c

Od wtorku ul. Sosnowiecka w Katowicach będzie zamknięta

Press release 09.10.2013 07:19 CET

W związku z modernizacją torowiska tramwajowego konieczne będzie zamknięcie ul. Sosowieckiej w Katowicach. Zamknięcie nastąpi we wtorek 15 października i potrwa do maja 2014 roku.

Zamknięcie ul. Sosnowieckiej dotyczyć będzie ruchu samochodowego (poza dojazdem do posesji). Komunikacja tramwajowa będzie się odbywała bez zmian.

Dojazd tylko dla mieszkańców

Od 15 października w ul. Sosnowiecką wjadą tylko jej mieszkańcy. Dojazd do posesji będzie zachowany od strony Sosnowca ulicą Jana III Sobieskiego oraz w Katowicach z ul. Morawa.

Ta zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do maja 2014 roku, kiedy to zakończy się modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Sosnowieckiej. Na zlecenie Tramwajów Śląskich inwestycję realizuje konsorcjum polskiej i czeskiej jednostki Skanska. Wartość prac wynosi prawie 34 mln zł netto (41 mln zł brutto).

Nowy tor między Katowicami a Sosnowcem

Inwestycja, którą na zlecenie Tramwajów Śląskich wykonuje Skanska, obejmuje m.in. dobudowę drugiego toru przy ul. Sobieskiego w Sosnowcu. – Drugi tor wybudujemy na odcinku 700 m na ul. Sobieskiego – mówi Tomáš Valík, Menadżer Projektu, Skanska Czechy. – Zmodernizujemy też istniejące torowisko na tej ulicy.

W ramach inwestycji Skanska zmodernizuje również torowisko na ul. Piłsudskiego do granicy z Katowicami i na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Sobieskiego. Gruntowny remont przejdą też tory na ul. Małachowskiego (odcinek od ul. Mościckiego do Ronda Gierka).

- Podobnie jak w Sosnowcu, prace modernizacyjne na terenie Katowic zakładają dobudowanie drugiego toru – tłumaczy Krzysztof Kamiński, Menadżer Projektu, Skanska Polska. Drugi tor Skanska wykona na odcinku 1,5 km na ul. Sosnowieckiej.

Modernizacje w całej Aglomeracji

Modernizacja torowisk tramwajowych na terenie Sosnowca i Katowic jest częścią ogromnego projektu realizowanego przez Tramwaje Śląskie. Projekt „Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Całkowity przewidywany koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 800 mln zł brutto. Swoim zasięgiem prace modernizacyjne obejmują torowiska w głównych miastach Aglomeracji Górno��ląskiej: Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu i Zabrzu.

Szybciej i wygodniej

Dzięki realizowanemu przez Tramwaje Śląskie projektowi modernizacji torowisk w Aglomeracji zwiększy się komfort i bezpieczeństwo pasażerów korzystających z komunikacji tramwajowej. Po zakończeniu inwestycji komunikacja tramwajowa będzie sprawniejsza i bardziej niezawodna. Poprzez wprowadzenie na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną priorytetu dla tramwajów poprawi się również komunikacja między miastami, a czas przejazdu pomiędzy miastami skróci się o około 5-10%.

Dzięki przebudowie platform przystankowych podróż tramwajem będzie bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo.
Uciążliwości związane z hałasem i drganiami przy przejeździe tramwajów zostaną zminimalizowane przez zastosowanie w torowisku otuliny z profili gumowych tłumiących hałas.