c

Skanska wybuduje nowy terminal przylotowy w Pyrzowicach

Press release 22.01.2014 11:00 CET

W czerwcu przyszłego roku gotowy będzie nowy terminal przylotowy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Inwestycję, obejmującą również rozbudowę lotniskowego parkingu, zrealizuje Skanska. Wartość prac wyniesie ponad 53 mln zł brutto.

GTL
Wizualizacja: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze

Inwestycja oznacza wzrost znaczenia katowickiego lotniska, które dzięki nowemu terminalowi będzie mogło obsłużyć nawet 6 mln pasażerów rocznie (obecnie 3,6 mln).

Nowa hala przylotów

Hala przylotów z bagażownią, którą wybuduje Skanska, będzie już trzecim terminalem w Pyrzowicach. Nowy terminal przejmie z obu istniejących terminali wszystkie przyloty.

- Nowy terminal powstanie w odległości 10 m od obecnego terminalu B – mówi Tomasz Bosowski, Menadżer Projektu, Skanska. – Wizualnie od strony parkingu terminal będzie nawiązywał do istniejącego terminalu A, ze szklaną elewacją.

Nowa hala wraz z bagażownią będą oddzielnym 1-kondygnacyjnym budynkiem o długości 156 m, szerokości 45,5 m, wysokości ok. 8 m i powierzchni użytkowej prawie 7 tys. m².

Większość powierzchni nowego terminalu zajmie hol odbioru bagażu z karuzelami oraz miejsca do odprawy paszportowej. Pozostałą powierzchnię wypełnią pomieszczenia techniczne oraz dla celników i pograniczników. Przeniosą się też tutaj stanowiska wypożyczalni samochodów.

Zmiana układu drogowego

Wraz z budową nowego terminalu przylotowego konieczna będzie budowa nowych dróg, placów, chodników, podjazdów i parkingów, a także przebudowa istniejącego układu drogowego, placów i parkingów.

- Celem tych prac będzie powiązanie całego układu komunikacyjnego wokół lotniska w jeden kompleks – wymienia Tomasz Bosowski.

Rozbudowa parkingu

Wraz z budową nowego terminalu Skanska powiększy parkingu P1 w kierunku zachodnim. – Powstanie dodatkowych 400 miejsc parkingowych – mówi Tomasz Bosowski.

W nowej części lotniskowego parkingu zostanie wydzielone specjalne miejsce dla komunikacji miejskiej i wypożyczalni samochodów. Dzięki rozbudowie parking lotniska w Pyrzowicach będzie mógł pomieścić w sumie prawie 1,3 tys. pojazdów.

Efekty inwestycji

Rozbudowa portu w Pyrzowicach nie tylko zwiększy jego przepustowość z 3,6 do 6 mln pasażerów rocznie, ale także poprawi komfort i sprawność ich obsługi. Do nowego terminalu przylotowego, który wybuduje Skanska, przeniosą się w całości przyloty, a w istniejących obecnie halach pozostaną odloty (terminal A – poza strefę Schengen, terminal B – do strefy Schengen).
Budowa nowego terminalu z bagażownią i rozbudową parkingu to kolejna duża inwestycja Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Trwają prace budowlane nowej, ponad 3200 metrowej drogi startowej.

Zleceniodawcą inwestycji jest Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, spółki zarządzającej MPL Katowice w Pyrzowicach. Głównymi udziałowcami spółki są: Węglokoks SA, Województwo Śląskie, PP Porty Lotnicze i Gmina Katowice.

Skanska buduje lotniska

Budowa nowego terminalu w Pyrzowicach to kolejna prowadzona przez Skanska w ostatnich latach inwestycja na lotniskach. W 2012 roku Skanska rozbudowała terminal A w Pyrzowicach i wybudowała wieżę kontroli ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka, gdzie rok wcześniej zakończyła budowę terminalu pasażerskiego, płyty postojowej i płaszczyzny do odladzania samolotów.

Na poznańskiej Ławicy Skanska rozbudowała płytę postojową samolotów i wybudowała płaszczyzny lotniskowe. W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Skanska była wykonawcą drogi kołowania, w Bydgoszczy płyty postoju samolotów, a na lotnisku Lublinek w Łodzi firma wybudowała w 2012 roku nową wieżę kontroli ruchu lotniczego.

Skanska była też wykonawcą kilku inwestycji na warszawskim Okęciu. Na Lotnisku Chopina w Warszawie firma wykonała budynek biurowo - magazynowy, wyremontowała nawierzchnię płyty postojowej i dróg kołowania.

Pobierz