami żelbetowymi i montaż prefabrykatów. Wykonaliśmy ścianę oporową oraz podbudowę parkingów. Rozpoczęliśmy układanie kostki. Przed nami prace wykończeniowe. Obecnie trwa wykonywanie pokrycia dachu, montaż okien, instalacji wewnętrznych oraz tynków wewnętrznych. Wkrótce rozpoczniemy montaż ścianek STG oraz fasad - mówi Przemysław Kubaś, Kierownik Budowy, Skanska.- Na początku prac, ze względu na ukształtowanie terenu, musieliśmy wykonać dużą ilość robót ziemnych. Wywieźliśmy niemal 30 tys. m sześc. ziemi. W obiekcie zastosujemy szereg rozwiązań instalacyjnych, które pozwolą na oszczędność energii. Wszystkie fasady szklane będzie cechowała bardzo wysoka izolacyjność termiczna. W elewacji zamontujemy system automatycznych przesuwnych paneli zacieniających, wykonanych ze stali nierdzewnej, sterowanych automatycznie w zależności od nasłonecznienia. To jeden
z pierwszych takich systemów montowanych w Polsce.

Feng shui na budowie

Obiekt jest budowany według zasad feng shui. Zastosowanie wspomnianych reguł ma na celu osiągnięcie harmonijnego, zrównoważonego oraz zgodnego ze środowiskiem naturalnym życia. W planowaniu przestrzennym ważne są tu takie kryteria jak nasłonecznienie, czy oddziaływanie kierunków geograficznych na umieszczony w przestrzeni budynek i jego wpływ na rozwój człowieka.

Inwestycja rozpoczęła się w 2011 roku, Roku Metalowego Zająca, a zakończy się w 2012, Roku Wodnego Smoka, który jest rokiem dużych możliwości. 

Informacja o tym, że budynek ma być realizowany według zasad feng shui była dla nas zaskakująca – mówi Maciej Cholewa, Menadżer Projektu, Skanska. – Jednak, jak to w życiu często bywa, okazało się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Nad całym procesem realizacyjnym czuwa Mistrz feng shui, a my prowadzimy nasze prace według jego wytycznych. Budynek główny został zorientowany pod kątem 243 stopni względem północy. Wyznaczone zostały konkretne daty i godziny na faktyczne rozpoczęcie niektórych robót budowlanych, np. na zdjęcie humusu. Skanska realizuje projekt zgodnie z powyższymi zasadami.

Mimo tego, że jest to dla nas nowość, nie powoduje ona utrudnień ani opóźnień w naszej pracy - mówi Andrzej Kostrzewa, Inżynier Projektu, Skanska.

Skanska w Wielkopolsce

Skanska jest wykonawcą wielu inwestycji na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego. Zbudowaliśmy m.in. trasę S11 na odcinku Poznań – Kórnik, obwodnicę Kórnika, Śremu, Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej, Wydział Matematyki, Fizyki i Biologii, Biocentrum dla Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Budujemy nowa siedzibę Sądu Okręgowego i Rejonowego w Poznaniu, Krajowe Centrum Innowacji w Logistyce i eGospodarce, biurowiec Malta House oraz modernizujemy wnętrza Centrum Kultury Zamek.