c

Port Lotniczy w Bydgoszczy ma nowy system elektroświetlny

Press release 29.01.2014 15:20 CET

W ciągu pięciu miesięcy lotniskowy system elektroświetlny w bydgoskim Porcie Lotniczym został całkowicie wyremontowany. Kontrakt, o wartości 10,5 mln zł brutto, zrealizowało konsorcjum firm: Skanska i Zeus. Liderem była Skanska.

Download file

Inwestycja zagwarantuje niezawodną pracę urządzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo operacji startu, lądowania oraz naziemnego ruchu samolotów.

Była współfinansowana ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach Projektu pn. „Zintegrowany Projekt inwestycyjny rozwoju funkcji Portu Lotniczego w Bydgoszczy w ramach węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko – toruńskiej”. 

Zakres prac
System nawigacji świetlnej na lotnisku w Bydgoszcz zbudowany był dla wojska w 1975 r. W kolejnych latach poddawany był remontom i dostosowywaniu do wymagań przepisów wojskowych i dotyczących lotnictwa cywilnego.

Efektem inwestowania w infrastrukturę oświetlenia przez strony cywilną i wojskową jest kompilacja urządzeń o bardzo zróżnicowanym standardzie i stanie technicznym. W ciągu pięciu miesięcy system ten został całkowicie wyremontowany. Wymienione zostały zużyte i awaryjne elementy systemu, który został dostosowany do przepisów Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz polskich przepisów techniczno – budowlanych dla lotnisk cywilnych.

Remont przeszły światła podejść, światła progowe drogi startowej, oświetlenie krawędzi i końców drogi startowej, światła wzrokowego wskaźnika ścieżki schodzenia, sekwencyjne światła błyskowe. Ponadto, wyremontowane zostały światła krawędziowe dróg kołowania, światła ochronne drogi startowej, system sygnalizacji wtargnięcia na drogę startową, podświetlane znaki pionowe drogi startowej i drogi kołowania. Wykonano także remont poboczy nawierzchni drogi startowej. Na odcinku o szerokości 10 m i długości 2,5 km wymieniono warstwę ścieralnę z betonu asfaltowego i naprawiono spękania podbudowy betonowej.

Dodatkowo, do obsługi systemu oświetlenia nawigacyjnego dostarczony został samochód wraz z wyposażeniem serwisowym i częściami eksploatacyjnymi.

Inwestycja objęła także wykonanie projektu systemu elektroświetlnego.

Roboty prowadzone były w taki sposób, by nie zakłócać funkcjonowania lotniska i przepustowości terminalu pasażerskiego. Prace prowadzone były w godzinach dostosowanych do rozkładu lotów, również w nocy.

- Remont oświetlenia nawigacyjnego, oznakowania pionowego z dostosowaniem do aktualnego układu nawierzchni lotniskowych wraz z remontem poboczy drogi startowej to już trzecia inwestycja, którą zrealizowaliśmy dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy – mówi Sławomir Jułga, Menadżer Projektu, Skanska. – Do tej pory wyremontowaliśmy drogę startową, wykonaliśmy nową płytę postojową dla samolotów. Obecnie trwają prace remontowe płaszczyzny postojowej i dróg kołowania. 

Skanska dla lotnictwa
Skanska od wielu lat modernizuje i remontuje lotniska na terenie całej Polski. Realizowaliśmy prace na lotniskach w Porcie Lotniczym w Gdańsku – Rębiechowie, terminalu Cargo na lotnisku Okęcie w Warszawie oraz rozbudowaliśmy i wyremontowaliśmy płytę postojową samolotów i wykonaliśmy plac manewrowy na końcu drogi startowej na poznańskim lotnisku Ławica. Wykonaliśmy również płytę postojową, płaszczyznę do odladzania samolotów oraz nowoczesny terminal w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Mamy na swoim koncie również prace związane z rozbudową największych polskich lotnisk wojskowych w Krzesinach, Łasku, Powidzu
i Mirosławcu.

Pobierz