c

Port Lotniczy w Bydgoszczy będzie miał nowy system elektroświetlny

Press release 24.07.2013 00:00 CET

W ciągu pięciu miesięcy lotniskowy system elektroświetlny w bydgoskim Porcie Lotniczym zostanie całkowicie wyremontowany. Kontrakt, o wartości 10,5 mln zł brutto, zrealizuje konsorcjum firm: Skanska i Zeus. Liderem jest Skanska. Prace projektowe ruszają jeszcze w tym tygodniu.

Download file

Inwestycja zagwarantuje niezawodną pracę urządzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo operacji startu, lądowania oraz naziemnego ruchu samolotów.

Będzie współfinansowana ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach Projektu pn. „Zintegrowany Projekt inwestycyjny rozwoju funkcji Portu Lotniczego w Bydgoszczy w ramach węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko – toruńskiej”.

Zakres prac
System nawigacji świetlnej na lotnisku w Bydgoszcz zbudowany był dla wojska w 1975 r. W kolejnych latach poddawany był remontom i dostosowywaniu do wymagań przepisów wojskowych i dotyczących lotnictwa cywilnego.

Efektem inwestowania w infrastrukturę oświetlenia przez strony cywilną i wojskową jest kompilacja urządzeń o bardzo zróżnicowanym standardzie i stanie technicznym. W ciągu najbliższych pięciu miesięcy system ten zostanie całkowicie zmodernizowany. Wymienione zostaną zużyte i awaryjne elementy systemu, który zostanie dostosowany do przepisów Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz polskich przepisów techniczno – budowlanych dla lotnisk cywilnych.

Remont przejdą światła podejść, światła progowe drogi startowej, oświetlenie krawędzi i końców drogi startowej, światła wzrokowego wskaźnika ścieżki schodzenia, sekwencyjne światła błyskowe. Ponadto, wyremontowane zostaną światła krawędziowe drogi kołowania, światła ochronne drogi startowej, system sygnalizacji wtargnięcia na drogę startową, podświetlane znaki pionowe drogi startowej i drogi kołowania. Wykonany zostanie także remont poboczy nawierzchni drogi startowej. Na odcinku o szerokości 10 m i długości 2,5 km wymieniona zostanie warstwa ścieralna z betonu asfaltowego i naprawione spękania podbudowy betonowej.

Dodatkowo, do obsługi systemu oświetlenia nawigacyjnego dostarczony zostanie samochód wraz z wyposażeniem serwisowym i częściami eksploatacyjnymi.

Prace ruszają jeszcze w tym tygodniu. Konsorcjum firm Skanska i Zeus ma pięć miesięcy na zaprojektowanie oświetlenia nawigacyjnego, a potem jego realizację i remont poboczy drogi startowej.

Roboty prowadzone będą w taki sposób, by nie zakłócać funkcjonowania lotniska i przepustowości terminalu pasażerskiego. Prace prowadzone będą w godzinach dostosowanych do rozkładu lotów, również w nocy.

- Remont oświetlenia nawigacyjnego, oznakowania pionowego z dostosowaniem do aktualnego układu nawierzchni lotniskowych wraz z remontem poboczy drogi startowej to już trzecia inwestycja, którą będziemy realizować dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy – mówi Sławomir Jułga, Menadżer Projektu, Skanska. - Jesienią ubiegłego roku wyremontowaliśmy drogę startową, niespełna miesiąc temu oddaliśmy do użytku nową płytę postojową dla samolotów.

Skanska dla lotnictwa
Skanska od wielu lat modernizuje i remontuje lotniska na terenie całej Polski. Realizowaliśmy prace na lotniskach w Porcie Lotniczym w Gdańsku – Rębiechowie, terminalu Cargo na lotnisku Okęcie w Warszawie oraz rozbudowaliśmy i wyremontowaliśmy płytę postojową samolotów i wykonaliśmy plac manewrowy na końcu drogi startowej na poznańskim lotnisku Ławica. Wykonaliśmy również płytę postojową, płaszczyznę do odladzania samolotów oraz nowoczesny terminal w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Mamy na swoim koncie również prace związane z rozbudową największych polskich lotnisk wojskowych w Krzesinach, Łasku, Powidzu
i Mirosławcu.

Pobierz