c

Skanska rozbuduje Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

Press release 30.03.2012 11:00 CET

Skanska rozpoczęła budowę obiektu ambulatoryjno-łóżkowego dla Regionalnego Szpitala  Specjalistycznego w Grudziądzu. Budynek realizowany jest w systemie „Zaprojektuj i zbuduj” (D&B). Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec września 2013 roku. Wartość kontraktu to 58 mln zł brutto.

wizualizacja

Na terenie grudziądzkiego szpitala powstaje nowoczesny, pięciokondygnacyjny obiekt. Na paterze zlokalizowane zostaną m.in. sale medyczne oraz część socjalno-sanitarna. Na pozostałych kondygnacjach znajdą się pomieszczenia specjalistyczne, zabiegowe, socjale, sanitarne oraz komunikacyjne. Pierwsze piętro przeznaczone zostanie na szpitalne oddziały rehabilitacyjne, a drugie - na jedne z najnowocześniejszych w Polsce sal operacyjnych. Mieścić się tam będzie oddział kardiochirurgiczny oraz chirurgii naczyniowej.

Budynek, który realizujemy, pomieści jedne z najnowocześniejszych sal operacyjnych, tzw. sale hybrydowe. Sale takie posiadają angiograf, który umożliwia natychmiastową diagnozę i wykonanie zabiegu. Są one scaleniem konwencjonalnej sali operacyjnej i gabinetu do zabiegów.

W piwnicy umieszczone zostanie zaplecze techniczne, magazynowe, szatnie oraz węzły sanitarne. Powstający budynek zostanie połączony tunelem podziemnym oraz przejściem nadziemnym z istniejącą częścią szpitala.

Realizacja projektu

Rozpoczynamy roboty ziemne. Następnie zajmiemy się wykonaniem ław fundamentowych i żelbetowych ścian piwnic – mówi Anna Krzyżanowska, Kierownik Budowy, Skanska. - Do końca lipca tego roku wykonamy przyłącza sieci wodno-kanalizacyjnej.

Na terenie budowy staną wkrótce dwa 40-metrowe żurawie. Nietypowym rozwiązaniem będzie strop sprężony oparty na 16 belkach strunobetonowych. Każda będzie ważyła ponad 20 ton. Stosuje się je do wykonywania konstrukcji o dużych rozpiętościach i obciążeniach.

Planujemy wykonanie stanu surowego zamkniętego do początku grudnia br. -  mówi Jarosław Liberda, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska. - Umożliwiłoby nam to realizację w okresie zimowym prac wewnątrz obiektu. W 2013 r. skupimy się na robotach wykończeniowych.

Ponieważ inwestycja będzie realizowana na terenie funkcjonującej placówki, problemem będzie logistyka i bardzo ograniczona przestrzeń wokół budowanego obiektu. Jesteśmy zobowiązani zapewnić ciągłość komunikacyjną szpitala. Musimy tak planować dostawy i prace, by nie utrudniać placówce pracy.

Szpital z potencjałem

Szpital w Grudziądzu znajduje się na powierzchni 30 ha. Łączna kubatura obiektów to ponad 300 tys. m sześc., a powierzchnia użytkowa to ponad 70 tys. m kw. Po zrealizowaniu przez Skanska budynku ambulatoryjno – łóżkowego łączna kubatura kompleksu szpitalnego powiększy się o ok. 63 tys. m sześć, a powierzchnia użytkowa o 13,5 tys. m kw.

Te kolejne metry zwiększą możliwości lecznicy do  ratowania ludzkiego życia. Regionalny Szpital  Specjalistyczny jest placówką z wielkim potencjałem – mówi Justyna Kobylarz, Menadżer Projektu, Skanska. - Na oddziały przyjmuje się tutaj ok. 150 osób dziennie. To rocznie ok. 45 tysięcy pacjentów, którzy poddani zostają opiece medycznej. Pracuje tu ponad 300 lekarzy i ponad 700 pielęgniarek. Jesteśmy dumni, że będziemy budować obiekt właśnie dla tej lecznicy.

Skanska w województwie kujawsko-pomorskim

Skanska jest obecna na rynku kujawsko-pomorskim od wielu lat. Realizowaliśmy m.in. obwodnicę Szubina i Wąbrzeźna, wyremontowaliśmy DK1 na odcinku Warlubie-Bzowo oraz ul. Dobrzyńską w Bydgoszczy. Wybudowaliśmy również autostradę A1 na odcinku od Rusocina pod Gdańskiem do Czerniewic koło Torunia.

W 2011 roku wspólnie ze Skanska Czechy realizowaliśmy w Toruniu dwa projekty: przebudowę i rozbudowę ul. Marii Curie-Skłodowskiej oraz przebudowę skrzyżowania na placu prof. A. Hoffmana.

Obecnie realizujemy obwodnicę miejscowości Mrocza oraz infrastrukturę drogową na terenie po byłej Jednostce Armii Radzieckiej (JAR) w Toruniu. Skanska wykonała również market Leroy Merlin w Toruniu oraz Szpital Miejski w tym mieście. Wybudowaliśmy też nowoczesną szkołę w Solcu Kujawskim. Trwa realizacja Interdyscyplinarnego Centrum Nowych Technologii dla Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.