c

Nowy budynek dla Volvo we Wrocławiu

Press release 06.12.2012 15:00 CET

Przy ul. Włodarskiej we Wrocławiu został otwarty nowy budynek biurowy firmy Volvo. Kontrakt, o wartości 6,8 mln zł netto, został zrealizowany przez Skanska w niespełna 10 miesięcy.

Volvo we Wrocławiu

- Naszym zadaniem była przebudowa istniejącego budynku mieszkalnego z początku XX wieku - mówi Agnieszka Tarnawa, Menadżer Projektu, Skanska. – Budynek ten został zaadoptowany na pomieszczenia biurowe dla firmy Volvo. Zwiększyliśmy wysokość II piętra i dobudowaliśmy nową część obiektu.

Budynek zyskał reprezentacyjne wejście z granitowymi schodami, prowadzącymi przez podcień do holu głównego z recepcją, pomieszczenia przeznaczone do spotkań, tzw. „quiet room” oraz biura. Piwnice mieszczą trzy sale konferencyjne wraz z zapleczem sanitarnym. Budynek posiada windę i został tak zaprojektowany, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym niezbędne warunki do bezproblemowego korzystania z jego pomieszczeń.

Skanska wykonała nowe instalacje sanitarne i elektryczne. Budynek został wpięty do sieci gazowej oraz rozdzielczej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej należącej do Inwestora. Zbudowane zostały drogi i zjazdy oraz zagospodarowane przyległe tereny wokół budynku.

Elewacja gabionowa  

Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest elewacja budynku z koszy gabionowych wypełnionych kostką granitową - mówi Agnieszka Tarnawa. -Jest to unikatowe rozwiązanie w skali kraju. Wyjątkowe jest to, że z koszy, używanych zwykle do budowy murów oporowych, wykonana została elewacja z oknami i obróbkami.  

Do powieszenia stalowych koszy na budynku Volvo użyliśmy 5 tys. wklejanych kotew stalowych oraz ponad 3,5 tys. śrub. Na żelbetowych ścianach nowej części budynku umocowaliśmy blisko 90 ton kamienia i 10 ton stali.

Adaptacja piwnic

Niecodziennym  rozwiązaniem było również obniżenie istniejącej posadzki piwnicy o ponad 1 m w gruntach w stanie luźnym – opowiada Marcin Endel-Ragis, Kierownik Budowy, Skanska.- Dzięki temu  budynek zyskał dodatkowe pomieszczenia  na sale konferencyjne. Wykonaliśmy to metodą iniekcji strumieniowej. Powstałe kolumny z cemento-gruntu utworzyły palisadę pod istniejącymi ścianami fundamentowymi. Wtedy dopiero wybraliśmy grunt. Podczas tych prac zużyliśmy około 500 ton cementu.

Kolejna realizacja dla Volvo        

To nasza kolejna realizacja dla Volvo - mówi Agnieszka Tarnawa. – W 2009 roku zbudowaliśmy od podstaw 3-kondygnacyjny budynek biurowy o łącznej powierzchni 5,8 tys. m kw., który znajduje się na sąsiedniej działce w kompleksie Volvo.

Skanska w regionie           

Skanska jest wykonawcą wielu obiektów użyteczności publicznej. Obecnie budujemy między innymi biurowce Green Towers i Green Day we Wrocławiu oraz Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Zakończyliśmy realizację Centrum Handlowego Turawa Park w Opolu, basenu w kompleksie Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze , budynku Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, obiektu sportowo-rehabilitacyjnego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dzieci Niewidomych we Wrocławiu oraz kompleksu biurowego Grunwaldzki Center, w którym mają siedzibę wrocławskie oddziały Skanska.