c

Rusza przebudowa systemu przeciwpowodziowego rzeki Elbląg

Press release 12.09.2013 11:00 CET

W Elblągu rozpoczęła się przebudowa systemu przeciwpowodziowego rzeki Elbląg. Projektem nowej kanalizacji deszczowej objęte zostały ulice: Fabryczna - od skrzyżowania z al. Tysiąclecia, Zagonowa oraz Panieńska, do bulwaru Zygmunta Augusta.

Elbląg

Dotychczas objęty inwestycją obszar miasta był zagrożony zalaniem spowodowanym intensywnymi opadami deszczu oraz spiętrzeniem wód Zalewu Wiślanego. Dzięki przebudowie systemu przeciwpowodziowego ryzyko zalania zostanie wyeliminowane, a nowe urządzenia i kanalizacja deszczowa zapewnią bieżące odprowadzanie nadmiaru wód do rzeki z wykorzystaniem czterech przepompowni. Kontrakt na zlecenie Urzędu Miejskiego w Elblągu realizuje firma Skanska. Inwestycja, podzielona na dwa zadania o łącznej wartości 21,2 mln zł netto, potrwa do końca września 2014 roku.

Zmiany w organizacji ruchu

Wykonanie nowej kanalizacji związane jest z koniecznością zamknięcia fragmentów dróg, na których będą prowadzone prace polegające m.in. na wykonaniu głębokich wykopów. - Ze względów bezpieczeństwa nie możemy wprowadzić ruchu wahadłowego w pobliżu wykopów. Konieczne jest wytyczenie miejscowych objazdów - wyjaśnia Mikołaj Połoczański, Menadżer Projektu, Skanska.

Aby prowadzone prace i związane z nimi czasowe utrudnienia w ruchu drogowym były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, realizację podzielono na cztery etapy. Pierwszy zakłada zamknięcie ruchu kołowego na skrzyżowaniu ul. Fabrycznej z al. Tysiąclecia. Wyłączony z ruchu zostanie wylot z Fabrycznej do al. Tysiąclecia oraz lewoskręt z Tysiąclecia w Fabryczną. Dojazd do ulicy Fabrycznej odbywać się będzie od strony Malborskiej. Kierowcy, którzy będą chcieli dojechać do stacji paliw, powinni skorzystać ze zjazdu z placu Grunwaldzkiego. Ruch pieszy pozostanie bez zmian. Objazd obowiązuje do końca września, do zakończenia prac na tym odcinku.

Od października realizacja obejmie drugi odcinek drogi, co będzie się wiązać
z kolejnymi zmianami w ruchu drogowym, o których kierowcy zostaną wcześniej  poinformowani - Po uzyskaniu przejezdności kolejnych odcinków dróg będziemy starali się stopniowo oddawać je do ruchu – wyjaśnia Mikołaj Połoczański.

Skanska w Elblągu

Aktualnie firma jest wykonawcą kilku inwestycji w Elblągu. Oprócz przebudowy systemu przeciwpowodziowego rzeki Elbląg Skanska odpowiada za rozbudowę Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, budowę Sądu Okręgowego oraz bieżące utrzymanie jezdni w mieście.

Pobierz